Wrocław: Obchody Święta Pracy

[2015-05-02 13:14:57]

1 maja we Wrocławiu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. Krótki pochód zorganizowany wspólnie przez Porozumienie Socjalistyczne oraz Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny wyruszył spod regionalnej siedziby NBP, a zakończył się pod biurami poselskimi Platformy Obywatelskiej. Maszerowało kilkadziesiąt osób, m.in. działacze Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Silną reprezentację stanowili mieszkający we Wrocławiu Turcy z organizacji Dev-Genc (Tureckiej Federacji Młodzieży Rewolucyjnej), którzy przygotowali specjalne transparenty informujące o sytuacji w swej ojczyźnie.

Pod biurami PO głos zabrała Ewa Groszewska, znana działaczka wrocławskiej lewicy, zwracając szczególną uwagę na internacjonalistyczny i klasowy charakter Święta Pracy oraz piętnując sztuczne podziały i uprzedzenia narzucane społeczeństwu przez rządzące elity polityczno-finansowe. Bogdan Kosturek, działacz RSS i Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, w mocnym przemówieniu porównał los przeciętnego polskiego pracownika najemnego do Drogi Krzyżowej. Znany z portali lewica.pl i Socjalizm Teraz Jacek Cezary Kamiński poruszył wątek sytuacji na Ukrainie. Przemawiała również była wrocławska radna Ewa Gąsowska związana z Porozumieniem Socjalistycznym.

Bezpośrednio po pochodzie odbył się panel dyskusyjny zatytułowany „Co znaczy dzisiaj 1 Maja”. Tu też dominowała tematyka międzynarodowa, co wynikało z zestawu zaproszonych gości. O walkach klasowych i sytuacji radykalnej lewicy na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny domowej opowiadał były korespondent w Donbasie Jacek Cezary Kamiński. Działacze tureckiej Dev-Genc – Onur Barak i Duygu Asrak – szeroko informowali o działalności swej organizacji, m.in. tworzonych przez nią spółdzielniach i instytucjach alternatywnego społeczeństwa ukierunkowanego na realizację podstawowych potrzeb jego członków. Sytuację w porewolucyjnej Tunezji szczegółowo zrelacjonowała działaczka komunistyczna Zahra Khamassi. Spotkanie trwało blisko trzy godziny.

Piotr Matejczyk

Fot. Piotr Lewandowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku