Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Aleksander Krawczuk: Historia jest zawsze usłużna

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Ciekawa dyskusja

profesor trafnie wskazał że niezależny historyk to mit którym szermuje prawica."Niezależny" historyk to ich prawicowy historyk.Tak na marginesie lewicowi historycy mogą tylko pomarzyć o nakładach prawicowych historyków z IPN.Prawicowa polityka historyczna ma kasę.Chociaż w opisie II RP trochę za dużo różowego światła.

autor: czerwony93, data nadania: 2012-09-21 12:29:05, suma postów tego autora: 2712

Świetne odpowiedzi, świetne!

Takie obiektywne i takie spokojne. A ta ostatnia o chwili nadającej sens naszemu życiu - najlepsza, bo najmądrzejsza! Możemy być dumni, że ktoś taki jest jednym z nas!

autor: steff, data nadania: 2012-09-21 17:28:08, suma postów tego autora: 6626

Jakim jednym z nas?

Ja to mogłabym co najwyżej buty Profesorowi pucować... jak by pozwolił.
Piękny człowiek.
.

autor: Hyjdla, data nadania: 2012-09-21 19:08:14, suma postów tego autora: 5956

Nie jest nim?

A kim? Jednym z aniołów, których nie ma...

autor: steff, data nadania: 2012-09-21 19:55:30, suma postów tego autora: 6626

Profesor cóż jak zwykle .....

To mądry człowiek ......

Ponoć jest taka anegdota, że Chińczycy przy dyskusjach o problemach Świata pytają się obcych ......

Co o tym sądzą Wasi Starcy ......?

jacekx marksista chrześcijański
członek SLD

Ps. A może to nie Chińczycy ......

autor: jacekx, data nadania: 2012-09-22 00:58:02, suma postów tego autora: 3088

"historia jest zawsze usłużna"

Tak, racja - od historyków (i każdych innych) chcących robić za gwiazdy medialne rzeczywiście wymagana jest usłużność.

autor: Bury, data nadania: 2012-09-22 09:56:46, suma postów tego autora: 5751

Lew ryknął.... mamy, mamy lewicę... nie tylko

gówniarzy na lewicy, ale i prawdziwą lewicę pełną gębą i na światowym poziomie! Czapki z głów!

autor: Tekla, data nadania: 2012-09-22 10:14:01, suma postów tego autora: 151

Tak.....

A Ty Tekla masz jeszce siły przy chodziku i z pampersami ...... tworzyć komentarze o wiekim ładunku intelektualnym ...... szacun, szacun wróbelku gimnazjalny :)


jacekx marksista chrześcijański
członek SLD

autor: jacekx, data nadania: 2012-09-22 14:26:48, suma postów tego autora: 3088

jacekx

ty ostatnio strasznie nerwowy w komentach jesteś...
wejdź na redtube i sobie ulżyj.

autor: deadbastard, data nadania: 2012-09-22 17:00:30, suma postów tego autora: 500

No jak..Jacek i marksista i chrzescijański i członek SLD

to się od tego dobra zdaje w główce pomieszało i zostaje ślepa i bezsensowna agresja oraz chamstwo... ale może w czymś obraziłam niechcący...tym lwem raczej nie, pewnie wzmianką o gówniarzach... Ale proszę tego nie brać tak osobiście. Nie znam pana , to i nie mogłam pana mieć wtedy przy pisaniu na myśli...

autor: Tekla, data nadania: 2012-09-22 17:43:26, suma postów tego autora: 151

Chamstwo ......

prawiczki i lewiczki to leje się z waszej strony .....

Bo z mojej wróbelki z lewa i z prawa są cięte riposty :)
zaś ty dead królujesz w podżeganiu do nienawiści ......

jacekx marksista chrześcijański
członek SLD

autor: jacekx, data nadania: 2012-09-22 20:50:58, suma postów tego autora: 3088

Zwróćcie uwagę Państwo, że mądrość przychodzi w wiekiem

Taki, jak zademonstrowany przez Profesora, dystans do bieżących spraw, to umiejętność osiemdziesięciolatków.

autor: tarak, data nadania: 2012-09-22 21:04:36, suma postów tego autora: 3241

@tarak 2012-09-22 21:04:36

Zgadza się, przychodzi z wiekiem, ale niekoniecznie dopiero po 80. Często a nawet przeważnie znacznie, znacznie wcześniej (oczywiście jedynie w przypadku, gdy w ogóle przyszła). To sprawa indywidualna, jak zresztą wszystko inne.

autor: Bury, data nadania: 2012-09-23 14:55:57, suma postów tego autora: 5751

dziwne nieco

'Nauczmy się doceniać tak ulotne piękno codziennych chwil. W gruncie rzeczy tylko ono się liczy. Reszta to walka o byt, kłopoty, manipulacje polityków, dziennikarzy i historyków.'

A tego, że Lenin lubił w 1922 w Gorkach spacerować z bratankiem Wiktorem i bawic się z kotem żony, nie wynika, że to były najważniejsze chwile jego życia i tylko one sie liczyly ostatecznie, a reszta to tylko manipulacja i klopoty.

Trudno tez zgodzic sie z syntetyczna ocena 2RP: 'W szkołach nie wspominano, że w ciągu 20 lat Polacy dokonali cudu. Z trzech ziem porozbiorowych zdołali stworzyć jednolite państwo, bardzo sprawne i nowoczesne.' Mysle, ze od historyka tej miary, co prof. Krawczuk moznaby oczekiwac czegos wiecej, niz kliszy , z ktora spotykalem sie w latach stanu wojennego.

Duzo bardziej wywazony obraz 2RP mozna wyczytac z ksiazek Jerzego Tomaszewskiego i Zbigniewa Landaua, ze zbioru "Warunki zycia i pracy w Polsce miedzywojennej", z publikacji Mędrzeckiegom Rudnickiego i Żarnowskiego, czy nawet przedwojennych publikacj Anny Oderfeldówny ("Młodzież przedmieścia"), Z. Mysłakowskiego i F. Grossa "Robotnicy piszą" (zupełnie przypadkowe, choc reprezentatywne tytuly).

Ogolnie: tekst prof. Krawczyka jest interesujacy, ale od redakcji lewicowego portalu moznaby oczekiwac nieco wiecej, a przynajmniej malego komentarza.

Nie dziwi mnie natomiast uaktywnienie etatowych komentatorow lewica.pl.

autor: Czarek, data nadania: 2012-09-23 16:35:49, suma postów tego autora: 306

Hate, hate, hate!!!

Jackxu ja sobie bebechy wypruwam w podżeganiu do nienawiści a ty tylko Deada dostrzegasz.
Wkurwiłeś mnie.

autor: red spider 666, data nadania: 2012-09-23 16:44:27, suma postów tego autora: 1549

Pajączku a co Ty możesz ......

? do tego czerwony :)


jacekx marksista chrześcijański
członek SLD

autor: jacekx, data nadania: 2012-09-23 21:22:51, suma postów tego autora: 3088

"za komuny zdobyłem mieszkanie"

Chroń nas Panie Boże w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci (Ognissanti) przed system, w którym, raz - mieszkania się nie kupuje lub po prostu otrzymuje je jako komunalne od gminy, a dwa - w którym zaspokojenie tej w końcu najelementarniejszej ludzkiej potrzeby nazywa się "zdobyciem". PS. w ogóle przerażają mnie ludzie, którzy operują tym określeniem, mówią np. o zdobyciu wykształcenia (za komuny dość często tak się właśnie słyszało, zwł. w pewnych środowiskach).

----
"za komuny miałem dobrą pracę, zdobyłem mieszkanie, nie miałem kłopotu z wyżywieniem rodziny"

To wyżywienie rodziny też tu jest symptomatyczne. Ciekawe, czy np. w powojennych Włoszech (zdaje się rządzonych przez chadecję) ktoś miał kłopoty z wyżywieniem siebie i rodziny, sorry - ze zdobyciem pożywienia.

autor: Bury, data nadania: 2012-09-25 18:50:06, suma postów tego autora: 5751

Bury

Napomknięcie o "wyżywieniu" rodziny ma chyba sens, biorąc pod uwagę doświadczenia sprzed PRL.

autor: bolo, data nadania: 2012-09-26 06:41:55, suma postów tego autora: 4522

@bolo

Sens taki może i ma, ale raczej nie w tym kontekście. Tutaj wnuk wyraźnie współczuje dziaduniowi życia w Polsce Ludowej, a nie w Druhoj Riczpospołytej.

"Nie zapomnę, jak jeden z nich mówił mi, że przyszedł do niego wnuk i powiedział: "Dziadku, ja cię bardzo żałuję, bo żyłeś w czasach komuny, to musiały być straszne czasy! Jak mogliście to wytrzymać? Nie było co jeść, co kupić w sklepach, strzelano do ludzi!"

autor: Bury, data nadania: 2012-09-26 10:15:40, suma postów tego autora: 5751

Zgadza się,

za to dziadziuś mógł oceniać PRL przez pryzmat doświadczeń - jak nie swoich, to rodziców - w "Druhoj".

autor: bolo, data nadania: 2012-09-26 17:51:56, suma postów tego autora: 4522

.

Jak długowieczny musiałby być dziadunio, by w czasach IIRP zdążyć mieć już rodzinę, następnie przeżyć cały PRL i jeszcze w Erpe Trójce być czynnym jako taksiarz? Poza tym IIRP ludzie kojarzyli za komuny raczej dobrze.

W ogólnym zarysie profesor oczywiście ma rację, choć sam wywiad dość miałki.

autor: Bury, data nadania: 2012-09-27 09:46:46, suma postów tego autora: 5751

Dlatego mówię,

że mógł mówić o doświadczeniach rodziców, nie swoich. Poza tym zdaje mi się, że "dobra prasa" II RP zaczęła się szerzyć, gdy mało kto już o niej pamiętał.

autor: bolo, data nadania: 2012-09-27 19:48:00, suma postów tego autora: 4522

Dodaj komentarz