Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Chamala: Polacy w niewoli nowego Systemu

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

"Lewica"

w obronie transformacji przed "spiskowymi teoriami dziejów"

autor: ABCD, data nadania: 2009-03-15 16:42:18, suma postów tego autora: 20871

teoria spiskowa – He He He

Wspomniana teoria jest już powszechnie znana, wręcz wyświechtana, a za sprawą zapalczywych budowniczych IV RP z PiS i LPR, tryumfalnie wkroczyła na salony. Według jej wyznawców za całą zmianą systemu w Polsce nie stoją ani peerelowskie władze, ani solidarnościowa opozycja, lecz służby specjalne, a ich byli funkcjonariusze i współpracownicy, odnieśli dzięki niej ogromne korzyści, do dziś zachowując wielkie i destrukcyjne wpływy niemal w całej gospodarce
---
Tutaj cały numer Frondy opisujący ten proceder w całym obozie socjalistycznym

http://wydawnictwo.fronda.pl/arch/23-24/002.htm

A co do teorii spiskowych to przypomina mi się taki żart rysunkowy:
Rozmawiają ze sobą dwie świnie:
- podobno oni hodują nas po to żeby nas zjeść - mówi pierwsza świnia
- co ty wierzysz w teorie spiskowe ? – mówi druga

autor: Cud2, data nadania: 2009-03-16 13:05:16, suma postów tego autora: 3207

hm...

na razie obejrzałem 2 odcinki i niestety muszę zgodzić się z tą recenzją - film jest słaby, nieprzemyślany...jakby przeładowany. komentarze klaty są czasami żenujące, czasami ironia zawodzi i ...ma się wrażenie, że on wierzy w to, co mówi. a był takim dobrym aktorem...ciekawie wypowiada się urbański (w filmie jako człowiek związany ze skłotem rozbrat, czyli wiadomo jak ustawia go to wobec widza: szalony punkowiec, subkulturka, bo przecież inni eksperci na czele z panią z ottawy to już na pierwszy rzut oka jest elllyta intelektualna). widać, że koleś wie co mówi.

autor: rote_fahne, data nadania: 2009-03-16 21:33:49, suma postów tego autora: 1805

Widziałem

wszystkie odcinki, które były/są w TVP/itvp.pl. Pewnym minusem są metody ujęcia i montażu - mnie to estetycznie nie przeszkadza, młodszej publiczności pewnie tym bardziej, ale w oczach jakichś gierkowskich/turowiczowskich/poawuesowskich/radiomaryjnych staruszków wychodzi z tego pewnie jakaś odpychająca albo w najlepszym razie obojętna magma - a przecież przede wszystkim dla nich powinien być ten film!


Merytorycznie bardzo dobrze (może z wyjątkiem niektórych wejść tego prawicowego chudego i zadowolonego nie wiadomo z czego blondyna w okularkach z jednej strony i sierakowca z drugiej). W ogóle przedstawiciel nomenklaturowej progenitury (i to jakiej - funkcyjnego w kc od bezpieki!) w filmie o transformacji to chyba jakiś przewrotny dowcip z kluczem ze strony twórców filmu.

autor: _Michal_, data nadania: 2009-03-17 10:18:18, suma postów tego autora: 4409

system 09 - on - line

Oficjalna strona programu:

http://www.tvp.pl/historia/system-09/wideo

Pierwszy odcinek online na dailymotion:

http://www.dailymotion.pl/video/x8d42g_system09-bez-ywiyta-13_news

http://www.dailymotion.pl/video/x8d4e3_system-09-bez-ywiyta-23_news

http://www.dailymotion.pl/video/x8d4i5_system09-bez-ywiyta-33_news

autor: Cud2, data nadania: 2009-03-17 14:36:08, suma postów tego autora: 3207

dzięki!

