Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Sonia Berek: Czarny poniedziałek w Warszawie

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

W naszym społeczeństwie

niestety pokutuje taka dziwna i szkodliwa idea że ludzie powinni płacić czynsz za swoje mieszkania. Nie wiadomo właściwie dlaczego. Przecież wystarczy pozwolić paru frajerom aby płacili zarówno za siebie jak i za resztę. Skoro mają pieniądze na swój czynsz, tacy bogaci są, to niech płacą też za nas!!! A my tu sobie w międzyczasie grubego joincika odpalimy, co by refleksję nad tym niesprawiedliwym kapitalizmem lepiej złapać. Kurcze na jakąś barykadę bym sobie normalnie poszedł.

autor: jliber, data nadania: 2012-08-11 08:50:29, suma postów tego autora: 4329

Desperacja dekadenckiej III RP, rodem z mrocznie poddańczych latynoamerykańskich republik bananowych

Pryncypialna i wysoce etyczna wymowa teksu Gosi !!!. Godność jest tą wartością ludzką, która pomimo prób jej wydeptania przez mocodawców reżymów neokapitalistów na obraz i podobieństwo tego władającego Polską od ponad 20 lat przekształca się w emancypacyjną siłę sprawczą.... prędzej niż później.

autor: RCA, data nadania: 2012-08-11 09:50:05, suma postów tego autora: 37

Świetny tekst

Mocny i trafiający w sedno tekst !!

autor: czerwony93, data nadania: 2012-08-11 10:06:10, suma postów tego autora: 2728

Autorka nie odpowiedziala na dwa pytania

1. Skąd te długi 2. W jaki sposób lokatorka (bądź osoby ją wspierające) zamierza je spłacić.
Obawiam się, że bez uczciwej odpowiedzi na powyższe pytania nadal nie będziecie mieli społeczeństwa po swojej stronie.

autor: west, data nadania: 2012-08-11 12:28:40, suma postów tego autora: 6710

@west

Skąd te długi? Z kapitalizmu.
I tak jest lepiej. W złotych latach najpierw wyrzucano cię z domu a potem fundowano ci jako "włóczędze" podróż do Australii.

autor: poziomka, data nadania: 2012-08-11 14:18:18, suma postów tego autora: 576

Tak tak. Dla postępaka zawsze winny jest SYSTEM

nigdy ON.

autor: west, data nadania: 2012-08-11 16:52:04, suma postów tego autora: 6710

Menel taki jak my

Dziękuję za tekst, to ważny głos w sprawie eksmisji. Ślę też wyrazy szacunku i uznania dla wszystkich, którzy eksmisje blokują. Zastanawia mnie natomiast jedno - skąd w społeczeństwie tyle agresji i nienawiści w stosunku do "menelów", czyli po prostu osób, które nie mają pieniędzy na horrendalny czynsz? Mam wrażenie, że ta agresja bierze się z podświadomego lęku przed tym, że tak na dobrą sprawę każdy z nas szybko może zostać "menelem" - wystarczy stracić pracę, zalegać kilka miesięcy z czynszem i - ideał (kapitalizmu) sięga bruku... Wystarczy stracić pracę na skutek modnej dziś "restrukturyzacji", czy "reorganizacji", przestać spłacać wspaniały kredyt wspaniałemu bankowi i - witamy w rurach. Wystarczy też podupaść na zdrowiu i być zmuszonym do płacenia kilku tysięcy miesięcznie za leki, np. antynowotworowe, by przestać płacić za czynsz, czy spłacać kredyt mieszkaniowy. Potencjalny "menel" więc tkwi w większości z nas. A ceny mieszkań, czy czynsze szybują tak wysoko, jak rakiety, którymi nasze dzielne wojska walą w Bogu ducha winnych talibów. Szybują, podczas, gdy wiele kamienic stoi pustych i niszczeje z braku lokatorów. Nikt przecież nie obniży czynszu - uchowaj Boże!

autor: mateuszbirkut, data nadania: 2012-08-11 17:45:01, suma postów tego autora: 94

Przypomniało mi się, poziomko,

jak niejaki Ziętek negocjował z australijską ambasadorką, co by polskich górników na antypody ekspediować (*_*)
west... jak to kto powinien czynsze lokatorskich bankrutów regulować??? Ty, ja, a nawet jliber z kwakiem! Cieszysz się???
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-11 19:04:56, suma postów tego autora: 5956

Hyjdlo, nie widzę powodu

Co tam jest potrzebne do odpuszczenia grzechów? Skrucha i szczere postanowienie poprawy? A czy ci zadłużeni lokatorzy przynajmniej mają poczucie, że coś poszło "nie tak"? Czy robią wszystko aby niezbędna pomoc ze strony wspólnoty była jak najkrótsza i jak najniższa? I została jak najszybciej spłacona?
Mnie argumenty "mam troje dzieci, a mąż na bezrobociu" nie przekonują. Mnie przekonałby argument "pracujemy z mężem na dwa etaty, żeby jak najszybciej spłacić dług wobec miasta".

autor: west, data nadania: 2012-08-11 21:51:30, suma postów tego autora: 6710

Poruszający tekst

Bardzo dobry i poruszający tekst

autor: polak17, data nadania: 2012-08-12 11:34:39, suma postów tego autora: 1299

Joint

mi się skończył. Coooo? Wszyscy frajerzy wyjechali? Nie ma już komu płacić za mój czynsz! W takim razie też za granicę, tam słyszałem socjal się jeszcze trzyma...

autor: jliber, data nadania: 2012-08-12 11:04:16, suma postów tego autora: 4329

Wspaniały tekst

obnażający zakłamanie neoliberalnych katolickich darwinistów społecznych i antyspołeczną, antysocjalną politykę Rzeczpospolitej Prawicowej

autor: guevarysta, data nadania: 2012-08-12 10:18:54, suma postów tego autora: 775

jliber

odstaw leki, chociaż fan JKM powinien być na dragach

autor: polak17, data nadania: 2012-08-12 14:17:40, suma postów tego autora: 1299

west... ty jak puścisz bąka, to smród się niesie tygodniami...

Aż mi się bimbały rozbimbały ze śmiechu kiedy przeczytałam:
"PRACUJEMY Z MĘŻEM NA DWA ETATY, ŻEBY JAK NAJSZYBCIEJ SPŁACIĆ DŁUG WOBEC MIASTA"

Tjaaa... ten dług wziął się z tego, że przed długiem pracowali na pół etatu. Ale teraz się spną, wezmą po półtora etatu (razem cztery, dobrze jarzę, west?) i nie tylko spłacą miasto, ale jeszcze "szwajcara" zaciągną na mieszkanko w Wilanowie...

west... bimbały nadal mi się bimbają. Ja już przywykłam do twoich bąków. Niech inni się wkurzają...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-12 15:10:35, suma postów tego autora: 5956

Tak tak, Hyjdlo, długi się biorą stąd że się więcej wydaje niż się zarabia

Prosta arytmetyka.

autor: west, data nadania: 2012-08-12 18:46:13, suma postów tego autora: 6710

@west

Zgodzisz się więc ze mną, że socjalizm był w pytę, a kryzysowi w Polsce w latach '80 winni byli ludzie, prawda?

autor: poziomka, data nadania: 2012-08-12 21:14:13, suma postów tego autora: 576

Poziomka

Kryzysowi 1980 r. byli winni ludzie. Tak.
Oczywiście, system społeczno-ekonomiczny może sprzyjać określonym zachowaniom. Obecny system, moim zdaniem, sprzyja zachowaniom społecznie korzystnym, choć zawsze mogłoby być lepiej.

autor: west, data nadania: 2012-08-12 22:05:53, suma postów tego autora: 6710

@Hyjdla

Nie karm trolla (jak to się mawia na forach).

