Razem: Niech Polska okaże solidarność z uchodźcami
[2015-09-05 14:44:24]
Korzystaliśmy i korzystamy z zagranicznej pomocy finansowej oraz wsparcia i gościnności wielu krajów na świecie. Czas na naszą solidarność. Obowiązek pomocy najbardziej potrzebującym, w tym zwłaszcza uchodźcom z terenów dotkniętych katastrofami naturalnymi, militarnymi i politycznymi, powinniśmy spełniać za granicą, podobnie jak w kraju. Nasze państwo musi wziąć odpowiedzialność za uchodźców i nie pozostawiać tych zadań wyłącznie inicjatywom prywatnym. Pomoc powinna być uzależniona od potrzeb uchodźców i naszych możliwości - stanowczo sprzeciwiamy się dyskryminującej selekcji na podstawie wyznania czy przynależności etnicznej - czytamy w stanowisku. Partia Razem nawiązała w ten sposób do pojawiających się wyjątkowo często w dyskursie publicznym wezwań do przyjęcia na terytorium Polski tylko ograniczonej liczby uchodźców wyznania chrześcijańskiego, bądź w ogóle zrezygnowania z udzielania takiej pomocy, a ograniczenia się tylko do działań skierowanych wobec imigrantów z Ukrainy oraz repatriantów. Partia Razem nazywa postawę przyjmowaną przez polskich decydentów polityką zamkniętych drzwi, zabarwioną rasizmem i uprzedzeniami. Partia Razem postuluje weryfikację dotychczas prowadzonej polityki międzynarodowej, rozwinięcie współpracy gospodarczej z krajami Południa na uczciwych zasadach oraz rozwijanie pomocy humanitarnej dla państw doświadczających rozmaitych problemów zmuszających ich obywateli i obywatelki do uchodźstwa. Jednocześnie kategorycznie krytykuje pomysły uszczelniania granic i intensyfikowania działań policyjnych. Od polskich władz lewicowe ugrupowanie domaga się opracowania długofalowej polityki migracyjnej, programów integracji społecznej migrantów oraz przeciwdziałania rasizmowi. Zdaniem Partii Razem, Polska zobowiązana jest do uczestniczenia w pomocy uchodźcom ze względu na pomoc, jaką Polacy i Polki wielokrotnie w historii otrzymywali w innych państwach, a także ze względu na tradycję polskiej gościnności, o której należy w tej chwili przypomnieć. Tymczasem w głównym nurcie polskiej polityki padają wciąż zapewnienia o jedynie symbolicznym uczestnictwie Polski w pomocy uchodźcom. Premierka Ewa Kopacz powtórzyła w ostatnich dniach deklarację o możliwości przyjęcia na terytorium Polski jedynie dwóch tysięcy osób w ciągu dwóch lat, tłumacząc to rzekomo zwiększonymi obciążeniami dla naszego kraju wynikającymi z faktu, że stanowimy wschodnią granicę Unii Europejskiej. Kandydatka na szefową rządu największej partii opozycyjnej Beata Szydło straszyła z kolei opinię publiczną ryzykiem napływu do Polski większej liczby uchodźców wyznań islamskich. Jednocześnie pojawiają się w dyskursie coraz liczniejsze krytyki polityki władz polskich i postaw głównych partii politycznych. W ostatnich dniach działania rządu skrytykowali m.in. Obywatele Kultury oraz dziennikarze Jacek Żakowski (Polityka, TOK FM), Edwin Bendyk (Polityka) czy Maciej Wierzyński (TVN Biznes i Świat). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- 76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
- Warszawa, plac Zamkowy
- 12 maja (niedziela), godz. 13.00
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
- Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
- https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
19 września:
1893 - Urodził się Mieczysław Niedziałkowski, działacz PPS, najmłodszy poseł w pierwszym sejmie II RP, 1927-39 redaktor naczelny "Robotnika".
1893 - Nowa Zelandia, jako pierwszy kraj na świecie, przyznała kobietom prawa wyborcze.
1921 - Australia: W katastrofie górniczej w Mount Mulligan w stanie Queensland zginęło 75 osób.
1938 - Hiszpania: Początek ciężkich walk XIII Brygady Międzynarodowej nad Ebro.
1946 - Islandia: Amerykańskie wojska okupacyjne opuściły wyspę.
1953 - W fabryce na Żeraniu wyprodukowano pierwszy polski silnik do samochodu FSO Warszawa M-20.
1976 - Szwecja: Po 44 latach nieprzerwanego sprawowania rządów socjaldemokraci (SAP) przegrali wybory parlamentarne.
1982 - Szwecja: Socjaldemokraci powrócili do władzy.
1985 - Zmarł Italo Calvino, jeden z najważniejszych włoskich pisarzy i eseistów XX wieku; 1945-56 dziennikarz komunistycznego dziennika "L'Unita".
1987 - Zmarł Einar Gerhardsen, norweski polityk, trzykrotny premier Norwegii w latach 1945-51, 1955-63 oraz 1963-65, członek Norweskiej Partii Pracy. Stworzył plan odbudowy Norwegii po drugiej wojnie światowej.
1993 - W wyborach parlamentarnych w Polsce SLD uzyskało 20,4% głosów (171 mandatów), PSL - 15,4% (132), UD - 10,6% (74), UP - 7,28% (41).
2004 - Niemcy: Wybory do Landtagu Brandenburgii wygrała SPD przed PDS.
?