Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Łachut: My komuniści, skrojeni jesteśmy ze "specjalnego" materiału

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

dobrze gada

w góre dziada!!!

autor: Bartek, data nadania: 2008-11-05 10:39:59, suma postów tego autora: 2550

Po drodze

do komunizmu jest socjalizm, a nic na temat kształtu socjalizmu tow. Łachut nie mówi.
Czy on nie chciał, czy też redaktor nie zapytał?

autor: cetes, data nadania: 2008-11-05 11:48:54, suma postów tego autora: 633

.

Łachut "zapomniał" też powiedzieć, że tzw.:"KPP" to tak naprawdę tylko starego typu socjaldemokracja, partia reformistyczna, rozpowszechniająca kłamstwo o "parlamentarnej drodze do socjalizmu" i przeciwna robotniczej rewolucji socjalistycznej oraz dyktaturze proletariatu.

autor: Roux, data nadania: 2008-11-05 12:07:38, suma postów tego autora: 180

Pytanie do członków KPP bądź osób zorientowanych

Czy KPP ma gdzieś swoich radnych i czy są miejscowości, w których ma wpływ na rządy w mieście/gminie?

autor: west, data nadania: 2008-11-05 12:25:23, suma postów tego autora: 6708

brawo za obrone LBC

Ma w 95% racje

autor: polak17, data nadania: 2008-11-05 17:53:00, suma postów tego autora: 1296

Reaktor

nie zapytał Przewodniczącego KPP o jej program. Czy bał się jego odpowiedzi? Czy groziłyby one zamknieciem portalu "lewica" za przykładem tego "bez cenzury"? Ciekawe...Przecież te refleksje historyczne niewiele o tej partii mówią a szczególnie o jej stosunku do dokonujących sie w świecie zmian jak choćby wybór Obamy na prezydenta USA przez ogromną większość Amerykanów ... Szkoda, szkoda.

autor: steff, data nadania: 2008-11-05 17:59:53, suma postów tego autora: 6626

To już taka tradycja...

To jak trudno być komunistą w Polsce pokazały już czasy międzywojnia, w pewnym sensie PRL-u pomimo deklarowanego przez ówczesne władze, przywiązania do marksizmu i komunizmu a teraz tą swoistą tradycje podtrzymuje III RP.

W wywiadzie J. Łachut powiedział iż "KPP ma możliwość wybierania do naśladowania wielu wspaniałych swoich przywódców chociażby jak: Julian Marchlewski, Marian Buczek, Małgorzata Fornalska, Wera Kostrzewa, Róża Luksemburg i wielu, wielu innych.".
Jakoś trudno mi dostrzec aby któraś z tych postaci wymienionych przez JŁ i tych niewymienionych a można tu dodać m.in. Adolfa Warskiego, Waleckiego była szczególnie szanowana przez współczesną "KPP".
Niestety widzę natomiast przywiązanie do innych..."bohaterów".

PS.
W tym roku przypada 90 rocznica powstania historycznej KPP, jak i 70 rocznica rozwiązania tej partii.

autor: Andrzej Kot, data nadania: 2008-11-05 19:52:00, suma postów tego autora: 800

.

west - Poststalinowcy reformiści z samozwańczej tzw.:"KPP" nie posiadają radnych ani żadnych wpływów na jakiekolwiek władze miejskie. Jeszcze jako ZKP bezwarunkowo popierali SLD, a obecnie ciągną się w ogonie podejrzanych socjaldemokratów nacjonalistycznego chowu z PPP Ziętka i z jej list startują w wyborach.

autor: Roux, data nadania: 2008-11-05 20:32:51, suma postów tego autora: 180

.

Przy okazji warto wspomnieć jeszcze raz portal Lewica Bez Cenzury. LBC padła ofiarą antykomunistycznych represji państwa kapitalistycznego.
Krzywda jednego jest krzywdą wszystkich!
Wycofać oskarżenia przeciwko Michałowi Nowickiemu!
Precz z karaniem za przekonania!
Precz z burżuazyjną cenzurą!

autor: Roux, data nadania: 2008-11-05 20:41:40, suma postów tego autora: 180

:)

no, no, Roux jak widac zdał na 5 egzamin ze spartackich szabloników, inna sprawa, że nie jest to zbyt skomplikowana "procedura" :)))
A tak przy okazji: kiedy "nowa SGP" pokaże nam swoich radnych albo mówce na demonstracji związkowej albo... chociaż 10 aktywnych członków? Tandetni krytykanci...

autor: Ostap_Bender, data nadania: 2008-11-05 21:48:05, suma postów tego autora: 1002

.

A coś konstruktywnego masz do powiedzenia :). Sam się wywołałeś do odpowiedzi to na przykład może się pochwalisz i uświadomisz wszystkim jakie to "KPP" ma na swoim koncie sukcesy wyborcze ? Bo to właśnie poprzez wybory "KPP" chce wprowadzić "socjalizm".

autor: Roux, data nadania: 2008-11-05 22:07:43, suma postów tego autora: 180

..

Typ ma nawet problem z odpowiedzia na pytanie w jaki sposob KPP walczylo o niepodleglosc. Nic dziwnego.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-05 22:26:53, suma postów tego autora: 4863

Wojtas,

Jak rozumiem, niepodlegla Polska byla (i jest) dla Ciebie "dobrem ponadklasowym". I oto stara prawda: jak to socjalpatriota potrafi wszystkich najglosniej rozliczac z lewicowosci!

autor: PMB, data nadania: 2008-11-05 22:30:00, suma postów tego autora: 1628

PMB,

Tak, niepodległa Polska była dobrem ponadklasowym. Żeby tak uważać, nie trzeba być "socjalpatriotą".

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-05 22:42:07, suma postów tego autora: 20871

ABCD,

Nie bede wnikal dalej, tylko tak odpowiem: Nie trzeba byc antypolskim, by uznac, ze niepodlegla Polska (do tego gnebiaca Ukraincow i Bialorusinow) nie stanowi "dobra ponadklasowego" - dokladnie tak jak nie trzeba byc antysemita, by uznac, ze nie stanowi "dobra ponadklasowego" panstwo Izrael.

Marks i Lenin nie byli antysemitami ani polonofobami. Czy moze byli?

autor: PMB, data nadania: 2008-11-05 22:48:55, suma postów tego autora: 1628

PMB,

czytałeś listy Marksa, a szczególnie jego wypowiedzi o Lasalle`u? Albo o pochodzeniu Żydów?

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-05 23:07:41, suma postów tego autora: 20871

A propos,

w tym samym czasie, gdy Polska stosowała średnio dokuczliwe represje policyjne wobec niewielkich grupek Ukraińców i Białorusinów, które zwalczały jej struktury państwowe i kwestionowały granice, w położonym wobec niej na wschód "proletariackim państwie robotników i chłopów" obydwa te narody były poddawane planowej eksterminacji.

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-05 23:11:14, suma postów tego autora: 20871

Ładny tytuł

tego wywiadu.

autor: Bury, data nadania: 2008-11-05 23:16:46, suma postów tego autora: 5751

Jeszcze jest

Towarzystwo Przyjaźni Polsko Chińskiej z podobnych dziwactw

Przekonują że w Chinach panuje socjalizm

autor: Postsocjalista, data nadania: 2008-11-05 23:30:29, suma postów tego autora: 1953

.

ChRL tak samo jak Kuba, Wietnam i Korea Północna jest biurokratycznie zdeformowanym państwem robotniczym. Obowiązkiem autentycznych komunistów jest ich bezwarunkowa obrona przed imperialistyczną agresją i wewnętrzną kontr-rewolucją. Oraz walka o proletariacką rewolucję polityczną która obali pasożytniczą kastę nacjonalistycznej biurokracji stalinowskiej i wprowadzi reżim rad robotniczych.

autor: Roux, data nadania: 2008-11-06 09:41:33, suma postów tego autora: 180

Roux

problem w tym, że Chińczycy chcą mieć samochody, a rady robotnicze:)

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-06 10:14:05, suma postów tego autora: 20871

ABCD,

ręce mi opadają jak widzę Twoje manipulacje tudzież ignorancję:

"Polska stosowała średnio dokuczliwe represje policyjne wobec niewielkich grupek Ukraińców i Białorusinów"
:
http://www.cerkiew1938.pl/index.html
"W 1938 w trakcie akcji wojskowo-policyjnej w 60 dni zniszczono 127 cerkwi na Chełmszczyźnie i Białostoczczyźnie".

Faktem tym był oburzony po wojnie nie nikt inny jak "lewak" i sympatyk ZSRR- Jędrzej Giertych.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-11-06 10:23:28, suma postów tego autora: 2743

Tak, tak Roux

brońmy religijnej (kimdzongilizm), militarystcznej monarchii o nazwie Korea Pn. i tego ich cesarza szaleńca, który lubi amerykański pop i bomby atomowe.
"Zdeformowane państwo robotnicze" - robotnicy jedzą trawę, a ten mini monarcha całą kasę ładuje w broń.
Ciekawe czy Kim w ogóle wie kto to był Marks:)
A stawianie Kuby, obok Cesarstwa Korei Pn. to jakieś nieporozumienie.
Daj już spokój Roux...

autor: Getzz, data nadania: 2008-11-06 10:32:04, suma postów tego autora: 3554

A.Warzecho,

a ile cerkwi zniszczono razem z duchownymi w "pierwszym proletariackim państwie robotników i chłopów"?
Uprzedzam, że nie zadowoli mnie skrajnie lewicowa mantra, że cerkwie nisczył Stalin, a Trocki i Lenin chodzili do nich na przyjazne dyskusje, ponieważ bylo na odwrót: Stalin ograniczył terror antyreligijny w porównaniu z rządami swoich poprzedników.

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-06 11:05:38, suma postów tego autora: 20871

no i dobrze

zamienic koscioły na muzea!

autor: Bartek, data nadania: 2008-11-06 11:14:23, suma postów tego autora: 2550

ABCD

a czy ja pisałem coś o ZSRR czy o tym że stwierdzenia które deprecjonują w takim stopniu represje wobec Ukraińców w II RP są bezmyślne.

A argument o ZSRR brzmi w dyskusji o II RP niczym "a u was murzynów biją".

To co będziesz odwracał kota ogonem? Tytułu naukowego nie mam z historii co bardzo mnie umniejsza w oczach Twojego kolegi ale ja mogę więcej.

Co z likwidacją najliczniejszej po chadekach białoruskiej partii- Hramady?

Albo fakt że praktycznie jedyną legalną partią ukraińską było UNDO?

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-11-06 13:39:11, suma postów tego autora: 2743

Faktem jest,

że w okresie międzywojennym Ukraińcy żyli albo w II RP, albo w państwie postępowych proletariuszy. W tej pierwszej - w porównaniu z tym drugim - mieli stosunkowo znośne warunki bytu.
Można powiedzieć nawet, że II RP - wbrew temu, co twierdzi PMP - II RP była dobrem ponadklasowym (i ponadetnicznym) rownież dlatego, że uchroniła miliony Ukraińców przed eksterminacją.

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-06 15:02:34, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Jak zwykle udowadnia jakim to rajem była II RP, jak panowała tolerancja, dobrobyt.

O ile polscy szowiniści mogą się w sprawie Ukraińców usprawiedliwiać terrorem faszystów z OUN o tyle nie widze takiego pozornego usprawiedliwienia w sprawie Białorusinów

autor: polak17, data nadania: 2008-11-06 17:01:01, suma postów tego autora: 1296

polak17,

a gdzie ja piszę, że II RP była rajem?
Twierdzę tylko, że jeśli II RP za naruszanie praw mniejszości krytykują ludzie nie ukrywający tęsknoty za takimi apostołami tolerancji, jak bolszewicy, to trudno się temu nie dziwić.

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-06 17:36:49, suma postów tego autora: 20871

co dalej z LBC??

Czy ktoś wie kiedy i czy w ogóle LBC zostanie reaktywowane??

autor: Observer, data nadania: 2008-11-06 18:52:12, suma postów tego autora: 41

LBC

mam nadzieje, ze juz sie nie odrodzi

autor: liber, data nadania: 2008-11-06 19:38:26, suma postów tego autora: 114

...

PMB: Coz, najwyrazniej skrajnym przypadkiem socjalpatriotyzmu byl np. taki Marks popierajacy caly czas niepodleglosc Polski i jakies bzdurne szlacheckie powstania, a takze zawsze popierajacy Niemcy, ich zjednoczenie, czy nawet wojne w malenka Dania.

A. Warzecha: wbrew pozorom artgument o tych Murzynach nie jest taki zly, w takim przypadku jak ten. Czy nie jest pewna hipokryzja plakac nad ukrainskimi cerkwiami w II RP, opowiadajac sie za bolszewizmem, podczas gdy niespotykanie silniejsze represje dotknely cerkwie w Rosji Radzieckiej?

A zauwaz, ze tez sytuacja Ukraincow pogorszyla sie w pewnym, bardzo konkretnym momencie. Wplyw na to, takze bardzo konkretny, mialy radzieckie a takze niemieckie pieniadze.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-06 20:39:23, suma postów tego autora: 4863

Dobro ponadklasowe?

Można naprawdę z paść z krzesła jak się słyszy o "dobru ponadklasowym"...

autor: Andrzej Kot, data nadania: 2008-11-06 21:30:03, suma postów tego autora: 800

Niescisłości

Pierwsza. W Polsce nie rejestruje się partii politycznych, lecz zgłasza partię (plus m.in. co najmniej 1000 podpisów osób posiadających prawa wyborcze) do ewidencji partii politycznych - prowadzonej przez Wydział VII Sądu Okręgowego w Warszawie. O tym, czy dana partia działa niezgodnie z prawem, orzeka Trybunał Konstytucyjny. Istnienie partii w ewidencji nie jest dowodem tego, że nie łamie ona prawa.

Druga. Artykuł 13. Konstytucji RP brzmi: "Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do TOTALITARNYCH METOD i PRAKTYK działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa". Twórcy Konstytucji nie przypadkowo użyli takiego a nie innego sformułowania, a warto przypomnieć, że obecna Konstytucja jest wynikiem wielu lat prac i kompromisów politycznych. Powoływanie się na art. 13 Konstytucji po to, by uniemożliwiać działanie partii komunistycznych, jest NADUŻYCIEM i z pewnością nie jest zgodne z intencjami twórców Konstytucji. Przypuszczam, że tak by orzekł Trybunał Konstytucyjny, gdyby zajmował się badaniem konstytucyjności KPP.

autor: Magda, data nadania: 2008-11-07 00:22:28, suma postów tego autora: 62

Robotnik nie ma ojczyzny!

Żadne tam dobro ponadklasowe, tylko nawet patriotyzm ma klasowy charakter i inaczej go rozumie kapitalista, a inaczej najemny niewolnik.

Idea dobra ponadklasowego to burżuazyjny frazes!

autor: Bartek, data nadania: 2008-11-07 10:20:49, suma postów tego autora: 2550

Rzeczywistość

była, jak zwykle, bardziej skomplikowana. Eksterminacja Ukraińców i innych to lata 30. Natomiast w latach 20. bolszewicy realizowali politykę tzw. "korenizacji", która była wręcz modelowym przykładem dowartościowywania mniejszości, sprzyjania ich rozwojowi i emancypacji. Nawet Polacy wtedy mieli dwa swoje rejony autonomiczne w ZSRR. Pisze o tym nawet tak zawzięty antykomunista jak J. Mackiewicz. Na tym tle nieudolna a niekiedy brutalna polityka asymilacyjna II Rzeczpospolitej, którą krytykowali nie tylko lewicujący piłsudczycy typu Hołówki ale nawet "młodzi" endecy (!), naprawdę nie wypadała zbyt dobrze.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-11-07 18:41:19, suma postów tego autora: 3102

Angka Leu

Ale "brutalna polityke" wzgledem mniejszosci tez sie rozpoczela w II RP dopiero w latach 30-ych. Warto wiec porownac analogiczne - sytuacje mniejszosc w II RP sprzed sanacji i w ZSRR oraz pozniej - w latach trzydziestych w jednym i drugim kraju. W obu przypadkach porownwanie na korzysc II RP.