autor: Bury, data nadania: 2012-08-12 22:59:55, suma postów tego autora: 5751

w obu przypadkach

ostatnich eksmisji spłata zadłużenia nic by nie zmieniła, ponieważ WAM w jednym, a miastu w drugim przypadku chodziło o lokale w dobrym miejscu. Całkowite zadłużenie mieszkań to z kolei ułamek wydatków np. na stadion Legii, czy inwestycje typu multimedialne fontanny, grające ławki, kolejne pomniki itp. Dlaczego więc oburzeni nie pytają się czemu maja płacić za kolejny pomnik?

autor: Cisza_, data nadania: 2012-08-13 08:20:06, suma postów tego autora: 2083

A ja właśnie

wróciłem z Zachodu. Na początku było fajnie, frajerów dużo, płacili za mnie czynsz, robić nie trzeba było, istna sprawiedliwość społeczna, tylko w kółko jarałem i się brechtałem. Niestety ostatnio zaczęło się walić, podobno jakiś dług publiczny przekroczył coś tam czy jakoś. Nie mogą pieniędzy dodrukować normalnie? Przecież emerytki po prostu w sklepie drożej zapłacą i pośrednio mój czynsz opłacą, nikt się nie zorientuje. Tylko kurcze to euro głupie nie pozwala bank centralny dodrukować. Hmmmm, taka przeszkoda dla eurosocjalisty dziwna. Trzeba wrócić do walut krajowych!!!

Niech żyje niepłacenie czynszów! Za wolność waszą (na niby) i naszą (naprawdę)!

autor: jliber, data nadania: 2012-08-13 08:41:27, suma postów tego autora: 4329

Nic by nie zmieniło, Cisza?

W indywidualnym przypadku - być może. Natomiast w szerszym wymiarze zmieniłoby bardzo wiele. A mianowicie lokatorzy i organizacje lokatorskie z czystym sumieniem mogliby powiedzieć: proszę, my się wywiązujemy ze swoich zobowiązań, a miasto (WAM, spółdzielnia, kamienicznik) - nie.
Wtedy odbiór społeczny całej sprawy byłby zupełnie inny niż teraz.

autor: west, data nadania: 2012-08-13 10:41:39, suma postów tego autora: 6710

west... albo uparcie rżniesz głupa,

albo faktycznie nim jesteś.
Nieposłuszeństwo lokatorów wynikło z niemocy państwa, chamstwa i zachłanności miasta oraz krwiożerczości "kapitału" "uczłowieczonego" w kamienicznikach i deweloperach...
Jak by się lokator był w stanie wywiązywać ze swoich zobowiązań, to niepotrzebne byłyby organizacje lokatorskie. Jak by go stać było na czynsz - po zakupie tylko jedzenia, opłacenia mediów i leków - przy porażającej wysokości emerytur, rent i śmieciowych etatów - to by lokator PŁACIŁ a nie organizował się w organizacje lokatorskie. Kapujesz? Rozumiesz? Jarzysz? Kumasz? Fersztejen?
Więc zdanko: "proszę, my się wywiązujemy ze swoich zobowiązań, a miasto (WAM, spółdzielnia, kamienicznik) - nie" możesz se w haźlu na ficie nabazgrać i napawać się swoją mądrością. Codziennie...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-13 17:07:21, suma postów tego autora: 5956

Hyjdlo, jak mnie na coś nie stać to albo z tego nie korzystam

albo na to zarabiam.
Ciekaw jakie to są te "zaporowe" czynsze w mieszkaniach komunalnych/państwowych w Warszawie, tym bardziej że zawsze można wystąpić o dofinansowanie.

autor: west, data nadania: 2012-08-13 18:28:02, suma postów tego autora: 6710

"...tym bardziej że zawsze można wystąpić o dofinansowanie".

Błagam cię, west, nie rób z siebie durnia. Może spytaj się Ciszy jaki dochód trzeba mieć, by wystąpić o dofinansowanie do czynszu.
Nie chce mi się szukać, ale to jakaś śmieszna kwota jest i nierewaloryzowana od lat kilku. Załapać by się mogli bezdomni, ino oni nie mają domu, to po co?
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-13 18:51:49, suma postów tego autora: 5956

west

Bo wg lewicy nie ma takiego czynszu który by nie był zaporowy, no chyba że jest groszowy. Za grosze powinno się móc mieszkać w samym centrum metropolii (przepraszam, dużej zjanosikowanej wsi).

autor: jliber, data nadania: 2012-08-13 18:52:02, suma postów tego autora: 4329

jliber, ty gawędziarzu austryjacki...

Czy to wina warszawiaków, że mieszkają od pokoleń w Warszawie i pracując uczciwie nie stać ich na czynsz? Bo kmioty prowincjonalne chcą błyszczeć w marketach i stawiać je gdzie popadnie, najpierw windując ceny (m.in czynsze) jak w Singapurze??
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-13 19:59:08, suma postów tego autora: 5956

Hyjdlo, jeżeli kogoś nie stać na czynsz w lokalu komunalnym

(sześć zł z hakiem za m2, nawiasem mówiąc), to raczej z powodzeniem łapie się na dodatek mieszkaniowy (trzeba mieć tysiąc dwieście coś w gosp. jednoosobowym albo osiemset coś na osobę w wieloosobowym).
No, ale trzeba chcieć płacić na początek.

autor: west, data nadania: 2012-08-13 20:54:01, suma postów tego autora: 6710

A gdzie są lewicowi patrioci?

Aha, no przecież problem mieszkań i eksmisji nie ma żadnego(?)związku z krzyżem i smoleńskiem. Chociaż za wszystko odpowiada tusk.

autor: szczupak, data nadania: 2012-08-13 21:54:13, suma postów tego autora: 3747

Hyjdla

>>Czy to wina warszawiaków, że mieszkają od pokoleń w
>>Warszawie i pracując uczciwie nie stać ich na czynsz?

Już sama ta malutka idea że czynsz w danym miejscu powinien zostać identyczny do końca wszechświata z automatu niszczy jakikolwiek postęp gospodarczy ludzkości. To niesamowite jak wiele macie głupawych idei, a każda nawet najmniejsza z nich albo sprowadziłaby nas z powrotem do epoki kamienia łupanego, albo nigdy nie pozwoliłaby nam z tej epoki wyjść.

>>Bo kmioty prowincjonalne chcą błyszczeć w marketach i >>stawiać je gdzie popadnie, najpierw windując ceny (m.in >>czynsze) jak w Singapurze??

Już sama ta malutka idea że każdy powinien mieszkać w tym samym miejscu do końca wszechświata z automatu niszczy jakikolwiek postęp gospodarczy ludzkości. To niesamowite jak wiele macie głupawych idei, a każda nawet najmniejsza z nich albo sprowadziłaby nas z powrotem do epoki kamienia łupanego, albo nigdy nie pozwoliłaby nam z tej epoki wyjść.

autor: jliber, data nadania: 2012-08-14 06:27:27, suma postów tego autora: 4329

"w Warszawie 40 tysięcy rodzin żyje w zadłużonych lokalach" ch

Jak by nie patrzeć, 10% mieszkańców stolicy Polski boryka się z PODSTAWOWYMI problemami egzystencjalnymi. Nieźle jak na stolicę dużego, europejskiego, cywilizowanego(?) kraju w środku kontynentu.
A na prowincji jest jeszcze gorzej.
20 lata wystarczyło, by stanąć nad przepaścią. Coś jest chyba nie tak z tym kapitalizmem? Krok w przód - runiemy w dół. Cofnąć nie ma się dokąd...
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-14 12:17:56, suma postów tego autora: 5956

Hyjdlo, zawsze jest jakiś margines z tych czy innych powodów...

Powód do alarmu byłby gdyby nie radziło sobie 90%.

autor: west, data nadania: 2012-08-14 14:39:15, suma postów tego autora: 6710

BTW 10% zadłużonych nie znaczy że nie mają czym zapłacić

tylko że mają inne "pilniejsze" wydatki.

autor: west, data nadania: 2012-08-14 14:48:43, suma postów tego autora: 6710

Mówisz, west?

