Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Skazany rasista - ku przestrodze

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Nagonka...

Proszę mi powiedzieć czy jeśli pobije murzyna na tle rasistowskim to powinienem dostać wyższy wyrok niż np na tle rabunkowym czy innym? Przecież to bez sensu, pobicie jest pobicie, ew. okolicznością łagodzącą może być afekt ale tu go nie ma. To trochę jak w III Rzeszy, tam za pobicie "Aryjczyka" dostałoby się mniej niż za pobicie Żyda :/

autor: socjalpatriota, data nadania: 2010-09-24 13:23:49, suma postów tego autora: 471

szkoda, że w zawieszeniu.

Bandytyzm, rasizm.

autor: Gosia, data nadania: 2010-09-24 13:24:18, suma postów tego autora: 168

"Surowy" wyrok w zawieszeniu?

???

autor: PMB, data nadania: 2010-09-24 13:30:51, suma postów tego autora: 1628

Kara jest łagodna

Autorka newsa bagatelizuje przestępstwo, jakim jest napadnięcie i pobicie kogoś, uwypuklając jednocześnie wykroczenie, jakim były rasistowskie okrzyki. To źle, że czarnoskóry lekarz padł ofiarą rasizmu. Ale zachowajmy proporcje, mocium panie: gorzej, że lekarz padł ofiarą bandyckiego ataku. I za to napastnikowi należały się ze 3 lata bezwzględnego więzienia.

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2010-09-24 14:09:32, suma postów tego autora: 2157

samo sądzenie na podstawie przesłanek rasistowskich jest samo w sobie rasistowskie

bo jednym z dominujących czynników jest tu kolor skóry - jeden lepszy inny gorszy, nawet, jeśli jest "broniony". Zgadzam się z Przedmówcą: pobicie jest pobiciem i za to powinien być sądzony sprawca. Co on na myśli miał, czy czego nie miał, to inna sprawa. Biada nam, jeżeli zaczniemy być poddawani pod sąd z powodu naszym myśli. Więc: myśleć sobie mógł ten sprawca co chciał. Ale: nie miał prawa tknąć człowieka!

autor: nana, data nadania: 2010-09-24 14:23:48, suma postów tego autora: 4653

Kara jest surowa?

Przecież to zwykły wyrok w zawieszeniu?
Po co cały ten sąd?

autor: Antyliberał, data nadania: 2010-09-24 14:46:24, suma postów tego autora: 1302

co to za wyrok ???

w zawieszeniu to można dać ale za jakieś pierdoły,a nie za pobicie CZŁOWIEKA ze względu na kolor skóry .
HAŃBA !!!

NO ETATOWI CENZORZY LEWICA.PL DO PRACY !!!
sic !!!
komentarz nie na temat więc może przepuścicie.

autor: no pasaran, data nadania: 2010-09-24 15:35:04, suma postów tego autora: 329

@ kara jest łagodna

treść newsa wolna jest od moich subiektywnych opinii i osobistych sądów - opiera się na faktach. moim celem jest ich upublicznianie nie ocena. wyrok jako "surowy" określił wrocławski sąd. proszę do niego zgłaszać wnioski i zażalenia o bagatelizowanie sprawy. z poważaniem.

autor: mari.s, data nadania: 2010-09-24 16:36:35, suma postów tego autora: 22

też uważam...

..., że problemem w tym przypadku jest sam akt bandziorstwa. Szumowiny, ktore chcą komuś wp..ć bo akurat mają zły nastrój nie są wyjątkową osobliwością (dla człowieka, ktory nie zyje pod kloszem). Jak nie jesteś czarny, długowłosy, emo, kibicem z innej drużyny itp., to zawsze może się okazać, że się po prostu niepotrzebnie jopisz. Kolo, co się jopisz? I wpie...

autor: Panek, data nadania: 2010-09-24 18:46:45, suma postów tego autora: 896

***

pobicia zdarzaja sie bez przerwy i jako takie jeszcze najgorsze nie sa - nie powinny sie zdarzac i nie mam nic przeciwko karalnosci takich czynow, ale pobicie na tle rasistowskim jest gorsze - rasizm jak i kazda nietolerancja nie jest skierowany przeciwko jednostkom, pobicie na tle rasistowskim nie jest pobiciem z przyczyn personalnych, nie jest pobiciem sie dwojga bialych, czy dwojga czarnych ludzi z przyczyn osobistych

nana - reagowanie na istniejacy stan rzeczy, czyli tworzenie prawa dzialajacego w sprawach spowodowanych przez rasizm jednej ze stron rasistowskie nie jest

autor: nikyty, data nadania: 2010-09-24 19:30:30, suma postów tego autora: 3572

Jak możecie ferować wyroki,

nie znając takich okoliczności jak np. stopień uszkodzenia ciała napadniętego?