Wolę nie atakować głośno mediów publicznych wobec tego, co liber-nazi z PO chcą z nimi zrobić, ale po cichu mówiąc zasysanie filmików z serwera tvp trwa czasami niemożebnie długo. A tu pędzi na bieżąco i w dobrej jakości.

autor: _Michal_, data nadania: 2009-03-17 22:04:01, suma postów tego autora: 4409

_Michal_ KONIECZNIE PRZECZYTAJ

co liber-nazi z PO chcą z nimi zrobić,
---
http://abakus.salon24.pl/392236.html

autor: Cud2, data nadania: 2009-03-18 10:11:34, suma postów tego autora: 3207

niespodziewanie odświeżająca rzecz

i to w publicznej tv. Jak widać można zrobić dobry program - nie jest to tak trudne, jeśli tylko otworzy się nieco na świat i nie powtarza się 155 razy użytych schematów w celu zaakceptowania przez mainstream jak Szubartowicz. A budżet chyba porównywalny.

autor: altstettiner, data nadania: 2009-03-18 14:14:06, suma postów tego autora: 1511

System 09

nie jest doskonały, ale i tak jest wobec realiów polskiego liberalizmu z 10 razy bardziej krytyczny niż np. wywody michniko-lewicy z Krytyki Politycznej. To naprawdę zabawne, czy może raczej wymowne, gdy uświadomimy sobie, że program zrobił prawicowy reżyser i emituje go telewizja zarządzana przez prawicę.

autor: Durango 95, data nadania: 2009-03-19 03:41:20, suma postów tego autora: 3848

..

...I ze prawica walczyla o przywrocenia programu po pierwszym odcinku ;-)

autor: wojtas, data nadania: 2009-03-19 11:34:02, suma postów tego autora: 4863

durango95

...ale towarzystwo które sie tam wypowiada jest jak najbardziej pluralistyczne. Od J. Urbańskiego przez Gdule aż po Fronde i prawde powiedziawszy to własnie krytyka systemu przez lewice w tym programie wydaje mi sie spójniejsza.

autor: adv, data nadania: 2009-03-19 14:28:21, suma postów tego autora: 194

adv,

mnie też wydaje się spójniejsza. Zwracam natomiast uwagę, że gdyby nie dobra wola prawicowego reżysera, to owa krytyka w ogóle by się w takiej formie nie mogła pojawić.

autor: Durango 95, data nadania: 2009-03-19 16:31:21, suma postów tego autora: 3848

do Durango - chwalcy prawicy

Bo kiedy tak naprawdę TVP zarządzała lewica? A już nie przypominam sobie zupełnie, by była kiedykolwiek we władaniu REDakcji KP.

autor: lewicowiec, data nadania: 2009-03-20 00:00:07, suma postów tego autora: 500

do Durango raz jeszcze

Idź lepiej spać, bo się nie wyśpisz. I przekaż jutro dr. Wołodźce, że w jęz. polskim nie używa się wyrażenia "picernia", którym uraczył telewidzów w ostatnim odcinku "Systemu 09'.

autor: lewicowiec, data nadania: 2009-03-20 00:23:26, suma postów tego autora: 500

Taka "lewica",

jaką ty reprezentujesz, rządziła TVP od jej powstania do roku 1989, a później z przerwami też ładnych kilka lat.

autor: Durango 95, data nadania: 2009-03-20 01:06:08, suma postów tego autora: 3848

He he,

ciekawe, dlaczego taki program zrobiła prawicowa ekipa w prawicowej TV, a nie kawiorowo-lewicowi mózgowcy. Czyżby dlatego, że ci ostatni są tak zajęci lizaniem tyłka Michnikowi i obyczajowymi bzdurami, że ani refleksji, ani odwagi nie starcza im na podobny program? Kiedy w "Krytyce Politycznej" przeczytamy stonowane o choćby 50% tezy podobne do krytyki systemu, zawartej w Systemie09?

autor: Durango 95, data nadania: 2009-03-18 16:20:02, suma postów tego autora: 3848

O,

Durango w formie (mówię bez ironii).

