Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Urszula Dobrzańska: Lewa strona Ameryki

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Nibylewica

@Książka Michaela Kazina to historia lewicy w Ameryce, prawie zupełnie nieznana w Polsce

Skoro jedynym sukcesem "lewicy" w USA to "palenie staników" i nigdy nie zamierzała (poza KPUSA) odebrać władzy kapitalistom w swoim kraju to po co o niej pisać?

autor: mlm, data nadania: 2013-03-12 08:13:27, suma postów tego autora: 4284

Jak dla kogoś

(autorka recenzji, mlm) amerykańska lewica to tylko abolicjonistki i abolicjoniści, Allen Ginsberg (!), palenie staników i KP USA to rzeczywiście w Polsce wiedza na ten temat jest żadna.
Choćby tacy jak Joe Hill czy Eugene Debs się w grobach przewracają.

autor: Getzz, data nadania: 2013-03-12 10:12:24, suma postów tego autora: 3554

Rzeczywiście, była i inna, ciekawsza amerykańska lewica

Np. F. D. Roosevelt, Johnson, Clinton.

autor: west, data nadania: 2013-03-12 12:58:23, suma postów tego autora: 6710

Albo jeszcze ciekawsza.

Właśnie tacy ludzie z róznych okresów historycznych jak Eugene Debs, Joe Hill, Daniel De Leon, Leonard Peltier, Robotnicy Przemysłowi Świata (w najlepszych czasach ogromny i bardzo silny związek zawodowy) i w ogóle silny ruch związkowy w USA, wielkie walki społeczne amerykańskich robotników w pierwszej połowie XX wieku i na koniec XIX, lewicowi artyści (pisarze, muzycy, nawet część Hollywoodu), amerykańscy anarchiści, nawet Malcolm X i Czarne Pantery.
Też nie wiem za dużo na ten temat, może ktoś kto się na tym zna dopisze.

Głupio, że amerykańska lewica często kojarzy się z jednej strony z całkowicie zinwigilowaną, marginalną i niesamodzielną KP USA, z drugiej z jakimiś kultorow-hipisowskimi głupotkami, a z trzeciej Clintonem i Obamą.
To tak jakby polską lewicę, która ma tak bardzo długą i bogatą (chyba wszystkie lewicowe nurty występowały w Polsce, albo straszna większość) historię kojarzyć z Jaruzelskim, stanem wojennym i posłem Armandem Ryfińskim z Ruchu Palikota.

autor: Getzz, data nadania: 2013-03-12 13:34:00, suma postów tego autora: 3554

Dopiero teraz zauważyłem:

przeł. Michał Sutowski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
To już nie mam wątpliwości co ta książka będzie warta.

autor: Getzz, data nadania: 2013-03-12 20:10:59, suma postów tego autora: 3554

Proporcje

@Getzz, znaj proporcje mocium panie, polska lewica rządziła w swoim kraju 45 lat, a amerykańska w swoim kraju jest tylko ciekawostką dla hobbystów.

autor: mlm, data nadania: 2013-03-12 22:39:10, suma postów tego autora: 4284

OK

Jest to intresujaca i potrzebna w Polsce książka. Niemniej, wydaje mi się, że lepiej było najpierw opublikować polskie tłumaczenie monumentalnej pracy Howarda Zinna "A People’s History of the United States, 1492-Present". A takze niewielka objętościowo, lecz bardzo ważna książke tegoż autora "The bomb". Obie te pozycje pozwoliłyby lepiej zrozumiec i zalety , i niedostatki kasiazki Kazina.

autor: Czarek, data nadania: 2013-03-12 23:40:07, suma postów tego autora: 306

"polskie tłumaczenie monumentalnej pracy Howarda Zinna"

Czarek, to by była o wiele ciekawsza książka na pewno.

autor: Getzz, data nadania: 2013-03-13 10:40:45, suma postów tego autora: 3554

Dodaj komentarz