USA: Kamala Harris czołową kandydatką Demokratów po rezygnacji Bidena
[2024-07-23 14:13:24]
Biden, który jest pierwszym prezydentem od 1968 roku, który zdecydował się nie ubiegać o reelekcję. Stwierdził, że czas na kogoś nowego i świeżego. Wyraził przekonanie, że obrona demokracji jest ważniejsza niż jakiekolwiek stanowisko urzędowe. Na koniec swojego przemówienia Biden wyraził poparcie dla Kamali Harris, argumentując, że jest ona doświadczoną, twardą i zdolną kandydatką na urząd prezydencki. Jednak, jak podkreślił "wybór należy teraz do Amerykanów". Kamala Harris urodziła się 1964 r. w Oakland w Kalifornii. Jej rodzicami byli imigranci z Jamajki (ojciec) i Indii (matka). Po rozwodzie rodziców mieszkała około 10 lat w Montrealu, w Kanadzie. Powrót Harris do USA był związany z podjęciem tam studiów. Ukończyła politologię i ekonomię na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie oraz prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim. Od 1990 r. obecna wiceprezydent wykonywała zawód prawnika w Kalifornii. Początkowo zajmowała się sprawami molestowania seksualnego dzieci. Kolejno, była zastępczynią prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda w Kalifornii, szefową wydziału Społeczności i Sąsiedztwa w prokuraturze w San Francisco, a od 2004 roku pierwszą w historii czarnoskórą kobietą na stanowisku prokurator okręgowej San Francisco. Ostatecznie w 2011 r. została prokurator generalną Kalifornii jako pierwsza w historii kobieta, pierwsza w historii osoba czarnoskóra i pierwsza w historii osoba azjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku. W 2016 r. została po raz pierwszy wybrana na senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Natomiast w 2019 r. ogłosiła, że zamierza kandydować na stanowisko prezydenta USA w wyborach w 2020 r. W trakcie kampanii szybko jednak wycofała się z wyścigu o Biały Dom. W sierpniu 2020 r. kandydat Demokratów na prezydenta - Joe Biden - poinformował, że wybrał ją na swoją wiceprezydent. Dzięki wygranej Bidena, Harris stała się pierwszą w historii kobietą i osobą czarnoskórą na stanowisku wiceprezydent USA. Od 2021 r. do teraz Kamala Harris pełni funkcję wiceprezydentki. Przypomnijmy, rezygnację Bidena poprzedziły takie wydarzenia, jak przegrana debata telewizyjna z Donaldem Trumpem, pomyłki dotyczące nazwisk podczas spotkań z zagranicznymi politykami (nazwanie Zełeńskiego - Putinem, zaś Kamali Harris - Trumpem) oraz zamach z broni palnej podczas mityngu na Donalda Trumpa. Wszystkie te czynniki osłabiły pozycję Bidena, zaś dodały animuszu i sondażowego wsparcia jego kandydatowi z Partii Republikańskiej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
- Warszawa, Plac Zamkowy
- 5 października (sobota), godz.13.00
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 października:
1779 - Pierwsze zamieszki w Manchesterze, wywołane protestami przeciw wprowadzeniu maszyn przędzalniczych w fabrykach włókienniczych.
1892 - Urodził się Ivo Andrić, jugosłowiański powieściopisarz, nowelista i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1961.
1906 - W Joal urodził się Léopold Sédar Senghor, senegalski polityk i poeta. W latach 1960-80 prezydent, a 1962-70 także szef rządu. Współtwórca koncepcji négritude ("murzyńskości"). Przez pewien czas nawiązywał do socjalizmu afrykańskiego.
1908 - Na stokach Cytadeli warszawskiej stracony został działacz OB PPS, J. Mirecki "Montwiłł".
1921 - W Radomsku urodził się Tadeusz Różewicz, wybitny poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta.
1940 - W Liverpoolu urodził się John Winston Lennon, genialny muzyk, socjalista.
1943 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił więzienie w Kraśniku i uwolnił kilkudziesięciu więźniów.
1967 - Podczas walk w Boliwii został zamordowany południowoamerykański rewolucjonista Ernesto "Che" Guevara.
1997 - Dario Fo otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.
2005 - Odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Do II tury (23 października) zakwalifikowali się Donald Tusk (36,33%) i Lech Kaczyński (33,10%).
2012 - 15-letnia pakistańska działaczka na rzecz dostępu do edukacji i praw kobiet Malala Yousafzai została postrzelona w głowę i szyję w zamachu przeprowadzonym przez talibów.
?