Lewicowcze, przecież debaty w studio tego programu mają z założenia dość luźny i miejscami wręcz kolokwialny charakter.
Kurczę, jak piętnowałem błędy stylistyczne czy tym bardziej merytoryczne tutejszej PISANEJ i często także DRUKOWANEJ publicystyki to reakcją były histeryczne krzyki.

autor: _Michal_, data nadania: 2009-03-20 01:52:06, suma postów tego autora: 4409

do durango

PPP rządziła TVP? Przecież utrzymywałeś, że reprezentuję PPP. Źle z Tobą. A ostrzegałem Cię, że się nie wyśpisz. Nie wyspałeś się i pelciesz androny. Jak zwykle. Świat popada w najgorszy kryzys od 70 lat, ludzie umieraja z glodu, a ty razem z ze swoim koleżką ABCD, prowadzicie idiotyczne wojenki. Jak dzieci. Małe dzieci. Do piaskownicy!

autor: lewicowiec, data nadania: 2009-03-20 15:36:52, suma postów tego autora: 500

lewicowcu,

faktycznie, ludzie umierają z głodu. W Korei Północnej

autor: ABCD, data nadania: 2009-03-20 23:34:38, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Tylko w Korei Północnej ludzie umierają z głodu? I nigdzie więcej? Szerokość twoich horyzontów po prostu poraża. A ja myślałem, że także w wielu, wielu innych krajach i to nawet w tych, które słyną z dobrobytu. Ot, ciemniak ze mnie.

autor: steff, data nadania: 2009-03-21 17:31:48, suma postów tego autora: 6626

Obejrzałem sobie troszku i ja to coś

No cóż, po dokumencie directed by pampers, gdzie narratorem był wybitny aktor z oscarowego filmu "chłopaki nie płacą" (brak "z" uzasadniony), a grafika i montaż wskazywała, że twórcy oglądali zbyt dużo produkcji typu "Blade" czy "Underworld" - nie można się wiele spodziewać. Fakt, że oddano głos tym, którzy naprawdę mogli powiedzieć coś antysytemowego np. Gwieździe (ukłony)o plus, aczkolwiek nie było to zbyt odkrywcze, zaś lansowana myśl przewodnia o spisku czerwonej nomenklatury "wyjaśnia" wszystko równie wiarogdnie jak komisja Warrena kulisy zamachu na JFK. Niemniej jeszcze na tym poziomie można by prowadzić dyskusję. Niestety przyszedł odcinek bodaj trzeci, na ekran wkroczył "frondowiec" Tekieli i w tym momencie cały serial zaczął szybować gdzieś na poziomie dwóch metrów mułu, kompromitując przy okazji nie tylko twórców ale i wszystkich którzy udzielili tam głosu. I to chyba jest najlepszy dowód na teorię spisku.

autor: szczupak, data nadania: 2009-03-26 22:28:57, suma postów tego autora: 3747

To proste

"ciekawe, dlaczego taki program zrobiła prawicowa ekipa w prawicowej TV, a nie kawiorowo-lewicowi mózgowcy."

Dlatego, że w prawicowej TV dają kasę prawicowym oszołomom, na prawicowe programy typu zakamuflowana Fronda-bis. Nawet gdyby lewica przyniosła do TVP świetny cykl programów i odałaby go gratis, to i tak nie trafi do emisji.
Dziwne, że taki doświadczony intelektualista tego nie pojmuje.

autor: Drm, data nadania: 2009-04-01 21:19:13, suma postów tego autora: 306

Drm,

a może po prostu lewica nie ma pomysłów na ciekawe programy?

Zresztą nie do końca zrozumiałeś intencję mojego wpisu: pytałem, dlaczego prawica potrafi zrobić cykl filmowy bardziej krytyczny wobec kapitalizmu niż lewicowa publicystyka, np. z "Krytyki Politycznej".

autor: Durango 95, data nadania: 2009-04-03 09:05:33, suma postów tego autora: 3848

Dodaj komentarz