Jak ci się w gębie naraz trzy zęby zaczną psuć, to czekasz aż ci jeden zostanie? "Z tych czy innych powodów?"
Wg prawie noblisty Balcerowicza bezrobocie po kilku latach "transformacji" i miało być "kosmetyczne" (4-5%) a ciągle oscyluje wokół 15-20% - jak wrzód na zajętym gangreną ciele...
Szeroki ten margines w twoim zeszycie, west. Niedługo całą kartkę zajmie.
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-14 16:44:50, suma postów tego autora: 5956

Hyjdlo, to ile trzeba mieć tych zębów, żeby z tego powodu latami nie płacić czynszu?

Toż to jakieś rekiny (kapitalizmu) ci lokatorzy :-)
A bezrobocie jest duże (to temat na odrębną dyskusję), ale akurat nie w Warszawie. Więc takiego argumentu nie mogę przyjąć.

autor: west, data nadania: 2012-08-14 18:11:16, suma postów tego autora: 6710

łomatkobosko west...

32 zęby to 100%, trzy to prawie dokładnie na zicher i gynał - 10%.
Jak zostaniesz o jednym spróchniałym kle, czyli równe to jest cirka pirazy drzwi 90%, to będziesz mieć ruinę w gębie i dopiero wtedy będziesz ratunku szukał?
No tak, rządzący też tak rządzą. Zawsze można gybis se obstalować. Ich stać...
To zaś przenośnia była, west!
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-14 21:21:14, suma postów tego autora: 5956

Trudno coś poradzić na to, że niektórzy ludzie nie chcą sobie pomóc

Być może trzeba ich od społeczeństwa odizolować i zreedukować.

autor: west, data nadania: 2012-08-14 22:22:02, suma postów tego autora: 6710

O sobie mówisz?

.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-08-14 22:35:15, suma postów tego autora: 5956

Chciałabyś :-)

.

autor: west, data nadania: 2012-08-14 23:00:14, suma postów tego autora: 6710

"dużej zjanosikowanej wsi"

Rzekł kandydat na współczesnego hrabiego Horvatha (albo może raczej na jego murgrabiego Kociniaka).

---
"Za grosze powinno się móc mieszkać w samym centrum metropolii (przepraszam, dużej zjanosikowanej wsi)."
jliber, data nadania: 2012-08-13 18:52:02

autor: Bury, data nadania: 2012-08-15 15:16:40, suma postów tego autora: 5751

Podsumowując

Wg lewicy w mieście o najniższym wskaźniku bezrobocia i najwyższych płacach można nie płacić czynszu, zalegać ileśtam dziesiątek czy setek tysięcy, i dalej sobie mieszkać jak gdyby nigdy nic. Pytanie się pojawia, gdzie w takim razie trzeba płacić czynsz? Czy istnieje taka sytuacja gdziekolwiek w Polsce że wg lewicy trzeba płacić za utrzymanie swojego mieszkania?

autor: jliber, data nadania: 2012-08-17 11:49:19, suma postów tego autora: 4329

panowie Jliber i West

Nie obronicie swego stanowiska, bo na państwie spoczywa
nieusuwalny obowiązek stworzenia warunków dla zatrudnienia
( w przedsiębiorstwach państwowych, spółdzielczych czy prywatnych) tych, którzy teraz są eksmitowani.
Bywają jeszcze inne niż bezrobocie powody zaległości czynszowych ale to margines i nie o tym tu jest dyskusja.

autor: tarak, data nadania: 2012-08-23 20:29:52, suma postów tego autora: 3255

tarak

Ja niczego nie bronię, ja zadałem konkretne pytanie, ośle.

autor: jliber, data nadania: 2012-08-24 10:59:42, suma postów tego autora: 4329

"Ja niczego nie bronię, ja zadałem konkretne pytanie, ośle."

Czy może być większy kretyn od tego, któremu trzeba tłumaczyć jego własne słowa ?

autor: tarak, data nadania: 2012-08-24 20:14:47, suma postów tego autora: 3255

Dodaj komentarz