Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Francja wybiera Linuksa

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Kuba

Na Kubie są komputery?

autor: J.K, data nadania: 2007-03-15 11:22:51, suma postów tego autora: 948

błąd

Powtórzyliście częsty błąd - licencja GPL absolutnie nie musi być darmowa, każde oprogramowanie na GPL można odsprzedać komuś za dowolną sumę pieniędzy. Linux też nie jest darmowy - istnieją dystrybucje darmowe, istnieją też komercyjne. Nawet jak komuś wam się uda sprzedać Firefoksa komuś to taka umowa jest ok.
A decyzja bardzo dobra, szkoda że Polska jest tak bogatym krajem że nie musimy się przejmować kosztami zakupu MS Windows.

autor: Imamiah, data nadania: 2007-03-15 16:15:14, suma postów tego autora: 10

GPL

Zgadza sie, software na licencji GPL nie musi byc darmowy. Ale w przypadku wspomnianych aplikacji taki wlasnie jest. Sam Linux, rozumiany jako jądro systemu, jest darmowy. Co do dystrybucji: Francuzi wybrali darmowe Ubuntu.
Przepraszam za to uproszczenie. Nie chcialem za bardzo wdawac sie w detale, zeby mniej zorientowanym osobom nie umknela glowna informacja zawarta w newsie.

autor: tomgrad, data nadania: 2007-03-15 19:13:58, suma postów tego autora: 4

System dla emerytów

Zaczynałem od wersji darmowych (dla ludzi o mocnych nerwach) - niestabilne, system się wieszał.... Potem kupiłem
Mandrive Discovery 2006 32 (jest także darmowa wersja Mandrivie 2006 Free), i w wolnych chwilach ćwiczę "gamy".

Windowsowi XP nie dorasta do pięt.

autor: Ewaryst, data nadania: 2007-03-15 22:44:52, suma postów tego autora: 294

No chyba coś kręcisz...

Debian albo Mandriva są według Ciebie niestabilne??? Z której strony?

autor: CHErwona Wolność, data nadania: 2007-03-15 23:40:01, suma postów tego autora: 387

Chodzi mi oczywiście

o darmową wersję Mandrivy ;)

autor: CHErwona Wolność, data nadania: 2007-03-15 23:40:45, suma postów tego autora: 387

CHErwona Wolność

Czytaj uważnie.

autor: Ewaryst, data nadania: 2007-03-15 23:58:52, suma postów tego autora: 294

Brawo.

Wydaje mi się, że trzeba przede wszystkim pogratulować Francuzom odwagi, tak migracja nie jest prosta i wbrew pozorom tania a sam proces długotrwały. Mam nadzieję, że rozsądnie to przeprowadzą, czerpiąc z doświadczeń innych i obejdzie się bez większych zgrzytów. Dając przykład i zachęcając inne kraje do migracji.
Ciekawe kiedy u nas administracja dostrzerze wolne oprogramowanie i jego zalety(interpelacja krakowskiego radnego jest tu wyjątkiem potwierdzającym regułę)?

autor: xKMAx, data nadania: 2007-03-16 19:08:46, suma postów tego autora: 7

www.gentoo.org

gentoo ludzie tylko gentoo ;)

autor: jotte, data nadania: 2007-03-16 20:06:33, suma postów tego autora: 48

Kubuntu kosi wszystko:)

Kubuntu kosi wszystko:)

autor: Imamiah, data nadania: 2007-03-16 21:15:17, suma postów tego autora: 10

a swoja droga...

...to nic ze swiata szeroko rozumianej informatyki tak dobrze nie pasuje do lewicy jak wlasnie Free Software, setki tysiecy ludzi wspolpracujacych ze soba na calym swiecie, robiacych to najczesciej za darmo, nie po to zeby zarobic, ale po to zeby bylo uzyteczne.... tak dla Wolnego Oprogramowania warto sie uczyc informatyki ;)

autor: jotte, data nadania: 2007-03-30 10:01:07, suma postów tego autora: 48

Dodaj komentarz