Wrocław: Tysiąc osób demonstrowało przeciwko faszyzmowi (akt.)

[2013-03-24 08:46:34]

23 marca w stolicy Dolnego Śląska przy dziesięciostopniowym mrozie pod hasłem „Wrocław dla wszystkich bez nienawiści” odbyła się parada uliczna. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych od policji wzięło w niej udział około tysiąca uczestników. Zdaniem organizatorów liczba ta przekroczyła 1200.

Demonstranci zebrali się na placu Wróblewskiego o godz. 16.00. Jeszcze przed rozpoczęciem marszu atmosferę tworzyły kolorowe transparenty, występy samby, klaunic na szczudłach i fantazyjnie przebranych tancerek. Zwracała też uwagę liczna reprezentacja mediów, w tym ogólnopolskich telewizji, a także około dwudziestu samochodów policyjnych z funkcjonariuszami, którzy później zapewniali bezpieczeństwo przemarszu.

Parada wyruszyła o godz. 16.30 z ulicy Mazowieckiej jedną z głównych arterii komunikacyjnych Wrocławia: ulicami Traugutta, Oławską, Kazimierza Wielkiego, minęła po prawej stronie Rynek i Plac Solny, a następnie obeszła starówkę wzdłuż Odry – Nowym Światem i Grodzką, by przez Piaskową, Nowy Targ, św. Katarzyny i Bogusławskiego dojść z powrotem do Placu Dominikańskiego. Tam skręciła znów w prawo na Kazimierza Wielkiego i zawróciła na skrzyżowaniu z Krupniczą. Przemarsz zakończył się o godz. 19.10 na ul. Zamkowej przed Placem Wolności.

W manifestacji brali udział przedstawiciele i przedstawicielki wielu organizacji ze środowisk lewicowych, m.in. Inicjatywy 8 Marca, Stowarzyszenie Q Alternatywie, Centrum Reanimacji Kultury, Komitetu Obrony Pracowników, OZZ Inicjatywa Pracownicza, Polskiej Partii Socjalistycznej, Młodych Socjalistów, Federacji Anarchistycznej z Poznania i Akcji Lokatorskiej. Na czele pochodu widocznych było kilka czarno-czerwonych sztandarów Związku Syndykalistów Polski. Większość organizacji, głosami wytypowanych delegatek i delegatów wygłaszało krótkie przemówienia, które nagłośniano ze środkowej z trzech platform, formujących kolumnę pochodu. W kilku z nich podkreślano antysystemowy charakter parady i konieczność aktywnego przeciwstawienia się różnym formom dyskryminacji.

Treść haseł dotyczyła Wrocławia jako miasta dla wszystkich, bez wykluczania i dyskryminowania kogokolwiek. „Wszyscy razem przeciwko rasizmowi/ nacjonalizmowi / faszyzmowi/ ksenofobii!”, „Wolny Wrocław dla wolnych ludzi!”, „Każdy inny – wszyscy równi!” „Każda inna – wszystkie równe!” – skandowano. Na transparentach można było przeczytać: „Zjednoczeni przeciwko nienawiści, przeciwko nacjonalizmowi”, „Wrocław wolny od homofobii i seksizmu”, „Homo znaczy człowiek”, „Nie dla transfobii”, „Born This Way”, „Muzyka przeciw rasizmowi dla wolności i miłości”, „Rasizm to bzdura. Niech żyje multikultura”, „Lokatorzy przeciw przemocy”, „Chcemy otwartego, bezpiecznego Wrocławia”, „Zjednoczeni wobec nienawiści”, „Więcej miłości, mniej nienawiści”, „Wszyscy jesteśmy równi”.

Pojawiły się także transparenty o bardziej lokalnym charakterze, nawiązujące do spraw mających miejsce we Wrocławiu: „Uwolnić krasnoludki” (aluzja do „Pomarańczowej Alternatywy”, ruchu ośmieszającego system w latach 1980.), „Wagenburg nas zjednoczył”, „Atak na Wagenburg – atakiem na wolną przestrzeń” (aluzja do brutalnego ataku prawicowych ekstremistów na kulturotwórczy skłot i powstrzymania się policji od interwencji 11 listopada 2012), „Paweł Czuma nic nie kuma” (krytyka niekompetentnego i wprowadzającego w błąd rzecznika wrocławskiego magistratu), „Europejska Stolica Kłamstwa” (Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku).

Aluzją do jednego z głównych haseł narodowców popisały się "weganki": „Bób, Hummus, Włoszczyzna” (na zdjęciu).

Atrakcją Parady były towarzyszące jej praktycznie przez cały czas występy zespołu, który na bębenkach i innych instrumentach wygrywał sambę. Około dziesięciu antysystemowych muzyków z różnych miast Polski, działających w ramach Rytmów Oporu pomimo mroźnej pogody wybijało pełne radości, energetyzujące rytmy.

Parada odbyła się w spokojnej, przyjaznej, pełnej życzliwości atmosferze. Jeśli była zakłócana przez ideowych oponentów, to były to odosobnione zdarzenia. O jakimś drobnym incydencie, szybko opanowanym przez policję, dowiedziałem się następnego dnia z telewizji ogólnopolskiej. Podczas demonstracji nie odczuwało się ograniczeń czy zagrożenia; można było doświadczyć poczucia wspólnoty i radości z przebywania z ludźmi wyznającymi takie same wartości.

Jarosław Klebaniuk


Fot. Jarosław Klebaniuk

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


24 kwietnia:

1794 - W Warszawie ukonstytuował się klub jakobinów pod nazwą Zgromadzenie Obywateli Ofiarujących Posługę i Pomoc Magistraturom Narodowym w Celu Dobra Ojczyzny.

1906 - Organizacja Techniczno-Bojowa PPS odbiła 10 więźniów Pawiaka.

1916 - Wybuch powstania wielkanocnego w Dublinie; jedną z głównych sił antybrytyjskich była socjalistyczna Irlandzka Armia Obywatelska (ICA) pod dowództwem Jamesa Connolly’ego.

1983 - Socjalistyczna Partia Austrii (SPÖ) wygrała wybory parlamentarne.

1988 - W I turze wyborów prezydenckich we Francji François Mitterrand zdobył 34,1% głosów.

2013 - Niedaleko stolicy Bangladeszu Dhaki zawalił się ośmiokondygnacyjny budynek Rana Plaza, mieszczący kilka zakładów odzieżowych. Zginęło 1127 osób, a około 2500 zostało rannych.


?
Lewica.pl na Facebooku