Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Internacjonalista.pl: Oświadczenie w rocznicę Rewolucji Październikowej

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

ciekawe ile osób

wchodzi w skład kolektywu Internacjonalista?

autor: nosferatu, data nadania: 2009-11-07 08:56:12, suma postów tego autora: 465

brawo

kolejna ważna informacja na lewica.pl:-)

autor: marco, data nadania: 2009-11-07 09:13:22, suma postów tego autora: 160

Żeby nie Lenin

nie byłoby Polski, nie rozumie tego ten idiota Palikot, który nazywa go zbrodniarzem komunistycznym stawiając w jednym rzędzie z tymi, którzy wyrządzili wielkie krzywdy narodowi polskiemu.

autor: Wilkinson, data nadania: 2009-11-07 09:59:36, suma postów tego autora: 458

Bardzo dobrze, że ktoś jeszcze pamięta

o tej ważnej rocznicy.
Warto przypomnieć, że za rządów bolszewickich podjęto aktywną walkę z analfabetyzmem, drukowano wiele książek (nakład wielokrotnie przewyższał ten z czasów caratu) i ogólnie upowszechniano kulturę. Jednocześnie już w kilka lat po przejęciu władzy udało się znacznie zwiększyć rację żywnościową przeciętnego rosyjskiego robotnika i polepszyć jego byt. I to wszystko po kilku latach wojny światowej oraz walki z wewnętrzną kontrrewolucją i wojskami interwentów.
Mało?

autor: Piotr Kuligowski, data nadania: 2009-11-07 10:25:43, suma postów tego autora: 620

co gorsza

nie wiemy też, kim są osoby tworzące kolektyw Internacjonalista i głoszące tak doniosłe i odważne poglądy.

autor: nosferatu, data nadania: 2009-11-07 10:31:36, suma postów tego autora: 465

a co najgorsze

Nie wiemy dlaczego nieznani z imienia i nazwiska członkowie kolektywu Internacjonalisty wieszczą rychłe nadejście III wojny światowej:

,,Zyjemy w epoce triumfującego w skali globalnej kapitalizmu neoliberalnego – czyli najnowszej odsłony imperializmu. W minionym stuleciu doświadczyliśmy dwóch potwornych wojen światowych, a dziś stoimy wobec groźby trzeciej, która, jeśli wybuchnie, z wielkim prawdopodobieństwem oznaczać będzie całkowitą zagładę gatunku ludzkiego."

autor: nosferatu, data nadania: 2009-11-07 10:36:46, suma postów tego autora: 465

Wczoraj

szef polskiej partii, która znów chce rządzić, powiedział: komunizm - to system zbrodniczy, wymordował sto miliardów ludzi. Jego nienawiść do tego systemu odebrała mu zdolność oceny znaczenia liczb. Taka ilość ludzi w jednym okresie historycznym nigdy na naszym globie nie żyła. Jednocześnie nie zauważył, że w dzisiejszych państwach kapitalistycznych wg ONZ umiera z głodu i niedożywienia każdego roku miliard ludzi z tych sześciu miliardów, którzy w nich żyją. To nie komunizm głodził, to kapitalizm głodził i głodzi. Komunizm to co miał, potrafił i potrafi dzielić, kapitalizm tego nie potrafił i nie potrafi. Choćby z tych powodów warto doświadczenie ludzkości wynikające z tamtej rewolucji pamiętać i przypominać. Produkcja bez sprawiedliwego jej podziału prowadzi tylko do niszczenia zasobów naszej planet, co właśnie cechuje kapitalizm.

autor: steff, data nadania: 2009-11-07 11:30:01, suma postów tego autora: 6626

Bardzo dobry tekst

Dziś w dobie Polskiego państwa neokonserwatywno-neoliberalnego wymaga odwagi mówienie internacjonalistycznej nie podszytej szowinizmem prawdy.

autor: czerwony93, data nadania: 2009-11-07 11:51:41, suma postów tego autora: 2714

Trzeba pamiętać

O Wielkiej Rewolucji Pazdziernikowej,o tym jakie nadzieje niosła i o tym jak uwolniła lud z ucisku feudalizmu-kapitalizmu.

autor: guevarysta, data nadania: 2009-11-07 12:23:35, suma postów tego autora: 773

Rewolucja Październikowa

niosła wielką nadzieję i dla wielu ludzi poprawiła poziom życia,skuteczna walka z głodem,alfabetyzmem,dotrzymana obietnica z wycofania się z wojny itp ale czy Lenin nie był zbrodniarzem? Ciężko powiedzieć,to że Lenin kazał rozstrzelać cara to rozumiem ale po co kazał rozstrzelać jego żonę,dzieci no i służbę? A terror czerwony? W 1921 nakazał Tuchaczewskiemu użyć broni chemicznej przeciw powstaniu chłopskiemu,o tym też trzeba pamiętać

autor: Fred_BB, data nadania: 2009-11-07 13:23:53, suma postów tego autora: 676

Puciaq

Żadna tam rewolucja tylko bolszewicki zamach stanu. Ci sami cudacy którzy później rozpędzili demokratycznie wybraną zdominowaną przez eserowców Dumę. A o pierwszych obozach - łagrach pamiętamy również ?

autor: Puciaq, data nadania: 2009-11-07 13:36:21, suma postów tego autora: 113

lenin

Lenin nie kazał użyć Tuchaczewskiemu broni chemicznej przeciwko tambowszczyzmie. Była to samowolna MT, za która został publicznie skrytykowany na plenum partii. Nadwyraz uczciwie, acz tylko w przypisie wspomina o tym sam Wołkogonow w "Leninie". Ale lepsze to niż nic..
Tuchaczewski miał niestety militarystyczne skrzywienie, wynikające z jego wcześniejszej kariery, i stąd te jego cudactwa...

autor: Ostap_Bender, data nadania: 2009-11-07 14:37:44, suma postów tego autora: 1002

Pierwsze obozy koncentracyjne

tworzyły imperia kolonialne Hiszpanie na Kubie,Brytole na Pd Afryki,Niemcy w Namibii.Warto czytać coś więcej niż prawackie wypociny pseudohistoryczne

autor: guevarysta, data nadania: 2009-11-07 15:01:06, suma postów tego autora: 773

Ostap_Bender

może masz rację tego nie wiem ale na wikipedi pisze że to Lenin nakazał użycia tej broni chemicznej
podobno Lenin w młodości był przeciwnikiem kary śmierci

autor: Fred_BB, data nadania: 2009-11-07 15:12:54, suma postów tego autora: 676

steff

jasne, że komunizm nie głodził. Głód na Ukrainie w latach trzydziestych i w Korei Północnej to sprawka kapitalistów.

Nie wiem, czemu niektórzy odsuwają od siebie prawdę, że komunizm w żadnym stopniu nie był alternatywą. Lubicie tworzyć sobie jakieś utopie czy po prostu jesteście głupcami, którzy zatykają uszy, gdy ktoś krytykuje komunizm? Z drugiej strony neonazistów nazywacie głupimi fanatykami i w ogóle. Uświadomcie sobie, że stoicie z nimi w jednym szeregu. W szeregu fanatyków i idiotów, którzy jak topiący chwytają się systemów zbrodniczych i nieludzkich, widząc w nich same ideały, na każdą zbrodnię mają odpowiedź pokroju walki z analfabetyzmem, budową dróg itp. Ewentualnie daną zbrodnię umniejszając, uzasadniając lub negując, co w sumie jest jeszcze gorsze.

Obudźcie się, nim znowu będzie za późno.

autor: Crystiano, data nadania: 2009-11-07 15:14:54, suma postów tego autora: 1590

Crystiano

przestań bredzić,wyrocznio.Nie podoba się to nie musisz czytać lewica.pl.My swoich poglądów nie zmienimy i niepotrzebne nam są twoje napuszone apele

autor: guevarysta, data nadania: 2009-11-07 15:41:08, suma postów tego autora: 773

fred

Fred, błagam... zajrzyj do książek, a nie na polską prawacką, zUPRyzowaną wiki.

autor: Ostap_Bender, data nadania: 2009-11-07 15:51:00, suma postów tego autora: 1002

Fred

w młodości na pewno był lepszym człowiekiem, wierniejszym ideałom, a zarazem bardziej naiwnym. Jak mógł zdobyć władzę, to nie zawahał się obalić demokratycznego rządu. Szybko też zdał sobie sprawę, że ładnymi ideami nic nie zdziała, bo ku jego wielkiemu zdziwieniu, mało kto w nie wierzył i je uznawał. Tak więc musiały zapłonąć wsie, kogoś trzeba było na wyspy Sołowieckie, kogoś zabić. A, że z ładnymi hasełkami na ustach to inna sprawa. Chociaż nie wydaje mi się, żeby dla mordowanego stanowiło różnicę, czy ginie za rasę, wyznanie, wyższą sprawiedliwość, dzieło rewolucji itd. Wszystkie ustroje robią to samo - tyle, że różnie to motywując.

A na Tuchaczewskiego Lenin się niespecjalnie obraził, w końcu nic mu się nie stało. Mhm, może dlatego, że potrzebował carskich oficerów, bo własnych miał za mało. Chyba, że uznać, iż kolejny "altruista i idealista" Stalin, właśnie za Tambowszczyznę zgładził Tuchaczewskiego, hehehehe.

autor: Crystiano, data nadania: 2009-11-07 15:51:50, suma postów tego autora: 1590

tak w odpowiedzi

re guevarysta

Jak dla mnie pierwszy obozy mogliby i tworzyć starożytni Aztekowie ale chyba spór nie idzie o to kto pierwszy zrobił tylko że je wogóle zrobił a potem inni to powtarzali. Jako socjaliście zajebiście trudno mi pojąć że w imię ustroju sprawiedliwości, wolności i równości można bez wyroków niezależnych sądów wrzucać ludzi do więzień a co dopiero obozów koncentracyjnych i niezbyt mnie interesuje czy wrzucany tam był kułakiem, otumanionym robotnikiem, reakcyjnym chłopem czy nie dość postępowym inteligentem.

Tego, że w ZSRR- pokłosiu bolszewickiego października- zlikwidowano analfabetyzm, zbudowano nowoczesny przemysł etc. nikt nie kwestionuje bo to miało miejsce, ale metody jakich użyto z lewicą nie miały nic wspólnego. Chyba, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi z łopatami kopiącymi kanał białomorski to przejaw interwencjonizmu państwowego ale chyba niezbyt.

Socjalizm to nie łagry i i nie terror.

autor: Puciaq, data nadania: 2009-11-07 16:00:07, suma postów tego autora: 113

Wytłumacz mi coś, guevarysto,

że obozy tworzyli Brytyjczycy czy Niemcy to chyba naturalne, w końcu to były podłe kraje imperialistyczno - kapitalistyczne. Jak natomiast można je było tworzyć w ZSRR kraju, gdzie najważniejszymi wartościami było ludzkie życie, szczęście i wszystko co piękne, dobre i humanitarne. ZSRR powinno dawać przykład socjalistycznego humanitaryzmu, a nie naśladować kraje imperialistyczne, tak mi się przynajmniej wydaje. Chociaż to pewnie wina tego, że źle zrozumiałem światłą myśl Lenina.

Na pewno tego. Nie mnie sprzeczać się z uświadomionymi klasowo marksistami.

autor: Crystiano, data nadania: 2009-11-07 16:00:17, suma postów tego autora: 1590

ostap, jakich książek?

bo tych z lat 1945 - 1956 sporo jest, nie wiem za co się zabrać...:D

autor: Crystiano, data nadania: 2009-11-07 16:15:41, suma postów tego autora: 1590

Pamieć

no i jeszcze jedno - za bolszewików podcierano sie wiechciem słomy,pomidory były jak dynie, nowoczesny samochod pabieda miali wszyscy robotnik i chłopi itd. itd. a działacze komunistyczni dzień i noc nie ustawali w wysiłkach aby uszczęśliwić lud pracjacy miast i wsi na całym swiecie srata ta srata ta ta .......

autor: Kasia Pazurek, data nadania: 2009-11-07 16:42:45, suma postów tego autora: 164

Mimo błędów

warto pamiętać i szanować bojowników rewolucji min. marynazy z Kronsztadu którzy mówili o sobie: prawdziwi bolszewicy

autor: polak17, data nadania: 2009-11-07 17:21:10, suma postów tego autora: 1297

Ostap_Bender

właśnie książki są różne,obiektywne lewicowe lub prawicowe,mimo wszystko wikipedia jest w miare obiektywna jak nie polska to choćby angielska,bo jeżeli Ty czytałeś książki tylko zachwalające Lenina który nie miał krwi na rękach to chyba Ty czytałeś jakieś propagandowe książki,wiesz ilę książek znajde zachwalające Pinocheta,a na wikipedi chwalony nie jest,ja staram się obiektywnie ocenić rewolucje i Lenina

autor: Fred_BB, data nadania: 2009-11-07 17:21:12, suma postów tego autora: 676

fred

Wołkogonow to apologetyk leninizmu?
Naprawde, jak chcesz się powoływać na wiki w tak kontrowersyjnych sprawach, to sam sobie wystawiasz świadectwo.

autor: Ostap_Bender, data nadania: 2009-11-07 19:18:01, suma postów tego autora: 1002

Ostap_Bender

więc poleć mi jakieś inne zrodla wiedzy z ktorych ty korzystasz,ciekaw jestem czy są obiektywne;)

Wołkogonow hmm masz na myśli trylogię Wodzowie?

autor: Fred_BB, data nadania: 2009-11-07 19:59:26, suma postów tego autora: 676

Crystiano

Późno to już jest, bo tu i teraz pod panowaniem kapitalizmu w dziesiątkach państw ludzie milionami głodują i umierają, choć miliony hektarów ziemi odłogują, bo według norm rynkowych nie opłaca się je uprawiać, i choć himalaje żywności niszczą pasożyty ale głodnym rozdać jej nie można, bo zakłóciłoby to równowagę rynkową. I nie dzieje się to w Chinach, Korei czy Kubie, choć tam odłogów nie ma i góry żywności również. To właśnie różni oba systemy. Dlatego warto pamiętać o rewolucji październikowej i o zmianach, jakie do życia narodów wprowadziła.

autor: steff, data nadania: 2009-11-07 20:18:13, suma postów tego autora: 6626

.

@ Fred_BB
Rodzinę cara mogli chyba rzeczywiście zostawić w spokoju. Ot, potraktować po prostu jako zwykłych obywateli, dać jakieś lokum, jakąś robotę w fabryce. Tam mogliby się nawet i określać carewiczami, po jakimś czasie miałoby to taki sam oddźwięk jak wyznania króla Hiacynt z Arabelli.

----
@ Kasia Pazurek
Po raz kolejny jestem pod wrażeniem twej wypowiedzi. Pozwoli szanowna pani, że ustosunkuję się tylko do jednego z jej wątków. Otóż GAZ Pabieda, czyli produkowana u nas przez 22 (!) lata FSO Warszawa, to kawał automobilowej historii, prawdziwa legenda, samochód w wielu krajach mający swoje fan cluby. Ciekawe, czy któreś z zachodnich aut, zwłaszcza dzisiejszych papierzaków, kiedykolwiek będzie cieszyło się taką swoistą miłością.

autor: Bury, data nadania: 2009-11-07 21:05:57, suma postów tego autora: 5751

jezeli mam

Jeżeli mam już polecać, to polecam książkę Witkowicza o terrorach białym i czerwonym, bo nie jest to tandetna apologetyka, nie widząca skazy u bolszewików. Szczerze polecam. Co do Wołkogonowa, to jego książki są nierówne, bo cytaty są powyrywane z kontekstu. Wołkogonow nie jest w stanie powiedzieć dobrego słowa o swoich historycznych adwersarzach, co jest typowym rysem neofity. Ale dobrze jest przeczytać i Wołkogonowa i Witkowicza (w takiej kolejności).
Do wiki należy podchodzić bardzo ostrożnie, zwłaszcza w kontrowersyjnych sprawach.

autor: Ostap_Bender, data nadania: 2009-11-07 21:57:24, suma postów tego autora: 1002

News roku

AP już pewnie zrobiła z tego depeszę.

Portal właśnie słyszy "pukanie od spodu".

autor: Kautsky, data nadania: 2009-11-07 22:21:29, suma postów tego autora: 420

tak

Smutne, portal zamienił się w jakąś karykaturę.

autor: pk, data nadania: 2009-11-07 23:06:43, suma postów tego autora: 261

Ostap_Bender

Dzieki za polecenie książki,napewno ją przeczytam mam nadzieję że będzie ciekawa;-) pozdrawiam

autor: Fred_BB, data nadania: 2009-11-08 00:35:00, suma postów tego autora: 676

> Crystiano ! Chłopie, skoro wiesz już dosłownie WSZYSTKO

to zdradź mi, proszę, jakie będą wyniki przyszłotygodniwego losowania "Poznańskich Koziołków" i wrocławskiej "Liczyrzepki"... Rozumiem, że Lotto dorzucisz w promocji..?

autor: eres, data nadania: 2009-11-08 04:54:48, suma postów tego autora: 271

Każdy prawdziwy komunista musi pamiętać o tej ważnej rocznicy

chyba że trockiści, oni świętują tylko urodziny swojego "mistrza rewolucji" który faktycznie był zdrajcą i wrogiem ZSRR.

autor: czekista1917, data nadania: 2009-11-08 10:05:50, suma postów tego autora: 25

eres

gdzie napisałem, że wiem WSZYSTKO? Ale dzięki, że ty tak uważasz, podbudowałeś mi samoocenę :P:P

stef, dlaczego zestawiasz zbrodnie kapitalizmu z komunistycznymi? Przecież te pierwsze sprawy takie jak wyzysk czy wyrzucenie na margines milionów mają wręcz zapisane w ideologii. Dlaczego jednak to samo działo się w kraju komunistycznym? Ten sam albo i gorszy głód, te same społeczne nierówności, na dodatek jeszcze okraszone propagandą. Osobiście wolę więc już otwarty wyzysk i nierówności, niż ukryte pod płaszczykiem ładnych haseł, które nic ze sobą nie niosły.

autor: Crystiano, data nadania: 2009-11-08 10:27:28, suma postów tego autora: 1590

Crystiano

Trochę zmiękłeś. I to mi wystarczy. A zbrodni nie usprawiedliwiam. Sprzeciwiam się tylko ich wyolbrzymianiu na tle innych.

autor: steff, data nadania: 2009-11-08 12:53:23, suma postów tego autora: 6626

Bury

jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma

autor: Kasia Pazurek, data nadania: 2009-11-08 13:34:22, suma postów tego autora: 164

"czekisto"

"Czekisto", który nigdy nawet na strajku nie był... Internacjonalista.pl to portal w dużej mierze trockistowski, więc trafiłeś kulą w pot, nędzny prowokatorze. Typ związany z portalem, który publikuje kłamstwa stalinowskie śmie zabierać głos.

autor: Ostap_Bender, data nadania: 2009-11-08 13:14:45, suma postów tego autora: 1002

