Warszawa: Guział chce odwołać HGW i zostać prezydentem miasta

[2013-05-23 23:04:06]

Lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i burmistrz Ursynowa, Piotr Guział, rozpoczął swoją kampanię przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Jak przyznaje, zamierza ubiegać się w ich trakcie o stanowisko prezydenta miasta.

Guział, który od początku obecnej kadencji uchodzi za jednego z najtwardszych i najbardziej wpływowych oponentów ekipy Hanny Gronkiewicz-Waltz, zamierza doprowadzić do referendum ws. odwołania obecnej prezydentki. WWS i jego współpracownicy (m.in. Warszawa Społeczna) postawili władzom ultimatum, żądając odwołania ostatnich podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej i opłat za wywóz śmieci, a także zatrzymania prywatyzacji i zwolnień w stołówkach szkolnych. Wobec niespełnienia przez Ratusz tych żądań rozpoczęli w czwartek zbieranie podpisów pod wnioskiem o zapowiadane referendum.

Odwołanie prezydentki może okazać się bardzo trudne – nawet jeśli uda się zebrać w tej sprawie wymagane 135 tys. podpisów (10 proc. uprawnionych do głosowania), to i tak problemem będzie próg frekwencji w potencjalnym plebiscycie, w którym musiałoby uczestniczyć aż 3/5 głosujących z 2010 r. Celem może być natomiast wypromowanie Guziała. WWS chwaliła się, że jej lider w jednym z sondaży pokazujących popularność potencjalnych kandydatów na prezydenta stolicy uzyskał aż 8 proc. wskazań. Z drugiej strony pozostaje on zdecydowanie w cieniu wciąż popularnej Gronkiewicz-Waltz. Pomimo utraty części zwolenników obecna gospodyni miasta ciągle nie ma silnego rywala.

Pozostałe ugrupowania wyraziły delikatne poparcie dla pomysłu referendum. Przychylił się już do niego Ruch Palikota, PiS postawił natomiast pewne warunki, ale zezwolił swoim członkom na zbieranie podpisów pod wnioskiem w tej sprawie. Waha się SLD, które obawia się, że nawet po potencjalnym odwołaniu prezydentki premier wprowadzi w Warszawie wiernego sobie komisarza. Sama WWS zarzuca stołecznemu Sojuszowi bycie pozorną opozycją i czerpanie korzyści z racji zajmowania stanowisk w warszawskiej administracji.

Guział, popularny w rządzonej przez siebie dzielnicy b. polityk SLD i SdPl, którą współrządzi w koalicji z PiS, jest pierwszym z poważnych pretendentów do stanowiska prezydenta miasta. Na razie nie wiadomo kto mógłby być jego rywalem z ramienia SLD, ale chęć startu wyrażał już Andrzej Rozenek z RP. Szefowa warszawskiego oddziału tej partii, Aleksandra Popławska, proponowała zresztą niedawno zorganizowanie prawyborów, w których mieliby zmierzyć się ze sobą właśnie Guział i Rozenek.

Łukasz Drozda


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku