Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Jakub Woroncow: Branting i szwedzka socjaldemokracja

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Lewica

Naprawdę warto zapoznać się z głosem szwedzkiej lewicy. Google translate tłumaczy ze szwedzkiego na polski.

http://skp.se
http://www.kommunisterna.org

autor: mlm, data nadania: 2012-03-31 12:18:26, suma postów tego autora: 4284

warto

Nie należy jednak zapominać o: https://suf.cc/

autor: J.Woroncow, data nadania: 2012-04-01 10:58:25, suma postów tego autora: 22

Wszystko prawda

ale dorzucę informację niewygodną dla każdego lewicowca, czyli że udział wydatków państwa Szwedzkiego w jego PKB wynosił do lat 60tych tyle co w USA, czyli około 20-30%. Innymi słowy, Socjaldemokratyczna Partia Lewicy rzeczywiście, rządzi w Szwecji od 1932, tyle że ich "socjaldemokracja" niczym nie różniła się od tej z USA aż do czasu jak już się Szwecja wzbogaciła. A jak wiemy od lat 70tych, czyli od czasu gdy wydatki państwa przeszły 50% PKB, w Szwecji panuje stagnacja, nawet afroamerykanie z USA są bogatsi w przeliczeniu niż przeciętny Szwed, a gospodarkę dominują wielkie kapitalistyczne korporacje typu Nokia przeplatane bogatymi arystokratycznymi rodzinami. Ambitny "zwykły" Szwed oczywiście nie ma najmniejszych szans aby się wybić bo płaci 50% dochodowego więc uzbierać kapitał na założenie własnej firmy graniczy z cudem.

autor: jliber, data nadania: 2012-04-02 23:34:50, suma postów tego autora: 4329

A sorry

Nokia finlandzka, niech będzie więc IKEA jako przykład.

autor: jliber, data nadania: 2012-04-02 23:36:34, suma postów tego autora: 4329

Kapitał

@kapitał na założenie własnej firmy graniczy z cudem.

To bardzo dobrze, środki produkcji powinny być wyłącznie w rękach państwa.

autor: mlm, data nadania: 2012-04-03 11:08:42, suma postów tego autora: 4284

@ mlm

A co jeśli państwo będzie cały swój kapitał przeznaczać na militaryzację, a pracownicy będą głodować? Vide Korea Północna.

autor: J.Woroncow, data nadania: 2012-04-03 12:27:00, suma postów tego autora: 22

Trochę optymizmu.

@A co jeśli państwo będzie cały swój kapitał przeznaczać na militaryzację, a pracownicy będą głodować? Vide Korea Północna.

Im mniej będzie państw kapitalistycznych tym mniejsze będą musiały być wydatki na militaryzację a więc obronę przed imperialistycznymi bandytami. A w Koreii Polnocnej średnia długość życia jest wyższa niż na Ukrainie czy RPA, więc nie rysujmy takich czarnych scenariuszy.

autor: mlm, data nadania: 2012-04-03 13:35:37, suma postów tego autora: 4284

mlmowe bałamutctwo

"A w Koreii Polnocnej średnia długość życia jest wyższa niż na Ukrainie czy RPA, więc nie rysujmy takich czarnych scenariuszy."

Średnia długość życia w Korei Północnej (2011) to 63.81 lat, w Ukrainie - 68.25, a w RPA - 48.98. Choć porównywanie z afrykańskim państwem pachnie manipulacją, lepiej sprawdźmy jak długo żyją w Korei Południowej - 79.05 lat. I wszystko jasne.

autor: nakama, data nadania: 2012-04-03 14:37:19, suma postów tego autora: 593

Kto manipuluje

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2102rank.html

151 Korea North 69.20, 2012 est.
153 Ukraine 68.74, 2012 est.
219 South Africa 49.41, 2012 est.

Ciekawe, kto tu manipuluje, kapitalistyczna propaganda opowiada bajki o ziejacej smokami Koreii Polnocnej, a tymczasem srednia dlugosc zycia jest tam wyzsza niz w wielu panstach kapitalistycznych.
I to mimo tego, że Korea Północna - w przeciwieństwie do Południowej, Ukrainy, RPA, czy Polski - ze względu na niepodporządkowanie się dyktatowi USA, jest odcięta od międzynarodowego handlu.

