Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Jarosław Pietrzak: Malewicz w Tate Modern

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

+++

jak zwykle, gdy na lewica.pl tekst o kulturze - w komentach pustki.

mam miedzy stronami pamiętnika, jako zakładkę, zdjęcie z wystawienia zwłok malewicza w jakimś związkowym domu artystów. kazimierz malewicz spoczywa w trumnie własnego projektu pod słynnym czarnym kwadratem.

warto dodać, że jego uczniami byli władysław strzemiński i katarzyna kobro.
kazimierz malewicz był jednym z wykładowców w bauhausie.
w latach dwudziestych miał wystawę w warszawie i plotka głosi, że mówił wtedy tylko po niemiecku i rosyjsku, bo brzydził go język polski, jako "język obszarników, chamów i wyzyskiwaczy".

po dojściu stalina do władzy - malewicz został skazany na publiczny ostracyzm. miał zakaz nauczania, wystawiania swoich prac i trudności ze zdobyciem materiałów malarskich.
gdy malarza powalił rak trzustki - odmawiano mu dostępu do lekarzy i leków.

inna plotka głosi, że obraz "czerwona konnica" został odczytany przez władze jako szyderstwo (gdzieś na horyzoncie malutkie czerwone postaci na koniach gnają znikąd donikąd i kompletnie bez sensu są wmontowane w suprematystyczny krajobraz) i przyczynił się do pognębienia malewicza.

autor: deadbastard, data nadania: 2014-10-20 00:11:39, suma postów tego autora: 500

Spóźnione ale szczere

dziękuję za ten artykuł. Rzadko Wielki Kazimierz Malewicz gości na polskich szpaltach. A nawet Ci, którzy, jak ja, doceniają jego geniusz i wkład w rozwój sztuki, jak wynika z moich wniosków z mojej własnej lektury, nie zawsze w pełni go rozumieją ;-) Warto pojechać na ten przegląd twórczości najbardziej lewicowego z Polskich twórców sztuki i najbardziej polskiego z modernistów. Szkoda, że nie miał tyle szczęścia, co Picasso, bowiem był równie wizjonerski i zaangażowany społecznie, a żadko które Polskie dziecko wie, że istniał. Muzeum Narodowe w Warszawie i lewica oświatowo - kulturalna powinni zająć sie tym tematem.

autor: Wincenty Gruna, data nadania: 2014-11-08 00:49:39, suma postów tego autora: 10

Dodaj komentarz