Szwajcaria: Sukces Zielonych w wyborach parlamentarnych

[2019-10-21 12:30:49]

Wybory parlamentarne 20 października wygrała rządząca populistyczno-prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa, uzyskując jednak wynik o blisko 4 pkt proc. gorszy niż w poprzednich wyborach.

Zwycięska SVP, która w kampanii stawiała na nastroje antyimigracyjne, uzyskała 25,6 proc. głosów, zdobywając 53 mandaty w 200-osobowej Radzie Narodowej, niższej izbie szwajcarskiego parlamentu. To o 12 mniej niż przed czterema laty.

Na drugim i trzecim miejscu, z również nieco gorszymi wynikami niż w 2015 r., uplasowały się Socjaldemokratyczna Partia Szwajcarii (SP) - 16,8 proc. i Wolna Demokratyczna Partia Szwajcarii (FDP-L) - 15,1 proc. Zdobyły one odpowiednio 39 i 29 mandatów, obie tracąc po cztery.

Na czwartą pozycję w parlamencie wysunęła się niespodziewanie Zielona Partia Szwajcarii (GPS), która uzyskała 13,2 proc. głosów i w przyszłym parlamencie będzie miała 28 przedstawicieli, o 17 więcej niż dotychczas.Jednocześnie swój wynik znacząco poprawiła także Zielona Partia Liberalna Szwajcarii (glp), którą poparło 7,8 proc. wyborców. W Radzie Narodowej zasiądzie 16 jej deputowanych.

GPS w tych wyborach pokonali Chrześcijańsko-Demokratyczną Partię Ludową Szwajcarii (CVP), która zdobyła 11,4 proc. głosów i do parlamentu wprowadzi 25 deputowanych.

Ze względu na dobry wynik GPS liczy, że po raz pierwszy będzie miała swojego przedstawiciela w Radzie Federalnej, czyli rządzie Szwajcarii. W tym siedmioosobowym organie prezydentura rotacyjnie przypada kolejno do każdego z członków, zaś decyzje podejmowane są na zasadzie konsensusu. Obecnie SVP, socjaldemokraci i liberałowie mają w niej po dwóch przedstawicieli, a chadecy z CVP - jednego.

Wskazuje się jednak, iż zgodnie ze szwajcarskim zwyczajem politycznym kwestia taka jest brana pod uwagę dopiero wówczas, gdy dana partia odnotowuje znaczący wzrost poparcia w co najmniej dwóch wyborach z rzędu. Przez ostatnie 60 lat krajem rządziły praktycznie te same cztery największe ugrupowania. Zielonych wśród nich nie było.

wch

fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


10 września:

1797 - Zmarła Mary Wollstonecraft, angielska pisarka i publicystka; propagatorka równouprawnienia kobiet, prekursorka feminizmu; autorka "Wołania o prawa kobiety".

1823 - Simón Bolívar został prezydentem Republiki Peru.

1893 - W Berlinie odbył się założycielski zjazd Polskiej Partii Socjalistycznej zaboru pruskiego.

1897 - USA: W Pensylwanii policja zastrzeliła dziewiętnastu nieuzbrojonych górników.

1930 - Aresztowanie 19 byłych posłów należących do stronnictw Centrolewu, w tym: Adama Ciołkosza, Norberta Barlickiego, Stanisława Dubois, Hermana Liebermana, Mieczysława Mastka i Adama Pragiera z PPS.

1939 - Dowództwo Obrony Warszawy zakazało dalszego werbunku ochotników do oddziałów robotniczych. Utworzona z nich formacja otrzymała nazwę Robotnicza Brygada Obrony Warszawy. Dowodził nią kpt. rez. M. Kenig.

1963 - Afroamerykańscy uczniowie pierwszy raz rozpoczęli naukę w szkole państwowej w Alabamie.

1991 - W Krakowie zmarł Jan Józef Lipski, działacz polityczny, wolnomularz. Żołnierz AK, uczestnik powstania warszawskiego. 1956-57 w redakcji "Po prostu". 1957-59 prezes Klubu Krzywego Koła. Od 1976 w KOR. 1980-81 w NSZZ "Solidarność". Od 1987 we władzach PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku