Słowacja: Zamach na premiera Fico

[2024-05-16 12:55:33]

15 maja w miasteczku Handlova postrzelony został premier Słowacji Robert Fico. Napastnik trafił go kilkukrotnie z bliskiej odległości m.in. w ręce i brzuch.

Szef słowackiego rządu został natychmiast przewieziony do szpitala i poddany kilkugodzinnej operacji.

Rano nowe informacje o stanie zdrowia premiera przekazał wicepremier i minister obrony Słowacji Robert Kaliňák z partii premiera SMER. W ciągu nocy lekarzom udało się ustabilizować stan pacjenta. W tej chwili trwają kolejne działania, które będą prowadzić do poprawy jego stanu zdrowia. Sytuacja jest bardzo poważna – poinformował na porannej konferencji prasowej.

Na konferencji była obecna dyrektorka szpitala w Bańskiej Bystrzycy, gdzie przebywa ranny, Miriam Lapuniková. „Pacjent miał liczne rany postrzałowe. Jego stan jest stabilny, ale bardzo poważny - oznajmiła.

Do ataku doszło w miejscowości Handlova w zachodniej Słowacji, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu. Po jego zakończeniu premier podszedł do grupy osób, które oczekiwały na niego przed budynkiem. Wtedy w jego kierunku padło kilka strzałów.

Zamachowiec został natychmiast aresztowany. Okazał się nim 71-letni Juraj Cintula z miasta Levice, pisarz i poeta, autor trzech tomików wierszy. Był on jednym z założycieli klubu literackiego DÚHA. Od 2015 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich. Według „Denníka N”, strzelał on z krótkiej broni śrutowej, na którą miał pozwolenie dzięki pracy w prywatnej firmie ochroniarskiej. Motywy jego działania nie są jeszcze do końca jasne. Mówi się, że nie podobała mu się polityka rządu Ficy.

Zamach wywołał spore poruszenie na całym świecie. Potępili go m.in. premier Donald Tusk, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a także prezydent Rosji Władimir Putin.


ak, wchdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 czerwca:

1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.

1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.

1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.

1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.

1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.

1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.

1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.

1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.

1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.

1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.

1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.


?
Lewica.pl na Facebooku