Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Tomasz Bohajedyn: No pasarán polskich ochotników

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

dwa nietrafienia w jednym

W Warszawie 161 SP im. Dąbrowszczaków została w 1999 przekształcona w gimnazjum nr. 48 im. Jana Pawła 2.

autor: Czarek, data nadania: 2013-05-18 10:32:52, suma postów tego autora: 306

... A co Polska?

Władze polskie postąpiły zgodnie z obowiązującym prawem i o co tu się kłócić?
Może przydałoby się coś napisać o Nuestra Senor de la Cabeza? Czy też autor o tym zapomniał?

autor: Speedway, data nadania: 2013-05-18 13:24:35, suma postów tego autora: 164

na marginesie

@Jedno jest pewne, nie wszyscy żołnierze 13. Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego i innych oddziałów walczących po stronie republikańskiej byli „żołnierzami Stalina”, jak ich nazywają pracownicy IPN.

Być może ale co z tego? Czy naprawdę każdy lewicowy temat musi być usprawiedliwianiem się przed prawicowym Sądem Najwyższym? Trochę dumy z lewicowej historii, ci co przelewali krew w Hiszpanii mieli gdzieś prawicową opinie publiczną i antykomunistyczną demonologię, przed którą samobiczuje się autor.

autor: mlm, data nadania: 2013-05-18 09:17:48, suma postów tego autora: 4284

konsekwentna prawica

'zgodnie z obowiązującym prawem' - wprowadzonym, dodajmy, przez miłośników p. Taczer i Rolanda Regana oraz pobłogosławionym przez przyjaciela Pinoczeta.

Jeśli zapomnimy o Dabrowszczakach, i damy sobie wmowic, ze to my mamy cos wyjasniac, z czegos się usprawiedliwiać, za cos przepraszać - to przegramy.

autor: Czarek, data nadania: 2013-05-18 16:29:59, suma postów tego autora: 306

Kogo czci polska prawica

Wypowiedź amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana: „Prezydent Rios Montt jest człowiekiem głębokiej osobistej prawości i zaangażowania… Wiem, że chce on poprawić jakość życia wszystkich Gwatemalczyków oraz promować sprawiedliwość społeczną.”
10 maja 2013 roku zapadł wyrok skazujący w procesie gwatemalskiego dyktatora Efraína Ríos Montta. Zbrodniarz został skazany na 80 lat więzienia za ludobójstwo, popełnione w okresie jego rządów. Wyrok stanowi jeden z pierwszych tego rodzaju precedensów w tzw. „biednej ameryce”. Dla tysięcy indiańskich rodzin oznacza on długo oczekiwaną sprawiedliwość, jednak wielu pyta dlaczego dopiero teraz, po trzydziestu latach od jego krwawych rządów ?

http://grecjawogniu.info/?p=15075

autor: polak17, data nadania: 2013-05-18 19:27:18, suma postów tego autora: 1216

wyjątkowo zgadzam się z mlm

Nie rozumiem, czemu ten artykuł utrzymany jest w tonie usprawiedliwienia i wpisuje się w prawicową narrację historyczną, w której trzeba przepraszać, że wśród walczących mogli być jacyś komuniści, ale też zapewnić, że na pewno nie byli nimi wszyscy. A jakby byli komunistami, to co? Przypomnieć o różnorodności ideologii wśród walczących może i warto, ale nie w taki sposób.

autor: Mandark, data nadania: 2013-05-19 11:54:04, suma postów tego autora: 720

inny idol prawicy zmarł

Były argentyński dyktator Jorge Rafael Videla zmarł w więzieniu. Miał 87 lat i odsiadywał podwójną karę dożywocia za zbrodnie popełnione podczas rządów wojskowej junty, która obięła władzę w tym kraju po zamachu stanu w marcu 1976 r.
Wg. wstępnych informacji przekazanych przez kierownictwo znajdującego się na przedmieściach Buenos Aires więzienia, w którym Jorge Videla odsiadywał swe wielokrotne dożywocie, były generał zmarł dzisiaj rano z przyczyn naturalnych, najprawdopodobniej na zawał serca. Potwierdziła to jego adwokat, Cecilia Pando, wg. której Videla już wczoraj czuł się nie najlepiej.
Videla miał 87 lat i odsiadywał wielkorotną karę dożywotniego więzienia za zbrodnie popełnione w okresie Procesu Reorganizacji Narodowej, bo tak właśnie wojskowa junta nazwała swe, trwające ponad 7 lat, dyktatorskie rządy rozpoczęte zamachem stanu przeprowadzonym w marcu 1976 r. Zmarły był jednym z trzech przywódców tego przewrotu i tuż po nim objął de facto funkcję prezydenta Argentyny, którą sprawował do marca 1981 r. Swe rządy rozpoczął od rozwiązania Parlamentu, delegalizacji partii politycznych i wprowadzenia cenzury. Wojskowi ustalali co Argentyńczycy mogą czytać, jakiej muzyki słuchać, czego się uczyć, a „nieprawomyślne” książki palono. Na indeksie wojskowych znalazł się m.in. Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa i Antoine de Saint-Exupéry, a szkolnym bibliotekom zakazno np. posiadania niektórych encyklopedii.
Proces Reorganizacji Narodowej to jednak przede wszystkim bezlitosna i krwawa walka z politycznymi przeciwnikami. Osoby podejrzane o lewicowe sympatie, czy antypaństwową działalność były najczęściej porywane i więzione w tajnych obozach koncentracyjnych, gdzie poddawano je wymyślnym torturom, bądź po prostu zabijano. Innych zrzucano do morza z wojskowych śmigłowców. I Videla nigdy tego nie negował. Już w 1977 r. jeszcze jako przywódca kraju, tłumaczył: „W czasie każdej wojny są osoby które przeżywają, inne które stają się inwalidami, bądź umierają, lub też takie które gdzieś znikają. W Argentynie wojna dobiega końca i musi być gotowa na stawić czoła takim konsekwencjom. To, że niektóre osoby zaginęły jest niechcianą konsekwencją tej wojny„. Wg. różnych szacunków w okresie wojskowej dykatury „zaginęło” w Argentynie od 8 do 30 tysięcy osób.
Jorge Videla po raz pierwszy skazany został na dożywocie w 1983 r., w specjalnym procesie członków junty. Sędziowie uznali go odpowiedzialnym za m.in. setki morderstw, porwania, tortury, kradzież, falsyfikacje dokumentów państwowych, wymuszenia i odbieranie nieletnich rodzicom. Pozbawiono go też wówczas stopnia wojskowego.


http://grecjawogniu.info/?p=15095

autor: polak17, data nadania: 2013-05-19 13:18:48, suma postów tego autora: 1216

mordowanie kobiet przez republikanow

za pomoca ktucyfiksu tylko za to, ze ich synowie sa ksiezmi, mordowanie ksiezy za to ze sa ksiezmi, przyjmowanie rozkazow od stalinowskich funkcjionariuszy, nie ma nic wspolnego z lewicowoscia ale jak najbardziej wszystko wspolne z faszyzmem.

Przecierz obecnie komunistycznej partii korei nikt nie uwaza za komonistow, to dlaczego faszystow z bandytow republikanskich uwazac za lewice??
Tylko ze trak sami sie nazywali?

autor: dcio, data nadania: 2013-05-19 17:04:04, suma postów tego autora: 391

a nacjonaliści gwałcący republikanki

kim byli, określali się mianem "katolickich rycerzy antykomunizmu"

autor: czerwony93, data nadania: 2013-05-20 09:59:45, suma postów tego autora: 2255

Dąbrowszczacy na zawsze w naszych sercach!

Nigdy nie zapomnimy heroizmu i bohaterstwa polskich komunistów, socjalistów i antyfaszystów, którzy przelewali swoją krew w Hiszpanii. Dąbrowszczacy dali przykład internacjonalizmu często płacąc za to życiem. Prawicowej propagandzie mówimy: No pasaran!

autor: Bartek, data nadania: 2013-05-20 19:45:08, suma postów tego autora: 2550

Kogo dzisiejsza Polska docenia?

"Po latach demokratycznie wybrane władze i społeczeństwo Hiszpanii doceniły ochotników z całego świata walczących za republikę. A Polska?"
A Polska "docenia" za to faszystowskich terrorystów i hitlerowskich kolaborantów z NSZ, więc trudno, by doceniała lewicę, która z faszystami walczyła.

autor: mateuszbirkut, data nadania: 2013-05-21 21:48:59, suma postów tego autora: 94

Zenada

Wasi dziadkowie umierali za Republike a wy nawet nie potraficie zorganizowac masowego pochodu 1-go Majowego.
Wasze anonimowe wielonikowe pokrzykiwanie na internecie ciniutkimi glosikami "Ne posram" ma przestraszyc prawice i zmusic ja do odwrotu?
Smiechu warte

autor: Rebel2, data nadania: 2013-05-21 20:38:50, suma postów tego autora: 3794

Dodaj komentarz