Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Premiera książki Domosławskiego o Kapuścińskim zagrożona?

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Cenzura wiecznie żywa?

Miejmy nadzieję, że wolność słowa i tym razem zwycięży.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2010-02-16 21:04:57, suma postów tego autora: 6195

Czepiło się gówno okrętu...

"Książka „Kapuściński non fiction” ma ukazać się za dwa tygodnie. -Do premiery dojdzie. W Polsce nie ma cenzury prewencyjnej - podkreśla Domosławski"

Dla reakcyjnych świń zapewne nie.

Jak zostać sławnym? Opluć sławną osobę. Ewentualnie ją zabić. O Marku Chapmanie też nikt by nie usłyszał...

autor: fancom, data nadania: 2010-02-16 20:59:03, suma postów tego autora: 1424

?

A skąd wiesz, że autor opluwa Kapuścińskiego, w sytuacji gdy nie czytałeś książki, ani nie zapoznałeś się z ŻADNĄ jej recenzją?

autor: Berdysznick, data nadania: 2010-02-16 23:02:55, suma postów tego autora: 247

Kapuściński jest cesarzem polskiego reportażu

I nie zmienią tego żadne teczki. Dziwię się więc żonie Ryszarda Kapuścińskiego. Z drugiej strony prawdą jest, że w Polsce najłatwiej zrobić karierę opluwając kogoś wielkiego, komu się udało, kto zapracował i osiągnął wysoką pozycję.
Róże zyzaki zawsze się znajdą i namącą. Czekam na książkę Artura Domosławskiego z wielką niecierpliwością.

autor: Teutonic, data nadania: 2010-02-16 23:12:04, suma postów tego autora: 333

Czekam na tą książkę

Domosławski w wywiadzie dla Polityki mówił, że Kapuściński był szczerym komunistą i miał dobre kontakty w partyjnych kręgach, a w ostatnich latach jego poglądy zbliżały się do alterglobalistycznych.

autor: Postsocjalista, data nadania: 2010-02-16 23:48:23, suma postów tego autora: 1953

A może

A może jest inaczej. Może w Polsce można zostać autorytetem, albo kimś sławnym będąc jednocześnie szują, donosicielem, moralnie nikczemnym. Przykład, Kapuściński.

autor: kwak, data nadania: 2010-02-17 01:33:18, suma postów tego autora: 1207

Warto

przypomnieć sobie książkę "komunisty" i "alterglobalisty" Kapuścińskiego, bedącą mechaniczną reprodukcją schematów amerykańskiej propagandy zimnowojennej.
Z kolei, wcześniejszy Kirgiz schodzi z konia jest mechaniczną reprodukcją schematów propagandy radzieckiej.

autor: ABCD, data nadania: 2010-02-17 08:38:32, suma postów tego autora: 20871

Odpowiedź Domosławskiego

http://domoslawski.blox.pl/2010/02/Kapuscinski-non-fiction-2-proba-cenzury-i-jej-echa.html

autor: Berdysznick, data nadania: 2010-02-17 08:42:19, suma postów tego autora: 247

Na czym

polega współpraca Domosławskiego z polską edycją Le Monde Diplomatique?
O ile wiem, ukazał się tam tylko 1 tekst Domosławskiego (o Brazylii), będący chyba przedrukiem.

autor: ABCD, data nadania: 2010-02-17 08:57:29, suma postów tego autora: 20871

Jakby nie było

z naszych intelektualistów na Zachodzie słyszano jedynie o Kapuścińskim i Baumanie

autor: Postsocjalista, data nadania: 2010-02-17 09:36:54, suma postów tego autora: 1953

+

"z naszych intelektualistów na Zachodzie słyszano jedynie o Kapuścińskim i Baumanie"

A o Michale Kaleckim i o Oskarze Lange nie słyszano oczywiście?

autor: A.Warzecha, data nadania: 2010-02-17 09:48:47, suma postów tego autora: 2743

Postsocjalisto,

Wydaje mi się, że takich intelektualistów było trochę więcej. Choćby Gombrowicz, Schulz, Witkacy, Kantor, Lutosławski... Nie mówiąc już o tym, że w okresie międzywojennym Polskę uważano za najlepsze miejsce na świecie do studiowania logiki.
Z drugiej strony, 60 lat temu w całym bloku radzieckim, a więc w 1/3 świata powtarzano imiona poetów ludow kaukaskich, Sulejmana Stalskiego i Dżumdżagijna Dżambuła. Tuwim napisał poemat, że "Nie sami bywali Dantowie", bo są też Dżambułowie.
I co to na dłuższą metę dało tym ludom kaukaskim?

autor: ABCD, data nadania: 2010-02-17 10:03:24, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Którą książkę masz na myśli?

autor: mradziechowski, data nadania: 2010-02-17 12:45:43, suma postów tego autora: 118

jak mu się tak bardzo chce pisać książki, to niech napisze o sobie

wiadomości będzie miał z pierwszej ręki i zobaczymy, na ile będzie uczciwy...

autor: nana, data nadania: 2010-02-17 12:56:27, suma postów tego autora: 4653

no coż

Uwielbiałem czytać Kapuścińskiego i niezależnie od tego co miałbym się z ksiązki Domosławskiego o Kapuscińskim dowiedzieć, nie zmienie zdania na temat jego twórczości. Ale bardzo interesuje mnie prawda.
To co mówi Domosławski, po prostu bardzo dobrze o nim swiadczy. Prawda dla dziennikarza powinna być zawsze najważniejsza. Nawet ta najbardziej niechciana. Ta prawda nic nie ujmie wielkości reportażu Kapuscińskiego. Tak jak uwielbienie Hitlera dla Wagnera, czy jakieś poglądy jego samego, nic nie ujmują tej wspaniałej muzyce. Domosławski to nie polityk, nie musi kłamać, nie ma więc żadnego interesu by być człowiekiem nieuczciwym.
Od tej chwili będę cenił Domosławskiego jako człowieka, ale to tez nie wpłynie na moja ocenę jego twórczości, któremu do mistrza Kapuścińskiego jest daleko i zawsze bedzie daleko. Bo co z tego jesli Kapuściński okazałby się Kapuchą? Nie wyrzuce z tego powodu jego książek, i nie zmieni to faktu, że dały mi wielką przyjemność czytania, na którą żadnego wpływu nie ma ani osoba autora ani jej życie.

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2010-02-17 14:04:51, suma postów tego autora: 6205

Książką

odpowiadającą stereotypom propagandy amerykańskiej jest Imperium.

autor: ABCD, data nadania: 2010-02-17 17:02:51, suma postów tego autora: 20871

ABCD

Też prawda... ale stereotypy zostawmy. Mnie "Imperium" wydaje się całkiem prawdziwe, bo te wspomnienia przypominają wiele innych podobnych wspomnień innych ludzi.
Choć jakby nie patrzeć, niewątpliwe przesiaknięte to "trochę" niechęcią do tego "zdegenerowanego państwa robotniczego" ;-)
Czy "Kirgiz schodzi z konia" to reprodukcja radzieckiej propagandy? Kapusciński z nieukrywaną sympatią opisuje tam m.in. Gruzję, która opierała się jeszcze na początku temu "zdegenerowanemu państwu robotniczemu". Poswieca temu cały rozdział.

Jakie Kapusciński miał naprawdę poglądy? Nie można ich przecież oceniać po jego stosunku do "zdegenerowanego państwa robotniczego". Trockiści tez są krytyczni, a mimo to lewicowi.

autor: sierp_i_młot, data nadania: 2010-02-17 17:28:48, suma postów tego autora: 6205

.

Książki Kapuścińskiego wcale nie są tak rewelacyjne. Pewnie - złe też nie są, dość przyjemnie się je czyta, lecz po dokładniejszej lekturze łatwo dostrzec płytkość i pobieżność spostrzeżeń. Z kolei by zwiększyć samą ekspresję Kapuściński stosuje dość proste triki.

Co do Imperium. Pierwsze me odczucie po jego przeczytaniu było takie: książka ta jest wiadrem pomyj wylanym na wszystko co rosyjskie (słowiańskie).

Oczywiście nie oznacza to, by ktoś, chcący nomen omen zyskać sławę, próbował "odbrązawiać" pisarza. Jak mówi nana, może niech lepiej napisze książkę o samym sobie?

autor: Bury, data nadania: 2010-02-17 18:07:24, suma postów tego autora: 5751

przeczytałem jedną

książkę - "Cesarza", potem ilekroć otwierałem następną, to wydawało mi się to podobne i w gruncie rzeczy jałowe. Ale wielu mądrych ludzi uważa inaczej, więc ...on ne discute pas...
To, że za komuny ktoś taki musiał mieć układy z bezpieką to oczywiste (dzisiaj patrze na to inaczej, tak samo jak na komunę) wielu zachodnich pisarzy też ma układy z tajnymi służbami.
Dlatego ta zaciekłość Domosławskiego i to wbrew rodzinie budzi mój niesmak. Prawda jest dla dziennikarza najważniejsza? Bez przesady, jest jeszcze styl, klasa, delikatność. Wiedzieć coś kompromitującego i nie powiedzieć przez szacunek, wrażliwość, o to jest coś.

autor: kontras, data nadania: 2010-02-17 20:08:30, suma postów tego autora: 1774

Cieszy mnie fakt, że tak wielu lewicowców uważa współpracę z PRL-owskimi służbami

za nieprzynoszącą chwały. Brawo!

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2010-02-17 20:38:41, suma postów tego autora: 6195

+

Fajnie być równocześnie w "Gazecie Wyborczej", która kapitalizm buduje i umacnia, oraz w "Le Monde Diplo", które tenże kapitalizm obala. Jest i duża kasa, i rewolucyjne sumienie.

autor: Angka Leu, data nadania: 2010-02-17 21:15:28, suma postów tego autora: 3102

Francuskiej edycji

Le Monde Diplo jakoś długo idzie to obalanie kapitalizmu

autor: ABCD, data nadania: 2010-02-18 09:51:21, suma postów tego autora: 20871

ABCD

"Wydaje mi się, że takich intelektualistów było trochę więcej. Choćby Gombrowicz, Schulz, Witkacy, Kantor, Lutosławski... Nie mówiąc już o tym, że w okresie międzywojennym Polskę uważano za najlepsze miejsce na świecie do studiowania logiki."
Juz drugi raz w tym tygodniu mosz Recht (... zank to niezwykly - musit bedzie jakas katastrofa :/) Z logika fakt, o takim np. Tarskim tez niejeden slyszal.

autor: yona, data nadania: 2010-02-19 12:30:09, suma postów tego autora: 1517

yono,

dodajmy Tadeusza Zielińskiego. W Rosji i Niemczech nie omija go chyba nikt, kto interesuje się antykiem od Homera do soborów.
A Starożytność bajeczną do dziś jest jedną z najlepszych książek o mitach greckich.

autor: ABCD, data nadania: 2010-02-20 14:50:58, suma postów tego autora: 20871

.

Zastanawia, czym właściwie Kapuściński mógł podpaść, w końcu to swego rodzaju prominent. W "Imperium" jest pewna scena, dokładnie jej co prawda nie pamiętam (a w tej chwili nie mam ochoty zaglądać do książki, tym bardziej że nie zaliczam jej do swych ulubionych), ale wygląda ona mniej więcej tak: Rosja, kryzys gospodarczy, na rynku brak towarów, przed sklepem spożywczym stoi długa kolejka po chleb. Oczekujący pieczywa jednak nie otrzymują, bo w tym samym czasie, tylnymi drzwiami, wynosi je ze sklepu dwóch Żydów (których notabene Kapuściński zdaje się chwalić za obrotność, głowę na karku, smykałkę do interesów i takie tam). Z kolei w reportażach z Bliskiego Wschodu pisarz raczej wyraźnie stoi po stronie Arabów. Nie wiem, pewnie się mylę, ale może tu tkwią jakieś dalekie prapraprzyczny chęci jego odbrązowienia.

autor: Bury, data nadania: 2010-02-20 19:55:08, suma postów tego autora: 5751

cenzura w PL to nic nowego

od 20 lat owa cenzura przybiera na sile i staje się coraz bardziej powszechna

autor: Mao, data nadania: 2010-02-21 02:13:23, suma postów tego autora: 201

Dodaj komentarz