Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Jakub Majmurek: My, Kiepscy

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

fajna recenzja, jest jednak drobna niekonsekwencja-

bo piszessz, że w Kiepskich mamy do czynienia z "kryzysem patriarchatu", a jednocze... Zobacz więcejśnie że to "patrarchat z przetrąconym kręgosłupem". Otóz nie, moim zdaniem to jest właśnie patriarchat w najpełniejszej postaci- kiedy to facet nie robi dosłownie nic, obija się a żona musi na niego pracować w domu i poza nim... Bo patrarchatem z kolei nie jest sytuacja kiedy facet haruje a żona "siedzi" sobie w domu...

W amerykańskich "bundych" jest faktycznie kryzys patrarchatu (też oczywiście do pewnego stopnia). Ale nasze zacofanie kukturowe w tym porównaniu widać...

autor: Luke, data nadania: 2010-03-29 22:49:14, suma postów tego autora: 1782

luke,

a wiesz że to "siedzenie" kobiet w domu zostało w niejednych badanich wycenione na wytwarzanie usług o wartości conajmniej średniej krajowej? tymczasem jest nazywane "siedzeniem". co oznacza, że to jest jak najbardziej patriarchat.

autor: o., data nadania: 2010-03-31 15:05:06, suma postów tego autora: 78

o,

akurat to feministki nazywają "siedzenie w domu" jako bezproduktywne, bezwartościowe i ogłupiające... Ja użyłem tego w cudzysłowiu- nie chodziło mi o bezczynność, tylko o pracę w domu nazywaną "siedzeniem". A z kolei nie zawsze można to nazwać pracą, bo nie cały czas kobieta w domu pracuje, nie oszukujmy się, zwłaszcza jak ma starsze dzieci jak w Bundych...

autor: Luke, data nadania: 2010-03-31 17:30:57, suma postów tego autora: 1782

Luke,

zależy które feministki - te liberalne owszem, wszystkie inne - wręcz przeciwnie. no chyba że jest jak u Bundych:) ale czy to naprawdę argument?:)

autor: o., data nadania: 2010-03-31 23:44:12, suma postów tego autora: 78

Świetna recenzja!

Widziałam kilka odcinków. Jesteśmy tam przerysowani, bo taka jest konwencja komedii i satyry... ale najprawdziwsi z prawdziwych.
Z ostatnich produkcji podoba mi się także "Rancho", ale z braku telewizora nie śledzę na bieżąco, oglądam z "doskoku". Tam nasza "prowincja" i prowincjonalizm skondensowana jest jak w pigułce...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2010-04-02 17:08:53, suma postów tego autora: 5956

6

"W Ferdynandzie wykoślawiony, przeniesiony z warstw uprzywilejowanych do klas ludowych, etos sarmacki miesza się z typowo chłopską nieufnością i zawziętością, polski ludowy katolicyzm z kultem PRL i Edwarda Gierka (w jednym z odcinków Ferdkowi udaje się zresztą wymodlić powrót ducha Gierka, który przekonuje rodzinę Kiepskich i jej sąsiadów, by nie emigrowali i zostali w Polsce), a ten nakłada się na mit "Solidarności" (w innym odcinku dowiadujemy się, że w latach osiemdziesiątych nasz bohater działał w podziemnej drukarni) i spontaniczny, prawicowy "antykomunizm"."

Pisanie że Ferdek Kiepski reprezentuje "mit solidarności i spontaniczny, prawicowy "antykomunizm"" to przystawianie złej lupki do złej wielkości czcionki. Percepcja polityczna Ferdka Kiepskiego jest wydaje mi się w stylu jednego z bohaterów "Pieniądze to nie wszystko" którą niech zilustruje cytat:

"Mówią, że Gierek to był komunista, a dla mnie to był Kazimierz Wielki"

autor: A.Warzecha, data nadania: 2010-04-03 21:05:59, suma postów tego autora: 2743

Jasne, Warzecho!!!

Zastał Polskę ceglaną, a zostawił betonową.
(*_*)

autor: Hyjdla, data nadania: 2010-04-06 15:22:58, suma postów tego autora: 5956

Hyjdla,

oj tak, betonową.

autor: ABCD, data nadania: 2010-04-07 12:00:56, suma postów tego autora: 20871

Dodaj komentarz