Brazylia: Lula odwołał dowódcę armii (akt.)

[2023-01-22 12:42:12]

Generał Júlio Cesar de Arruda, dowódca brazylijskiej armii, został odwołany ze stanowiska przez prezydenta Luiza Inacio Lulę da Silvę.

Dymisja generała to konsekwencja ataku zwolenników ex-prezydenta Jaira Bolsonaro, na budynki rządowe, do którego doszło 8 stycznia. Zostało dotąd zatrzymanych ponad 2 tys. osób, powiązanych z tymi zajściami.

Skrajni prawicowcy otwarcie wzywają brazylijskich żołnierzy do przeprowadzenia zamachu stanu przeciwko Luli, którego zastąpiłby przebywający obecnie w USA Bolsonaro.

Prokuratura zapowiedziała, że przyjrzy się powiązaniom byłego prezydenta ze atakiem z 8 stycznia i ustali, czy polityk może zostać uznany za podżegacza do przeprowadzenia puczu w kraju.

Minister obrony Jose Múcio Monteiro (PTB) powiedział, że siły zbrojne kraju nie były bezpośrednio zaangażowane w skrajnie prawicowe zamieszki, ale dodał, że każdy potencjalnie biorący w nich udział żołnierz będzie musiał odpowiedzieć przed sądem jako obywatel.

Tymczasem prezydent Lula wyraził pogląd, że na rozmach zamieszek mógł mieć wpływ spisek w brazylijskiej armii i zapowiedział usunięcie skrajnych prawicowców z funkcji kluczowych dla bezpieczeństwa kraju. Kilkadziesiąt osób zostało już zwolnionych ze służby w prezydenckiej ochronie.

Zdymisjonowanego dowódcę armii zastąpił gen. Tomas Miguel Ribeiro Paiva, który jako jedyny wyższy rangą wojskowy skrytykował atak w Brasilii.

bs, wchdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


8 czerwca:

1893 - Urodził się Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.

1904 - USA: Policja stanowa z Kolorado otwarła ogień do strajkujących górników w Dunville; zginęło 6 osób.

1928 - W Limie urodził się Gustavo Gutierrez, filozof i teolog peruwiański, jeden z gł. twórców teologii wyzwolenia, autor m.in. dzieła "Teologia wyzwolenia. Historia, polityka i zbawienie" (1971).

1936 - W Mińsku Mazowieckim doszło do trwających 4 dni rozruchów antyżydowskich. Poszkodowanych zostało 41 osób. Po zajściach miasto opuściło 3 tys. Żydów.

1936 - Zginął Julian Nowicki, polski komunista, robotnik, działacz KPP, sekretarz Związku Zawodowego Robotników Rolnych, organizator kilku demonstracji. Został zastrzelony przez przebranego za robotnika policjanta.

1942 - W warszawskim getcie rozstrzelano Henryka Szaro, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, twórcy takich tytułów jak "Przedwiośnie" (1928), "Dzieje Grzechu" (1933).

1968 - Włochy: Walki między policją a protestujacymi studentami w Mediolanie. 30 rannych, 250 aresztowanych.

1968 - Utworzono Uniwersytet Śląski w Katowicach.

1990 - Zmarł José Figueres Ferrer, polityk kostarykański. W latach 40. założył Partię Socjaldemokratyczną, następnie Partię Wyzwolenia Narodowego (PLN). W latach 1948-49, 1953-58 i 1970-74 prezydent.

2007 - Zmarł Richard Rorty, jeden z najwybitniejszych filozofów współczesnych, uważany za współtwórcę postmodernizmu.


?
Lewica.pl na Facebooku