Konwencje przedwyborcze czołowych partii politycznych

[2023-06-27 20:33:15]

Konwencja posłanek Klubu Lewicy w Warszawie

Konwencja poruszyła szeroko rozumiany temat praw kobiet. Poruszono, wielokrotnie wcześniej już zapowiadane postulaty w zakresie bezpłatnej i awaryjnej antykoncepcji oraz refundowanego programu in vitro. Postawiono w niej także na przeznaczenie wyższych środków na wysokie standardy opieki okołoporodowej oraz wprowadzenie badań prenatalnych.
Kolejne postulaty Lewicy, to zmiana definicji gwałtu, walka z przemocą wobec kobiet, urlop menstruacyjny i dostępność środków higieny menstruacyjnej w instytucjach, a przede wszystkim szkołach.
Podkreślono ponadto dążenie do równości płac kobiet i mężczyzn. Pojawił się również pomysł alimentów natychmiastowych oraz zniesienie karania za aborcję oraz zniesienie klauzuli sumienia. Podkreślono również konieczność legalizacji aborcji, która powinna być dostępna, bezpłatna i legalna w sytuacji gwałtu, wad letalnych oraz powikłań płodu.
W tym samym dniu odbyła się również konwencja Prawa i Sprawiedliwości, która miała miejsce w m. Bogatynia (woj. dolnośląskie). Głównymi jej hasłami była obrona kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Bogatyni-Turowie, dalsza konieczność rozbudowy armii, krytyka instytucji i polityki ekologicznej Unii Europejskiej oraz obrona miejsc pracy w Polsce.
Konwencja Koalicji Obywatelskiej odbyła się we Wrocławiu. Donald Tusk i inni politycy tej partii podkreślili konieczność pokonania PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych i ponownego dołączenia do świata Zachodu zamiast krzątania się po meandrach autorytaryzmu w stylu Rosji, Białorusi czy Węgier. Wspomniał również o aferach związanych z dolnośląskimi strukturami partii rządzącej.
Konwencja Trzeciej Drogi - koalicji PSL i Polski 2050 - odbyła się w Grodzisku Mazowieckim. Naczelnym jej tematem były łączenie nowoczesności z tradycją oraz Unii Europejskiej i polskiego patriotyzmu. Przedstawiono również 6 gwarancji w ramach programu Polski Gospodarnej przeciwstawionej Polsce Marnotrawnej, którymi mają być: docenienie przedsiębiorców, docenienie rodziny, zmiany w ochronie zdrowia, większa pomoc dla niepełnosprawnych, przeznaczenie rosnących zysków firm energetycznych na zieloną energię (podatek ekologiczny) oraz reformy w polskiej oświacie.
Konwencja Konfederacji w Warszawie zatytułowana "tak chcemy żyć" odbyła się pod hasłami rozbicia duopolu PO-PiS, zachowania suwerenności Polski, dobrowolnych składek na ubezpieczenia społeczne, ostrożności wobec Niemiec, UE, Ukrainy, społeczności żydowskiej i LGBT.

Tomasz Ryszdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku