Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Papież znosi zawieszenie księdza sandinisty

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Coś się zmienia .....

Czyżby światełko w tunelu ?...... i stworzenie warunków do poważnej dyskusji
nad Teologią Wyzwolenia w obrębie katolickiego kościoła instytucjonalnego.

jacekx marksista chrześcijański
z SLD

autor: jacekx, data nadania: 2014-08-06 10:29:41, suma postów tego autora: 3088

Tym gestem Franciszek niewątpliwie potwoerdził,

że chce, by kościół był bliżej ubogich, by lepiej wyrażał ich interesy. Niestety nie zawsze europejska a w tym szczególnie polska lewica tym wymaganiom czyni zadość. Może Franciszek ją pobudzi?

autor: steff, data nadania: 2014-08-06 10:40:26, suma postów tego autora: 6626

Swiętość JPII ..to

odzew na polityczne zamówienie Polskiego Episkopatu...Takich świętych to mamy w każdej korporacji w randze prezesa,albo właściciela,bo to i podróże służbowe,odpowiedni wystrój, oprawa z obowiązkową czołobitnością, prywatna klinika,samochód na zamówienie, tylko z tą Chrześcijańską świętością coś kiepsko. Franciszka pewnie też by "prześwięcił"...

autor: bambosz0, data nadania: 2014-08-06 12:14:30, suma postów tego autora: 1835

***

religia nie ma sensu, korporacje religijne w tym watykan także dostosowują swoje pr do bieżących potrzeb

naiwni daja się doić łatwiej

autor: nikyty, data nadania: 2014-08-07 13:33:09, suma postów tego autora: 3572

Ty też się dajesz doić nikyty ......

choć jesteś ...... narodowiec, socjalista i ateista :).

Pozdrawiam.

jacekx marksista chrześcijański
z SLD

autor: jacekx, data nadania: 2014-08-07 21:10:02, suma postów tego autora: 3088

jacekx

tak dla pewności się spytam - czy jestem też zmanierowanym w stylu wielokropkiem?

autor: nikyty, data nadania: 2014-08-08 04:17:33, suma postów tego autora: 3572

Wydaje mi się .....

Papież Franciszek próbuje szukać nowych dróg dla Kościoła
wspólnoty na ścieżkach do Pana.
Jedną z takich dróg może stać się Teologia Wyzwolenia.

Osobiście mam wątpliwości czy kościół instytucjonalny - Watykan podąży po tej ścieżce bo zbyt dużo tam interesów całkiem świeckich ulokowanych jest
a pasterze Watykanu ...... ?

Nie wiem też czy Pasterze kościoła są z Wiernymi, czyli znają oraz rozumieją potrzeby ich ciała oraz duszy czy też stoją obok na cokole?

Co do zaś twoich wątpliwości nikyty ja nie jestem niewolnikiem wielokropka :) ...... a raczej 6 kropka.
Dla mnie 6 kropek jest obszarem niedopowiedzenia ?
Po prostu czegoś nie dopowiadam
myśl więc nikyty, myśl nikyty ......

Pozdrawiam.

jacekx marksista chrześcijański
z SLD ......

autor: jacekx, data nadania: 2014-08-08 17:10:42, suma postów tego autora: 3088

jacekx

Jacku...... O czym Ty prawisz? Teologia wyzwolenia została dawno stłamszona. Za czasów panowania dwóch poprzedników Franciszka. Rzecz jasna mam na myśli Josepha Ratzingera z czasów, gdy przez wiele lat (1983-2005) stał na czele Kongregacji Nauki Wiary (do 1908 zwane Najwyższą Świętą Kongregację Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji)

autor: V.C., data nadania: 2014-08-08 21:07:25, suma postów tego autora: 1123

v.c

Teologia Wyzwolenia nie do końca stłamszona została...... poszukaj w necie a się przekonasz :)......

jacekx marksista chrześcijański
z SLD ......

autor: jacekx, data nadania: 2014-08-09 16:12:29, suma postów tego autora: 3088

Trochę o ......

Teologii Wyzwolenia ......
dla leniwych
~~~~~~~~~~~~~~~~~ cytat
Co mówi teologia wyzwolenia?
- Teologia wyzwolenia mówi, po pierwsze, że nie można głosić orędzia chrześcijańskiego w sposób abstrakcyjny, ale należy odnosić go do sytuacji egzystencjalnej ubogiego człowieka latynoamerykańskiego, z jego cierpieniem i nadzieją na wyzwolenie. Dalej - teologia musi głosić zbawienie wieczne, ale orędzie Chrystusa jest również wezwaniem do solidarności przeżywanej tu, na ziemi, oraz do przemieniania świata, by uczynić go bardziej ludzkim. Trzeci punkt natomiast mówi, że instrumentem do wyzwolenia mieszkańca Ameryki Łacińskiej jest marksizm, gdyż pozwala nam zrozumieć świat z perspektywy człowieka ubogiego. Powiedziałbym, że teologia wyzwolenia zasadza się na tych trzech filarach.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ koniec cytatu z netu reszta w linkach
http://www.niedziela.pl/artykul/106742/nd/Jan-Pawel-II-Franciszek-a-teologia
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teologia_wyzwolenia

A niżej też krytycznie

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TT/teologiawyzwolenia_nieudany.html

ale czy nie jest to fałszywa opinia bądź, co bądź pochodzi z portalu fundacji Konferencji Episkopatu Polski :(

Dla mnie charakterystyczne jest to, że chyba rzecznik prasowy Episkopatu Polski w TV odpowiadając
na pytanie dziennikarza jak polscy biskupi odnoszą się do drogi, którą obrał Papa Franciszek dla kościoła, jako jego sternik.
( Chodziło tu o zwrócenie się w stronę ubogich i wykluczonych...... )
Odpowiedź brzmiała - Biskupi polscy są w drodze za Papieżem ...... i na moje oko wiernego w tej drodze bardzo odstają a złoty cielec niektórym bardzo tą drogę zasłania :)

...... Szczerze mówiąc to rzecznik tą odpowiedzią rozbawił mnie jako członka kościoła rzymskokatolickiego i obywatela RP.
Droga polskich biskupów do ścieżki którą do Pana wytycza Papież Franciszek wiedzie chyba w przenośni przez Syberię :)

Pozdrawiam.

jacekx marksista chrześcijański
z SLD

autor: jacekx, data nadania: 2014-08-09 16:40:19, suma postów tego autora: 3088

Sternicy kościoła w tym Jan Paweł i Benedykt XVI

Bali się Teologii Wyzwolenia.

Teologii Wyzwolenia ......
http://ekai.pl/biblioteka/dokumenty/x151/instrukcja-o-niektorych-aspektach-teologii-wyzwolenia-libertatis-nuntius/?print=1

Ciekawym jest dla mnie w świetle wydarzania opisanego w artykule, które komentujemy czy
Papież Franciszek też się jej boi Teologii Wyzwolenia czy może chce podjąć z nią dyskusję ......
i z nami, dla których może być ona ścieżką w drodze do Pana.

Pozdrawiam.

jacekx marksista chrześcijański
z SLD

autor: jacekx, data nadania: 2014-08-09 17:00:46, suma postów tego autora: 3088

errata

Dla mnie charakterystyczną jest odpowiedź której udzielił chyba rzecznik prasowy Episkopatu Polski na pytanie dziennikarza w TV .
Chodziło tu o zwrócenie kościoła się w stronę ludzi ubogich i wykluczonych......
Pytanie brzmiało: jak polscy biskupi odnoszą się do drogi, którą obrał Papa Franciszek dla kościoła, jako jego sternik?

Odpowiedź brzmiała - Biskupi polscy są w drodze za Papieżem ...... a na moje oko wiernego to biskupi w tej drodze bardzo odstają a niektórym ją złoty cielec przesłania :)

autor: jacekx, data nadania: 2014-08-10 21:56:12, suma postów tego autora: 3088

jacex

ja tam wolę nie wiedzieć co masz do powiedzenia, mało mnie to kręci ;)

autor: nikyty, data nadania: 2014-08-12 20:36:41, suma postów tego autora: 3572

wiem, wiem ateistę, narodowca i socjalistę nikyty

...... kręci awantura na Ukrainie i rusofobia :(

autor: jacekx, data nadania: 2014-08-12 23:15:49, suma postów tego autora: 3088

Dodaj komentarz