Min. Gowin: Broni ONR i atakuje Krytykę Polityczną (akt.)

[2012-11-17 20:09:40]

Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w programie "Kropka nad i" Moniki Olejnik powiedział, że nie widzi podstaw do delegalizacji ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Taką propozycję zgłosili politycy SLD. Tym samym podtrzymał swoją opinię wyrażoną w audycji "Poranek Radia TOK FM", gdzie stwierdził: Nie ma żadnych podstaw, żeby rozwiązywać ONR i Młodzież Wszechpolską. Ja mogę mieć duży dystans do haseł nacjonalistycznych, ale w wydaniu Młodzieży czy nawet ONR one jednak nie przekraczają granic dopuszczalnych w państwie prawa.

Gowin ponownie zarzucił środowisku Krytyki Politycznej apoteozowanie Lenina. To jest środowisko, które wydaje pisma Lenina. Nie słyszałem, żeby na prawicy ktoś wydawał pisma Hitlera. (Chodzi tu nie o książkę Lenina, ale zapewne o pracę Slavoja Žižka "Rewolucja u bram"). Gowin przestrzegł, że w Polsce są młodzi ludzie, którzy zachłysnęli się ideami lewicowego totalitaryzmu.

Wypowiedź Gowina w imieniu Krytyki Politycznej skomentował Sławomir Sierakowski. Naczelny KP jednoznacznie odciął się od słów Gowina: Powodem do niepokoju jest to, że jeśli ONR i kibole są dla Gowina równie wielkim zagrożeniem dla demokracji jak wykładowcy Instytutu Studiów Zaawansowanych, publicyści "Dziennika Opinii" albo autorzy książek Wydawnictwa Krytyki Politycznej, to trudno powiedzieć, kto jest bardziej niebezpieczny: Straż Narodowa, co ma obalić tę republikę, czy taki minister sprawiedliwości, który stoi na jej straży.

W tym samym felietonie Sierakowski zaprzeczył też jakimkolwiek związkom jego środowiska z komunizmem. Ministrze sprawiedliwości! Przypominamy, że apoteozowanie Lenina, czyli propagowanie komunizmu jest w naszym kraju prawnie zakazane. Jeśli zauważył Pan coś podobnego, prosimy natychmiast zgłosić się z tym do prokuratury! Albo do lekarza - skończył swój tekst naczelny KP.

Ostatnie wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości zbulwersowały wiele osób kojarzonych z lewicą. Jeden z najwybitniejszych polskich publicystów Daniel Passent na swoim blogu "En Passant" napisał:

Dla mnie Krytyka to przede wszystkim lewicowy think tank, periodyk, wydawnictwo (Brzozowski, Žižek, Badiou, Althusser, Mencwel, Bauman), wszechnica, klub dyskusyjny, miejsce niezliczonych prelekcji, wykładów, dyskusji, z udziałem wybitnych autorów i myślicieli, niekoniecznie lewicowych, to także ośrodek wiedzy o sztuce, malarstwie (Wilhelm Sasnal), teatrze i filmie. W ciągu 10 lat z niewielkiego grona Krytyka przekształciła się w ważną instytucję na mapie intelektualnej Polski.
Natomiast Obóz Narodowo Radykalny i Młodzież Wszechpolska to organizacje nawiązujące do ponurych tradycji skrajnej prawicy, nie tyle patriotycznych co nacjonalistycznych, ksenofobicznych, antysemickich, jak na razie bez dorobku intelektualnego. (...) Przyrównując Krytykę Polityczną do ONR i MW minister Jarosław Gowin popełnił gafę niegodną ministra, a już zwłaszcza Ministra Sprawiedliwości
.

fot. sejm.gov.pl

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Dość lekceważenia pracowników budżetówki!
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
8 września (piątek), godz. 11.00-14.00
Wspólny opór wobec kapitalizmu. Rozmowa z Zapatystami
Wroclaw, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
4 października (poniedziałek), godz. 18.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa

Więcej ogłoszeń...


16 października:

1854 - W Pradze urodził się Karol Kautsky; ideolog niemieckiej socjaldemokracji nazywamy "papieżem marksizmu"; redaktor naczelny teorytycznego pisma "Die Neue Zeit".

1927 - W Gdańsku urodził się Günter Grass, pisarz niemiecki, laureat Nagrody Nobla, zwolennik SPD.

1934 - W Chinach 100 tys. żołnierzy Chińskiej Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej dowodzonej przez Mao Zedonga rozpoczęło tzw. Wielki Marsz.

1937 - Utworzenie Klubu Demokratycznego w Warszawie, skupiającego postępową inteligencję; prezesem został Mieczysław Michałowski.

1983 - Zmarł Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1984 - Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Desmond Tutu, południowoafrykański biskup anglikański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.


?
Lewica.pl na Facebooku