Jaroslaw Klebaniuk: O kłamstwach, które zohydziły jaśmin

[2013-10-11 22:40:08]

Każda chwila może odmienić nasze życie na zawsze. Kiedy działamy pod wpływem emocji, możemy zrobić coś, co będzie miało konsekwencje niemożliwe do cofnięcia. Pokusa dokonania zemsty tu i teraz okazuje się zbyt pociągająca, aby jej nie ulec. Zranione uczucia domagają się krwi, a ta jest na wyciągnięcie ręki. Potem już sprawy toczą się bardzo szybko. Świat nie dba o motywy, postępuje zaś w trybie przewidzianym przez konwenanse i prawo. Stajemy się ślepym narzędziem, ofiarą własnej decyzji podjętej pod wpływem chwili, właściwie bezrefleksyjnej reakcji, nie – świadomej decyzji. Trudno, dokonało się. Tylko jak dalej żyć?

W najnowszym filmie Woody'ego Allena najbardziej uderzające jak dla mnie było pokazanie przemijalności powodzenia, fałszu jego wierzchniej warstwy. Wystawne życie w elitarnym gronie, pozowanie na filantropkę, zadzieranie nosa, ostentacja bogactwem, możliwościami i epatowanie towarzyską ogładą – wszystko to okazało się mydlaną bańką, która może pęknąć w każdej chwili. Odzyskanie dawnego słodkiego życia było niemożliwe, podobnie jak pogodzenie się z nowymi warunkami. Próba adaptacji, którą podjęła główna bohaterka, przyniosła za dużo niebezpieczeństw i niedogodności. Stawianie im czoła za pomocą alkoholu i podobnego doń w działaniu Xanaxu było z góry skazane na niepowodzenie. A gdy już, już wydawało się, że los ponownie się uśmiechnął i zaproponował powrót do dawnego high life'u, ostatecznie pokazał jednak środkowy palec.

Tytułowa Jasmine, pretensjonalnie samoukwiecona, nie ona pierwsza i nie ostatnia (Hiacynta Bouquet, nie Bucket, z angielskiego serialu Co ludzie powiedzą, ta się dopiero kwieciła), do końca uważała się za kogoś lepszego. Gardziła nieokrzesanym, porywczym narzeczonym siostry, zachowywała wyniosłość i dystans wobec osób ze środowiska tak zwanych prostych ludzi. Woody Allen w swoim stylu przewrotnie zderzał tę pretensjonalną paniusię z realiami nieupiększonego życia. Nie budziła sympatii widza, zresztą niemal nikt nie budził w tym filmie, a jeśli ktokolwiek, to raczej przybrana siostra, która potrafiła wybaczyć głównej bohaterce czy jej niestroniący od przemocy, emocjonalny partner. Ostatecznie Jasmin mogła co najwyżej wzbudzić współczucie. Bo ile można pokutować za jeden, możliwy zresztą do zrozumienia, błąd?

Blue Jasmine, jaśmin raczej smutny niż niebieski, pokazuje też, jak ciężko jest uciec od przeszłości. Kłamstwa wcześniej czy później, czasem w najmniej sprzyjającym momencie, wyjdą na wierzch. Zdrada pozostanie zdradą, nielojalność – nielojalnością, świństwo – świństwem, zranieni bliscy – zranionymi bliskimi. Oszukiwanie samej siebie lub samego siebie (równie dobrze bohaterem mógłby być mężczyzna) nie usuwa bólu, więc niezbędne okazują się procenty z drinków i środki uspokajające łykane niczym suplementy diety. Oszukiwanie innych ma również krótkie nogi. Powrót do dawnego wybujałego stanu, do dawnego spokoju, do przekonania o własnej wartości nie może dokonać się bez emocjonalnego rozliczenia z przeszłością. A w rozliczeniu tym niestety pojawiają się inni ludzie: żywi i pełni pretensji lub martwi i też na swój sposób czyniący wyrzuty. Jaśmin, tak ponętnie pachnący na początku, okazuje się cuchnąć. I nie ma przed tym ucieczki.

Allenowska fabuła dobrze pokazała mechanizmy, jakimi się posługujemy, aby nie rozpaść się na kawałki. Powrót do kochającego, choć bardzo zazdrosnego partnera po nieudanym romansie został świetnie zracjonalizowany, przedstawiany jako dobrowolna decyzja, a nie rezultat porzucenia. Wady narzeczonego, tak wcześniej przeszkadzające – puszczone w niepamięć. Obietnica lepszego życia z nowym mężczyzną – zupełnie zdyskredytowana, jakby nie zaistniała. W przypadku zaś głównej bohaterki przeszłe zdarzenia, te najbardziej bolesne, były ukrywane nie tylko przed światem. Winą za wszystko obarczała nieżyjącego męża, wybielając się jego kosztem. Tak przecież łatwiej. Nieobecni nie mają racji, nieobecni na zawsze nie będą jej mieli już nigdy.

Film Allena jest bardziej dramatem niż komedią. Zdarzyło mi się wszak kilka razy szczerze uśmiechnąć. Scena w portowej knajpie z małżami czy ta, w której główna bohaterka zwierza się dzieciom, które przyrodnia siostra powierzyła jej opiece, były według mnie przezabawne, choć nie pozbawione goryczki. Jednak całość ocenić można jako bardzo poważną, a jeśli tragikomiczną, to z przewagą podszytego ironią tragizmu.

Nie zgadzam się z tymi, którzy wysyłają starego Żyda, twórcę autorskich, zawsze mocno wypełnionych dialogami filmów, na emeryturę. To, co dostaliśmy to jedna z najlepiej opowiedzianych i najspójniejszych historii w jego dorobku. W dodatku skłaniająca do głębszego zastanowienia. Nad przemijalnością, kruchością, bezwartościowością pozorów i złudzeń. Nad tym, jak ważne jest kontrolowanie gwałtownych emocji.

No i ta rola Cate Blanchett! W każdym stadium życia tytułową protagonistkę grała zupełnie inaczej. Niekiedy temperament i rozhamowanie psychotropami wprawdzie skazywały ją na pewną nadekspresywność, ale samym wyglądem potrafiła pokazać bardzo wiele. Ten wzrok zakochanej kobiety, gdy siedziała obok nowego mężczyzny w samochodzie!


Blue Jasmine, scenariusz i reżyseria: Woody Allen, dramat USA, premiera polska: 23 sierpnia 2013.

Jarosław Klebaniuk



Tekst ukazał się pierwotnie na blogu autora w serwisie NaTemat.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku