Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Mariusz Urbanek: Władysław Broniewski czyli Polska i rewolucja

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Poeta

Broniewski, jeden z niewielu Polaków którzy potrafili wyjść z bezpłodnego kręgu antykomunizmu, na przekór kartoflanej opinii publicznej. Dziś też - co widać i na tym forum - na niewielu na to stać.

autor: mlm, data nadania: 2011-12-17 17:10:52, suma postów tego autora: 4284

mlm,

czytałeś "Homo sapiens"?
Jest tam piękna, z dzisiejszej perspektywy profetyczna strofa o "grobie smoleńskim".

autor: ABCD, data nadania: 2011-12-20 16:28:48, suma postów tego autora: 20871

Rozwój poety

@ABCD Wanda Wasilewska też pisała o "grobach smoleńskich", a Słowie o Stalinie jest utworem późniejszym Broniewskiego, już dojrzalszym.

autor: mlm, data nadania: 2011-12-20 21:52:14, suma postów tego autora: 4284

+

Patriotyzm (czyli - nie bójmy się tego słowa - nacjonalizm) + socjalizm = faszyzm. To proste. Nie rozumiecie tego?

autor: Angka Leu, data nadania: 2011-12-22 22:39:23, suma postów tego autora: 3102

słowo o stalinie

to wiersz napisany na konkurs, wygrany zresztą przez Broniewskiego, napisany ni mniej ni więcej, tylko dla nagrody pieniężnej

autor: ma.w, data nadania: 2011-12-23 21:34:48, suma postów tego autora: 52

Słowo o Stalinie

Poczytaj wspomnienia z epoki, był z niego dumny i lubił tą dumą drażnić kartoflaną opinie publiczną.

autor: mlm, data nadania: 2011-12-24 09:51:33, suma postów tego autora: 4284

++

Z Broniewskim kojarzy mi się pewna zabawna historia: byłem kiedyś na obozie, gdzie radiowęzeł prowadził pankowiec. Dałem mu do puszczenia kasetę zespołu Ramzes and The Hooligans. Na jednej stronie były same piosenki chuligańskie typu "Choć tu bracie chuliganie razem damy komuś w banię" i ta przeszła bez problemu. Ale na drugiej były piosenki patriotyczne a pierwsza z nich była ze znanym tekstem Broniewskiego "Bagnet na broń". No i kiedy pankowiec-radiowiec usłyszał "Kiedy przyjdą podpalić dom, ten w którym mieszkasz, Polskę" przerwał audycję krzycząc, że on nie dopuści tu nazistowskiej (!) propagandy :).

autor: Angka Leu, data nadania: 2011-12-24 10:56:21, suma postów tego autora: 3102

Angka

Ramzes, Analogs i in. swego czasu też byli oskarżani o faszyzm ;) W każdym bądź razie nie było to chyba wymarzone towarzystwo...
Dzisiaj natomiast szczeciniaków, Pigułe, oskarża się o lewactwo :)

autor: moskwa, data nadania: 2011-12-24 18:28:12, suma postów tego autora: 605

słowo o stalinie

No i co z tego, że był dumny? Woroszylski, Konwicki, Szymborska też pewnie byli z siebie dumni w tym czasie. Mówienie o "bezpłodnym antykounizmie w 1949 roku jest - eufemistycznie mówiąc - głupie. Chyba, że mówimy o "Dziennikach" Dąbrowskiej, która rzeczywiście bardzo była w nich bezpłodna, co nijak nie przekładało się na twórczość oficjalną.
Chętnie poczytam "wspomnienia z epoki", coś polecasz?

autor: ma.w, data nadania: 2011-12-24 22:33:36, suma postów tego autora: 52

Angka Leu

faszyzm= nacjonalizm + solidaryzm społeczny, tylko fani Franco nie chcą się z tym pogodzić, tak jak fani Pinocheta z kręgów konserwy

Co do Broniewskiego to jego droga od legionisty do komunisty nie jest wyjątkiem np. Marian Buczek, niektórzy komuniści walczyli nawet w wojnie polsko-radzieckiej po stronie polskiej, dopiero potem zobaczyli czym jest II RP.

autor: czerwony93, data nadania: 2011-12-25 11:05:52, suma postów tego autora: 2711

Angka Leu po Twoich postach zaszumiało mi w głowie

Angka Leu czy Ty..... socjalistą czy ...... Ty faszystą
jesteś?

Bo po Twojej definicji faszyzmu ..... wydaje mi się,
że faszystą jesteś Angka Leu :(

jacekx marksista

autor: jacekx, data nadania: 2012-01-03 21:56:38, suma postów tego autora: 3088

Dodaj komentarz