Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Jarosław Klebaniuk: Niewolnictwo zapewniało dach nad głową i jedzenie

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Z niewolnictwem raczej kojarzy się socjalizm

czyli przymus pracy i stały nadzór policyjny w zamian za kąt do spania i miskę (lichej) strawy.

autor: west, data nadania: 2013-03-20 13:00:35, suma postów tego autora: 6710

***

faktycznie, lepszy jest system w którym pracownik pieniędzy tk bardzo znowu nie potrzbuje i jest niczym więcej jak nie przyłapanym jeszcze złodziejem, więc nie tylko policja, ale i pracodawca muszą patrzeć mu na ręce :)

autor: nikyty, data nadania: 2013-03-20 13:11:41, suma postów tego autora: 3572

nikyty

Na portalu lewica.pl tworzy się koalicja na rzecz bloga dla mnie. Poparli już: Red Spider i szczupak już poparli.
Teraz czekamy na Ciebie.

autor: Cud2, data nadania: 2013-03-20 13:25:57, suma postów tego autora: 3207

Koalicja przeciw cudacznemu blogowi.

Zgłaszam się do niej.

autor: Felix, data nadania: 2013-03-20 17:54:08, suma postów tego autora: 58

wystarczy wejśc na forum historycy.org

kierowane przez polskich prawicowców-dogmatyków wolnorynkowych.Likwidacja niewolnictwa to był zamach na święte prawo własności, Najlepiej było przed Wielką Rewolucją Francuską-ot takie kwiatki

autor: czerwony93, data nadania: 2013-03-20 18:07:51, suma postów tego autora: 2722

cudak

prędzej sobie ręce odrąbię :)

autor: nikyty, data nadania: 2013-03-20 18:40:10, suma postów tego autora: 3572

@ czerwony

Forum historycy nie jest kierowane przez żadnych prawicowców, tylko przez racjonalistów, na rzadko którym forum możemy znaleźć tak dobry zestaw administracji (a trochę tych forów zaliczyłem przez dziesięć lat). Więc nie bij piany.
Tym bardziej, że były czasy, w których niewolnictwo miało swoje plusy. Abstrahując oczywiście od samej idei niewolnictwa, która jest zbrodnicza - wielu ludzi było w stanie podjąć niewolniczą pracę w zamian za dach i jedzenie. Zaprzeczanie temu, jest zaprzeczaniem historii świata.
Potwierdziły to lata późniejsze, gdy murzyni emigrując do miast stawali się w nich najuboższą, czy wręcz nędzną grupą ludzi, nawet bez tego dachu nad głową. Nie można też zapomnieć, że część murzynów (niewielka, ale jednak), po 1865 została na plantacjach - owszem, na nieco "fajniejszych" warunkach.

autor: Speedway, data nadania: 2013-03-20 20:24:03, suma postów tego autora: 164

Podzielam pogląd, który nieśmiało sformulował autor tego tekstu,

że wolność bez pracy, chleba i dachu nad głową nie jest funta kłaków warta, bo po prostu oznacza wykluczenie ze społeczeństwa, deptanie godności należnej każdemu człowiekowi. Tylko dlaczego głoszenia tej prawdy autor jakby się wstydził? Czyżby obawiał się bufonady westa i jemu podobnych?

autor: steff, data nadania: 2013-03-20 20:47:44, suma postów tego autora: 6626

Niewolnictwo

Niewolnictwo, wbrew romantycznej legendzie neoliberałów, nie zapewniało ani wiktu ani dachu nad głową, chyba, że za ten ostatni uznamy mieszkanie w kopalni srebra, której niewolnik nigdy nie opuszczał. Jaki wikt i dach nad głową zapewniał chłopu pańszczyźnianemu jego pan?
P.S. West, ty mi się kojarzysz tylko z bezdenną głupotą.

autor: poziomka, data nadania: 2013-03-20 22:25:55, suma postów tego autora: 576

Weściku

cosik mi sie widzi,że ci "hamerykańscy" niewolnicy, czasem mieli lepiej niż nasi dość liczni Obywatele sponiewierani przez takich jak Ty liberałów , którzy sprowadzili na Nich same nieszczęścia w imię waszych osobistych interesów.Jesteście gorsi niż hieny.

autor: bambosz0, data nadania: 2013-03-21 07:17:59, suma postów tego autora: 1835

speedway

Coś takiego! To mówisz, że byt określa świadomość? Ja już to gdzieś słyszałem.
Swoją drogą, fajny jest taki ustrój, w którym ludziom lepiej jest oddać swoją wolność, żeby nie zdechnąć z głodu.

autor: poziomka, data nadania: 2013-03-21 07:24:38, suma postów tego autora: 576

forum historycy.org

Jest kierowane przez "racjonalistów" dla których dobre czasy skończyły się wraz z WRF.

Realiści z Unii Polityki Realnej-)))

autor: polak17, data nadania: 2013-03-21 10:02:21, suma postów tego autora: 1298

Wolność ?

Niemożliwa jest wolność bez sprawiedliwości i równości społecznej.
Nowe formy niewolnictwa wolnorynkowego to udowadniają.


autor: guevarysta, data nadania: 2013-03-21 11:03:29, suma postów tego autora: 774

mentalnosc niewolnikow

Z badań wynika, że Polacy chcieliby, aby to rząd zapewniał obywatelom pracę (85%) ...... Zapewniać ma też darmową opiekę zdrowotną (85%) oraz dostęp do przedszkola (aż 95%).

autor: Rebel2, data nadania: 2013-03-25 15:58:29, suma postów tego autora: 3910

Dodaj komentarz