A Marchlewszczyzna i Dzierzowszczyzna faktycznie jeszcze w latach 20-ych nie zakladala zniszczenia polskosci jako takiej, ale wez po uwage prymitywna walke z wszelka religijnoscia (badz, co badz tez sladnik kultury polskiej) (poniekad ktos tu plakal nad zniszczonymi cerkwiami grekokatolickimi ) po drugie zniszczona wszelkie niezalezne zycie spoleczne lub polityczne. Dlatego tez nie ma co nawet porownywac tego do represji w stosunku do Ukraincow w RP.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-08 18:39:25, suma postów tego autora: 4863

Ale ludzie ja zarzuciłem ABCD że pisanie że represje

dotknęły "niewielkich grupek" jest niepoważne nie napisałem słowa o ZSRR. A wy mi tu ciągle główny argument: "W ZSRR było gorzej". Napisałem jakiś czas temu w dyskusji z Bogusławem Siemiątkowskim jakie mam zdanie o hołodomorze i bynajmniej nie była to kalka poglądów byłych towarzyszów z byłej LBC tylko przeciwstawne.

Ja nie wiem no po prostu nie rozumiem tak trudno? ABCD palnął głupotę bo jak rozwiązywanie 100 tysięcznej partii rozwalanie kilkuset cerkwi które krytykował nikt inny jak Jędrzej Giertych. To mi będzie wciskane o ZSRR bo pan naukowiec nie napisze że palnął głupotę.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-11-08 18:58:49, suma postów tego autora: 2743

Nieprawda, wojtas,

w latach 20. polityka kulturalna II RP odbiegała wyraźnie in minus od polityki prowadzonej w ZSRR. Jak będę miał czas to poszukam stosownych cytatów z ówczesnych działaczy - bynajmniej nie komunistów - którzy ze zgrozą obserwowali, jak Rzeczpospolita zraża sobie ludy kresowe.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-11-08 21:07:59, suma postów tego autora: 3102

A.Warzecho,

W USA podczas II wojny światowej istniał antysemityzm.
I teraz wyo9braź sobie, że ktoś oburza się na niechetne Żydom wypowiedzi z USA w tamtych czasach i nie zająknie się ani słowem o eksterminacji Żydow pod rządami Hitlera.
Byłoby to rozsądne, czy nie?

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-08 21:39:14, suma postów tego autora: 20871

Angka Leu,

a ja mogę tu wkleić fragmenty z dziennika komunisty, Waltera Benjamina, który odnotowuje wrażenia z Moskwy roku 1926. Już wtedy wyraźne były główne strukury polityki totalitarnej. A że metody prowadzenia tej polityki mogły się zmieniać o tyle, że narodowościom raz odkręcano śrubę, a innym razem ją przykręcano - to inna kwestia.
Dość, że więzień polityczny w II RP miał znacznie więcej wolności niż członek KC partii rządzącej w państwie wyemancypowanego proletariatu.

autor: ABCD, data nadania: 2008-11-08 21:59:52, suma postów tego autora: 20871

Ale

ja nie dyskutuję o ustroju ZSRR (jego totalitarnego charakteru kwestionować nie zamierzam) ale o polityce narodowościowej bolszewików. Być może z punktu widzenia Historii to mało znaczący detal ale z punktu widzenia uciskanego narodu sprawa bardzo istotna, która tłumaczy dlaczego w latach 20. na stronę bolszewików przechodzili liczni "burżuazyjni nacjonaliści" ukraińscy i białoruscy.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-11-08 22:40:01, suma postów tego autora: 3102

ABCD jeśli ktoś ma przedstawić cały charakter zjawiska

ale też nie można chyba skończyć temat tekstem "W Niemczech było gorzej". I tyle.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2008-11-09 09:41:10, suma postów tego autora: 2743