Rewolucja Październikowa

to najważniejsze wydarzenie w dziejach świata.
Wszystko.

autor: Bartek, data nadania: 2009-11-08 19:55:46, suma postów tego autora: 2550

powiedział bartuś

autorytatywnie i tonem nie znoszącym sprzeciwu, hehe...

autor: dr(e)s, data nadania: 2009-11-08 21:22:01, suma postów tego autora: 1539

Ostapie Benderze


Odpuść "czekiście", to prowokator z niewiedzy, bo też "totalitarna" niewiedza jest jego jedyną siłą :)

autor: krik, data nadania: 2009-11-09 03:24:10, suma postów tego autora: 1649

dresie

napisałem w wielkim skrócie jak jest.
Po raz pierwszy proletariat przejął władzę i obronił ją. To że później się wszystko pochrzaniło to już inna sprawa.

autor: Bartek, data nadania: 2009-11-09 10:00:01, suma postów tego autora: 2550

Chcieli dobrze, a wyszło jak zwykle lewakom

Po kiludziesiąciu milionach ofiar wśród obywateli radzieckich myśl Lenina musiała uznać wyższość zaplutych karłów kapitalistycznej reakcji.

Najważniejszym dokonaniem bolszewików była likwidacja klas w pociągach i stopni w armii. Stworzono prawdziwe społeczeństwo bezklasowe ...

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-11-09 11:38:14, suma postów tego autora: 6195

poprawi sie

wyszło do bani, bo kraj był zacofany. Jak tu walczyć z kapitalistami jak sie jest 100 lat do tyłu technicznie i kulturalnie?
ciekawe co by było gdyby kapitalizm utrzymał sie w Rosji, a socjalizm wygrał na zachodzie? kto by wtedy wygrał?
pomyśl o tym Sumieniu Naroda.

fiasko ZSRR powstrzyma sprawe robotniczą na jakiś czas, bo będzie można wciskać kit "to już było i g... z tego wyszło". Słyszymy to już od 20 lat i jeszcze 20 następnych też będą to klepać i wciskać.
No cóż. Gramy dalej.

autor: Bartek, data nadania: 2009-11-09 20:03:54, suma postów tego autora: 2550

Bartek

a ja ci zadam inne pytanie: czemu rewolucje komunistyczne nie wybuchły (nie mówię już nawet o ich powodzeniu) w krajach takich jak USA czy Wielka Brytania? Przecież tam podobno robotnicy jęczeli w jarzmie niewoli. I to zapewne dużo bardziej, niż w Rosji, w której przecież robotników było jak na lekarstwo, inaczej, robotników prawie tam nie było, byli ludzie, którzy kilka lat wcześniej pracowali na wsi. A do chłopów miał Marks stosunek raczej negatywny.

Myśl Marksa nie była dostosowana do realiów Rosji, tylko do uprzemysłowionych krajów zachodu. W krajach zachodu nic z tego nie wyszło, udało się w Rosji. Ze skutkiem wiadomym - rewolucja przeszła w totalitarną dyktaturę, jak we wszystkich krajach komunistycznych. I według mnie to jest właśnie główny problem ideologii komunistycznej - piękne, teoretyczne ideały nie znajdują odzwierciedlenia i fundamentu w rzeczywistości, gdzie trzeba je wprowadzić karabinami i więzieniami.