To paradoks (piszę o innej sprawie bo okoliczności tej nie znamy) że przygłupa który ponoć strzelił z liścia rabina Schudricha ścigano z większą uporczywością i skazano surowiej niż gości którzy napadają na ludzi (niestety tych "zwykłych" jak ja, pan, pani itp.) np. z użyciem niebezpiecznego narzędzia i mocno ich kiereszując?

Ferowanie wyroku na podstawie samego motywu bez brania pod uwagę skutku przestępstwa (rola afektu jest tutaj nijaka bo to że jakaś laska Ci da kosza nie usprawiedliwia tego że chcesz kogoś prać) to absurd i zbędne ideologizowanie.

Ludzie jak komentatorzy m.in PMB którzy chcieli by nie wiedząc wielu rzeczy o przestępstwie skazywać osobę która po raz pierwszy w ostatnim okresie weszła z konflikt z prawem na karę więzienia bez zawieszenia tylko dlatego że ucierpiał murzyn zamienili swoją logikę na polit poprawność. A polit poprawność mogła być postępowa jak Żydom kazano zakładać opaski, murzyni mieli specjalne siedzenia na tyłach autobusów a kobiety nie miały prawa głosu. Teraz emancypacja wyemancypowanych to nie postęp tylko reakcja.

autor: A.Warzecha, data nadania: 2010-09-24 19:32:16, suma postów tego autora: 2743

???

Kara jest surowa ? tak piszecie. A przecież nie ma żadnej kary. Zawiasy to nagroda za pobicie na ulicy człowieka. Nie żartujcie sobie.

autor: 1234, data nadania: 2010-09-24 20:52:22, suma postów tego autora: 873

Wyrok ?

Nie wiem czy Maria Skóra żartuje czy naprawde uwaza ze to jest surowa kara , bo dla mnie to jest kpina a nie wyrok.

autor: lewa, data nadania: 2010-09-25 08:19:37, suma postów tego autora: 85

A.Warzecha

Ja bym chciał, żeby napad na kogoś z pobiciem kończył się niemal zawsze karą bezwzględnego więzienia. Wszystko jedno czy nie było powodu, czy powód był rabunkowy, czy też się nie podobało, że ktoś był czarny, żółty, słuchał metalu a nie disco-polo, ubierał się jak emo a nie chodził w dresie, mieszkał na innym osiedlu albo napastnika właśnie rzuciła laska. To moje podejście to nie polityczna poprawność, to konserwatyzm w czystej postaci.

Choć jednocześnie, jako lewicowiec, skupiam się także na problemach, jakie mają ofiary. Sprawca pobicia dostanie wyrok w nawiasach i spłynie to po nim jak po kaczcea ofiara niejednokrotnie zaczyna bać się wychodzić z domu, leczy się u psychologa, ma zniszczone poczucie bezpieczeństwa.

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2010-09-25 11:54:14, suma postów tego autora: 2157

Droga Nano - nie masz racji.

Otóż dla orzeczenia o winie i karze istotne są motywy czynu. Gdyby ów facet pobił lekarza Salomona P. bo, powiedzmy, nie lubi lekarzy, albo nie lubi bardziej od siebie wykształconych, to byłby to po prostu głupiec, prawda? Ale skoro pobił ZA TO, że ów lekarz jest murzynem, to popełnił czyn rasistowski. Kto dałby mi w mordę za to, że mu uwiodłem był żonę, miałby rację, za to, że byłem członkiem PZPR, byłby kaczystą, za to, że nie mogę przedstawić świadectwa chrztu moich Rodziców, byłby rasistą i tyle. Tak więc samo danie w mordę jeszcze nie kwalifikuje czynu, sprawcy ani kary. Masz wiele racji, ale nie doprowadzaj swych poglądów do takiej skrajności i "konsekwencji", która sprowadza je ad absurdum, bardzo Cię proszę, bo należysz do tych niewielu dyskutantów tutaj, których cenię, nawet, gdy się z nimi czasem nie zgadzam.

autor: Staruszek, data nadania: 2010-09-27 18:49:56, suma postów tego autora: 206

Dodaj komentarz