ABCD

Jakoś nie słyszałem nigdy, aby ktoś, więziony w Berezie Kartuskiej chwalił swój tam pobyt.
Jeśli możesz, to podaj mi kto i gdzie to zrobił.
Lubię ciekawostki historyczne.

autor: cetes, data nadania: 2008-11-09 12:26:15, suma postów tego autora: 633

Angka Leu

Polemizowalbym. W II RP istniala na przyklad swoboda zakladania niezaleznych bialoruskich, czy ukrainskich stowarzyszen spolecznych, kulturalnych, czy politycznych, a takze istniala pelna swoboda wyznawania religii. Obie te rzeczy odebrano od poczatku w Rosji Radzieckiej mniejszosiom narodowym. Przykladem moze byc np. prymitywna nagonka "bezboznikow" na judaizm,. przypominajaca wrecz pozniejsze dokonania Der Sturmera.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-09 17:30:24, suma postów tego autora: 4863

W takim razie

pozostaniemy przy swoich zdaniach. Ale gdybyś dokładniej znał prawo i praktykę administracyjną II RP to nie pisałbyś ani o pełnej swobodzie tworzenia stowarzyszeń ani o pełnej swobodzie wyznaniowej dla mniejszości. Te prawa były bardzo ograniczone (choć nie przeczę, że pluralizm był szerszy niż w ZSRR). Zajmuję się tymi sprawami niejako zawodowo, nie mam jednak czasu, żeby ciągnąć ten wątek. Polecę Ci natomiast J. Mackiewicza "Zwycięstwo prowokacji" i Helene Carrere d’Encausse, "Bolszewicy i narody czyli Wielkie Urągowisko 1917-1930".
Zupełnie zaś nonsensowne jest zrównywanie bolszewickiej walki z religią (w tym z judaizmem) i antysemickiej akcji nazistów. Tak się składa, że walkę z judaizmem w ZSRR prowadzili na ogół sami Żydzi - tyle że ateiści.

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-11-09 20:50:45, suma postów tego autora: 3102

Angka leu

OK. nie wiedzialem, ze przed rzadami sanacji wolnosc stowarzyszen czy kultow religijnych byla ograniczana (a zwlaszcza to drugie). Ale cos mi sie zdaje, ze istnialo (i to duzo) niezaleznych ukrainskich, czy bialoruskich stowarzyszen i ugrupowan, czego w zadnym wypadku nie mozna powiedziec o np. Polakach na terenach Marchlewszczyzny, czy jakikolwiek innym narodzie panstwa radzieckiego.
Porownwanie do Sturmera - to oczywiscie porownanie prymitywizmu kampanii na lamach prasy, a nie bynajmniej samej akcji antysemickiej nazistow, bo to bylby oczywisty absurd. Zdaje sobie sprawe, ze bolszewicy specjalnie dbali o to, zeby agitatorzy zydowskiego pochodzenia atakowali judaizm i vice versa - czystej krwi Rosjanie atakowali prawoslawie, ale co to zmienia? Skoro (sluszenie) atakujemy II RP za niszczenie cerkwi i uznajemy to za napad na ukrainska narodowosc, to tym bardziej za atak na mniejszosci narodowe mozna uznac zupelny zakaz kultow religijnych (i dla Zydow, katolikow, itp), fizyczna eksterminacje kaplanow, itp itd.
Slowem, chyba zgadzamy sie do faktow. Wiec przyznasz chyba, ze pod dwoma wzgledami - kwestii stowarzyszen oraz swobody kultu religijnego praktyka w panstwie bolszewickim w dowolnym momencie historycznym byla znacznie gorsza niz w II RP. A co bylo lepsze? Chyba tylko kwestia jezyka narodowego, ktorego faktycznie w okresie "leninowskim" nigdy nie probowano mniejszosciom odebrac, a nawet niekiedy "na sile" w przypadku mneijszych grupek probowano odbudowac.

autor: wojtas, data nadania: 2008-11-10 09:01:28, suma postów tego autora: 4863

Dodaj komentarz