Czyja to wina? Pewnie przywódców, ich aspiracji, chorych pomysłów i nieobeznania z realiami. Pewnie tego, że ludzie nigdy nie są zgodni - a istnienie politycznej opozycji (co gorsza, lewicowej!) nie wchodziło w rachubę. I w końcu pewnie przeciętnego człowieka, który myśli o sobie i nie ma zamiaru oddawać czegoś dla "wspólnego dobra". I ten społeczny problem, czy to w Rosji, czy w Polsce, komunizm tylko pogłębił - to właśnie w krajach zachodu na wyższym poziomie stoi humanitaryzm, czy nawet zwykła ludzka życzliwość. Komunizm nie nauczył ludzi dobroci i wzajemnej pomocy, ale kombinatorstwa i dbania o własny interes, bo "co mnie obchodzą inni, ważne, żebym ja kupił mięso albo dostał buty".

autor: Crystiano, data nadania: 2009-11-09 21:13:10, suma postów tego autora: 1590

@ Bartek

Początkiem lat 90. na cokole pomnika Marxa i Engelsa przy berlińskim Alexplatz widniał napis: Beim nächsten Mal wird alles besser. Trzeba więc robić wszystko i wszelkimi środkami, by ten następny razy był i odpowiednio nań się przygotować.

autor: Bury, data nadania: 2009-11-09 21:59:56, suma postów tego autora: 5751

marco

pierwszy raz sie z toba zgadzam ;)
Po publikowaniu oswiadczen organizacji lewica.pl weszla w nowa faze blyskawicznego rozwoju. Zaczyna publikowac oswiadczenia innego portalu LOL . Jak jeszcze powstana ze 3 portale rewolucyjne, moga produkujac 1 oswiadczenie na tydzien zapelniac swoje lamy takimi odkrywczymi newsami caly czas ;P

autor: MJ, data nadania: 2009-11-10 11:32:59, suma postów tego autora: 1280

crystiano

dlaczego w Rosji a nie na Zachodzie to temat rzeka i szeroko już opisywany.
Ruch rewolucyjny zaczął słabnąć pod wpływem sukcesów ruchu robotniczego. Brzmi paradoksalnie, ale wraz z kolejnymi zdobyczami klasa robotnicza traciła rewolucyjne aspiracje.
Prosta sprawa. Po co rewolucja jak jest kiełbasa i telewizor?
Zachodni proletariat za ochłapy z pańskiego stołu zapomniał o rewolucji. Po ludzku można to zrozumieć, ale jak ocenić kierownictwo ruchu, które dało temu teoretyczny wyraz w postaci reformizmu?
Niepowodzenia w budowie socjalizmu to głównie skutki zacofania krajów, które podjęły się tego zadania.
Następna rewolucja będzie miała lepsze warunki. Wtedy zobaczysz Crystiano, że wszystko będzie grało.

autor: Bartek, data nadania: 2009-11-10 10:45:59, suma postów tego autora: 2550

Żadnej rewolucji nie będzie

i to z powodu, który napisałeś. Da się niezadowolonym ten przysłowiowy "telewizor i kiełbasę" i chęć walki i potencjalnego umierania za "sprawę" momentalnie zniknie. Ludzi zadowalają zmiany choćby niewielkie, mało kto jest tak radykalny, żeby burzyć cały porządek. Bo skoro byłoby odwrotnie, to czemu tak małe poparcie mają w Polsce grupy radykalne?

autor: Crystiano, data nadania: 2009-11-10 13:00:01, suma postów tego autora: 1590

...

wszystko się zgadza i jeśli burżuazja zapewni proletariatowi chleb i igrzyska będzie trudno zmobilizować go do walki. Na to nie ma rady. Kapitalizm będzie miał swoje wzloty i upadki i jeden z tych upadków skończy się rewolucją. Lud roboczy uświadomi sobie, że jest eksploatowany przez garstkę pasożytów i zrobi z nimi porządek. Potrzebny jest taki kryzys, który otworzy proletariatowi oczy. Do tego czasu rewolucjoniści będą postrzegani jako jacyś ekstremiści, wichrzyciele, wywrotowcy i co tam jeszcze może być, zwłaszcza, że kapitaliści wpajają taki pogląd swoim najemnym niewolnikom za pomocą wszystkich (niezależnych oczywiście) mediów.

autor: Bartek, data nadania: 2009-11-10 14:11:16, suma postów tego autora: 2550

Dodaj komentarz