autor: mlm, data nadania: 2012-04-03 15:10:09, suma postów tego autora: 4284

Komunizm=życie, kapitalizm=smierć

Swoją drogą - ciekawostka - średnia długość życia na komunistycznej Kubie (59 miejsce) jest dłuższa niż w Kuwejcie (66) i Polsce (76).

autor: mlm, data nadania: 2012-04-03 15:17:29, suma postów tego autora: 4284

mlm

"Kto manipuluje"

Od kiedy to tak bezkrytycznie szermujesz danymi amerykańskiej instytucji ??? Komiczne. Moje dane też pochodzą z CIA: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_life_expectancy#List_by_the_CIA_World_Factbook_.282011_estimates.29

Tyle że są z roku 2011, a twoje z 2012. Widać że coś jest nie tak z metodologią CIA.

autor: nakama, data nadania: 2012-04-03 16:32:19, suma postów tego autora: 593

Korea, Kuba...

Państwo Fidela Castro jest biurokratyczne i skierowane przedewszystkim przeciwko kubańskiej klasie robotniczej, a wrogiem imperializmu amerykańskiego było tylko przez swój związek z Chruszczowem. Korea Północna to kraj z którego komuniści uciekają. Proszę zapoznać się z historią Kim Jong Riula.

autor: J.Woroncow, data nadania: 2012-04-03 17:13:20, suma postów tego autora: 22

oj naiwnyś mlm

"Im mniej będzie państw kapitalistycznych tym mniejsze będą musiały być wydatki na militaryzację "

chyba ze sie poprztykają jak związunio z chinolami.

autor: Dobrodziej Pracodawca, data nadania: 2012-04-03 17:53:18, suma postów tego autora: 2714

mlmowe bałamuctwo

"a tymczasem srednia dlugosc zycia jest tam wyzsza niz w wielu panstach kapitalistycznych."

Ale niższa od "bliźniaczej" Korei Południowej i to o 10 lat.
Inne dane:
Zgony - 9,12 do 6,38 na korzyść Korei Płd.
Śmiertelność kobiet w ciąży - 250 do 18
Śmiertelność niemowląt - 26,21 do 4,8
Wydatki na zdrowie - 6,50% PKB do 2% PKB
"Gęstość" lekarzy - 3,29 do 1,91 na korzyść Korei Płn.
Liczba łóżek szpitalnych - 13,20 do 12,28 leciutko na korzyść Korei Płn.
PKB per capita - 1800 $ do 31000 $ grubo na korzyść Korei Płd.

autor: nakama, data nadania: 2012-04-03 18:02:56, suma postów tego autora: 593

A i jeszcze wydatki na wojsko

I jeszcze wydatki na wojsko jako procent PKB:
Korea Północna: 34% !!!!
Korea Południowa: 2,8%

autor: nakama, data nadania: 2012-04-03 18:44:48, suma postów tego autora: 593

Komizm

@Od kiedy to tak bezkrytycznie szermujesz danymi amerykańskiej instytucji ???

Widzę, że panu "obiektywnemu" trudno pogodzić się z faktami, więc odwraca kota ogonem.
Tak mało brakowało a już wszyscy jak jeden mąż mieliśmy się zgodzić, że w Koreii Północnej umiera się zaraz po urodzeniu, zagłodzonym przez komunistycznych biurokratów, a tu nici. Jak to przykro, że dane rządu amerykańskiego wyprowadziły nas z medialnych "prawd".
W końcu to jest uwiarygadniające, że dane o wyższej średniej wieku w Korei Północnej niż na Ukrainie czy RPA podaje CIA a nie np Koreańsko-Ludowy Urząd Statystyczny - wtedy można by być być posądzonym o stronniczość, tak jak np nakama kiedy broniąc kapitalistów, posługuje się danymi... tychże kapitalistów.

autor: mlm, data nadania: 2012-04-03 20:17:56, suma postów tego autora: 4284

Krytycyzm

@Woroncow, tekst dotyczy czegoś innego niż Kuby czy Korei Północnej, ale radzę podchodzić bardziej krytycznie do informacji uważanych powszechnie za tzw. prawdy. Nie tylko tych dotyczących państw socjalistycznych, ale ogólnie wszystkiego co nas otacza.

autor: mlm, data nadania: 2012-04-03 20:30:03, suma postów tego autora: 4284

@mlm

Gdybym nie był krytyczny to bym oskarżał kubańskich syndykalistów, którzy uciekali do innych krajów Ameryki Łacińskiej albo Kim Jong Riula o agenturę na rzecz USA. Akurat jeśli chodzi o państwa socjalistyczne jestem bardzo krytyczny:)

autor: J.Woroncow, data nadania: 2012-04-03 22:45:57, suma postów tego autora: 22

+

"skierowane przedewszystkim przeciwko kubańskiej klasie robotnicze".

Litosci takie pisanie wola o pomste do Nieba. To juz wybitna teoria spiskowa ze Castro stworzyl najlepszy system zdrowotny w Ameryce Srd-Pld, panstwo w ktorym nie ma szwadronow smierci i faweli przeciwko klasie robotniczej:)

autor: A.Warzecha, data nadania: 2012-04-04 00:37:18, suma postów tego autora: 2743

@Woroncow

"Państwo Fidela Castro"

Acha, ale o Raulu Castro masz lepsze zdanie? ;)


"jest (...) skierowane przedewszystkim przeciwko kubańskiej klasie robotniczej"

No to dziwnie to okazuje.


"wrogiem imperializmu amerykańskiego było tylko przez swój związek z Chruszczowem."

A nie na odwrót? Kubańscy rewolucjoniści weszli w sojusz ze Związkiem Radzieckim bo zagrażali im imperialiści amerykańscy.


"Akurat jeśli chodzi o państwa socjalistyczne jestem bardzo krytyczny"

A jak widać wprost przeciwnie jeżeli chodzi o państwa kapitalistyczne jak na przykład Szwecja.

autor: Filozofka87, data nadania: 2012-04-04 10:03:06, suma postów tego autora: 183

A Warzecha

prawie cała Havana to jedna wielka favela niestety

autor: Dobrodziej Pracodawca, data nadania: 2012-04-04 12:54:58, suma postów tego autora: 2714

Kuba

Rewolucjoniści byli zagrożeniem dla imperializmu, ale biurokraci partyjni nie są. A jeśli są, to tutaj: http://www.facebook.com/OccupyCuba mamy do czynienia z największą prowokacją CIA w historii Ameryki Łacińskiej.

autor: J.Woroncow, data nadania: 2012-04-04 15:06:56, suma postów tego autora: 22

mlm

"Widzę, że panu "obiektywnemu" trudno pogodzić się z faktami, więc odwraca kota ogonem."

Nie, po prostu dziwi mnie twoja hipokryzja i cynizm - jak dane pasują pod tezę to są ok, jak nie, to są fałszywe. Mam nadzieję że od teraz będziesz postępował inaczej.

"że w Koreii Północnej umiera się zaraz po urodzeniu"

Śmiertelność niemowląt: 26.21, 77 miejsc od końca: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2091rank.html?countryName=Korea,%20North&countryCode=kn&regionCode=eas&rank=77#kn

"zagłodzonym przez komunistycznych biurokratów"

Procent populacji cierpiący na niedożywienie: 32%
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_percentage_of_population_suffering_from_undernourishment

Globalny Indeks Głodu: 19 (między Kenią a Mali)
http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Hunger_Index

"że dane rządu amerykańskiego wyprowadziły nas z medialnych "prawd"."

Według tych danych w jednym roku jest inaczej a w drugim inaczej. Za rok sytuacja znowu może odwrócić o 180 stopni.

"W końcu to jest uwiarygadniające, że dane o wyższej średniej wieku w Korei Północnej niż na Ukrainie czy RPA podaje CIA"

Niedawno mnie zarzucano że porównuje kraje z zupełnie różnych bajek, a sam teraz robisz to samo. Za porównania między obiema Koreami zupełnie ignorujesz, choć to najbliższe sobie państwa.

"nakama kiedy broniąc kapitalistów, posługuje się danymi... tychże kapitalistów."

Gdzie ???

autor: nakama, data nadania: 2012-04-04 16:12:34, suma postów tego autora: 593

Obiektywizm

@dziwi mnie twoja hipokryzja i cynizm - jak dane pasują pod tezę to są ok, jak nie, to są fałszywe. Mam nadzieję że od teraz będziesz postępował inaczej.

Te dane powinny być OK przede wszystkim dla ciebie, nie dla mnie; nikogo nie oszukasz, że bardziej uwierzyłbyś danym komunistycznym niż tym z CIA. Ale widać, że antykomunistycznego betonu nie skruszą nawet dane rządu amerykańskiego. Komiczne.

@Niedawno mnie zarzucano że porównuje kraje z zupełnie różnych bajek, a sam teraz robisz to samo. Za porównania między obiema Koreami zupełnie ignorujesz, choć to najbliższe sobie państwa.

Nie ignoruje, po prostu inteligenty człowiek wie, że wskaźniki osaczonego Dawida w stosunku do potężnego Goliata prawie zawsze będą gorsze i o niczym nie świadczą. A to i mimo to, można znaleźć wskaźniki, które obalają te najbardziej popularne antykomunistyczne mity (średnia długość życia w KRLD dłuższa niż na Ukrainie i RPA).

"nakama kiedy broniąc kapitalistów, posługuje się danymi... tychże kapitalistów."
@Gdzie ???

Przecież wszystkie te informacje (linki), które podajesz są dziełem reżimów kapitalistycznych. To tak jakby przestępca powoływał się w sądzie na opinie swej matki. Mam nadzieję, że zauważysz teraz, że nauczyć się obiektywizmu nie jest tak prostym.

autor: mlm, data nadania: 2012-04-04 20:24:01, suma postów tego autora: 4284

mlm

"Ale widać, że antykomunistycznego betonu nie skruszą nawet dane rządu amerykańskiego."

Przyganiał kocioł garnkowi. Przecież powołuje się na te same dane, tyle że z 2011 roku.

"Nie ignoruje, po prostu inteligenty człowiek wie, że wskaźniki osaczonego Dawida w stosunku do potężnego Goliata prawie zawsze będą gorsze i o niczym nie świadczą."

Każdy inteligentny człowiek wie, że oba państwa koreańskie mają więcej ze sobą wspólnego, niż Korea Północna z Ukrainą, a już z RPA, to w ogóle.

"Przecież wszystkie te informacje (linki), które podajesz są dziełem reżimów kapitalistycznych."

Są dziełem instytucji publicznych.

"To tak jakby przestępca powoływał się w sądzie na opinie swej matki."

Używając twojej analogii, nikt nie traktuje poważnie przestępcy, który twierdzi że jest niewinny, bo: 1) on wie swoje, a wszyscy inni kłamią, 2) może i kogoś zabił, ale za to dokarmiał ptaszki, więc trzeba go uniewinnić, 3) ktoś inny zabił więcej osób, więc jego wina nie jest taka wielka, 4) powtarza: jestem niewinny, jestem niewinny, jestem niewinny, jestem niewinny, jestem niewinny, 5) twierdzi że dowody są sfabrykowane/to wymysł złych sił.

"Mam nadzieję, że zauważysz teraz, że nauczyć się obiektywizmu nie jest tak prostym."

Żeby nauczyć się obiektywizmu, trzeba wpierw zachować zdrowy dystans do swoich subiektywnych przekonań. Ale widzę że kolega ma z tym poważne kłopoty - zatracił bowiem zupełnie kontakt z rzeczywistością. Tu już może pomóc tylko psychiatra.

autor: nakama, data nadania: 2012-04-08 23:45:49, suma postów tego autora: 593

Dodaj komentarz