Magdalena Biejat kandydatką na prezydenta Warszawy

[2024-02-16 01:55:45]

Współprzewodnicząca partii Razem i wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat jest oficjalną kandydatką na urząd prezydenta Warszawy z ramienia Komitetu Wyborczego Lewicy. Podczas konferencji prasowej pod Kolumną Zygmunta, Biejat mówiła: “Te wybory, to są pierwsze wybory, w których nie musimy bronić Warszawy przed PiS-em. Nie musimy mówić jakiej Warszawy się boimy, ale jakiej chcemy i o tym chcemy mówić w tej kampanii”.

Kandydatka lewicy proponuje ważne reformy dotyczące sposobu zarządzania miastem, które mają ułatwić życie mieszkańcom. Najważniejszym postulatem jest stworzenie programu inwestycji publicznych w budownictwo mieszkaniowe. Chodzi o stworzenie dużego, miejskiego programu budowy mieszkań na wynajem. Ma to być odpowiedź na sytuację w której większości Polaków nie stać na zakup własnego mieszkania. Kandydatka lewicy chce by na wynajem mieszkania w Warszawie starczała zwyczajna pensja. “Warszawa musi rozpocząć wielki program inwestycji w budownictwo społeczne, dla wszystkich. Nie może być tak, że mieszkańcom nie starcza pensji na zapłacenie czynszu, czy też raty kredytu. Chciałabym, aby każdy kto mieszka w Warszawie miał szansę i możliwość na mieszkanie, na które go stać. Aby pracownicy miasta, każda bibliotekarka, każdy urzędnik, czy też pracownica kultury miała szansę, aby mieszkać w tym mieście wygodnie i bezpiecznie” - mówiła.

Wśród innych postulatów Biejat jest poprawa warunków edukacji w warszawskich szkołach dzięki wykorzystaniu niżu demograficznego i faktu, że każdego roku do szkół chodzi mniej dzieci. Daje to szansę na mniej zagęszczone klasy w których nauczyciele mają większą możliwość poświęcenia czasu uczniom.

Magdalena Biejat mówiła też o poprawie bezpieczeństwa przestrzeni publicznej czyli dostosowaniu infrastruktury ulicznej w taki sposób, żeby miasto było bardziej przyjazne ludziom i bardziej zielone.

Aktywista miejski Jan Mencwel zauważył, że “nie ma dzisiaj w parlamencie nikogo, kto angażowałby się w sprawy miejskie w większym stopniu, niż Magdalena Biejat” i przytoczył serię przykładów gdy Magdalena Biejat angażowała się w oddolne inicjatywy ruchów miejskich. “Wierzę, że to osoba, której na Warszawie zależy i dla której fotel prezydencki nie jest jedynie trampoliną do dalszej kariery. Warszawa potrzebuje dzisiaj kogoś zaangażowanego, kto chce się poświęcić temu miastu, ale nie na rok, czy do kolejnych wyborów, ale na całą kadencję albo i dłużej. Kogoś kto ma plan, kto wie jak działa miasto i dobrze je zna” - dodał.

Poparcie dla Magdaleny Biejat deklaruje koalicja kilku organizacji, w tym Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy i inne.


Bartłomiej Zindulski


Fot. https://twitter.com/MagdaBiejat


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku