Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Korine Amacher: Stulecie kłopotliwej rewolucji

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

ciekawe czy i dla jakiej Lewicy w Polsce ten kłopot ?

Czy w istocie Wielka Październikowa jest kłopotliwą rewolucją dla Lewicy wywodzącej się z haseł oświeceniowych Europy?
Wiodącego hasła Rewolucji Francuskiej …
Liberté, Égalité, Fraternité, ou la Mort - hasło to sformułowane 30 czerwca 1793.
Rozpowszechnione zostało ono od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej i umieszczane było na budynkach publicznych w skróconej formie.... Hasło „wolność, równość, braterstwo”.

Może ta kłopotliwość to fikcja promowana przez Lewicę.pl?

Nie zawsze też określanie się portalu, jako lewicowego portalu oznacza bycie nim w realu
Wszak po owocach oceniamy...

Bo dla mnie rewolucja Wielka Październikowa jest konsekwencją rewolucji Wielkiej Francuskiej.
Właściwie Wielka Październikowa jest w moim mniemaniu odpowiedzią na klęskę hasła Wielkiej Francuskiej wśród postępowych elit na początku XX wieku w Europie.


autor: jacekx, data nadania: 2017-11-09 01:44:49, suma postów tego autora: 3088

jacekx

Nie wiem czy zauważyłeś Jacku, ale autorka artykułu Korine Amacher nie jest członkinią redakcji Lewica.pl Tekst pochodzi z miesięcznika Le Monde Diplomatique. Zgadzam się z jego tezą. Rewolucja Październikowa jest (niestety?) kłopotliwa dla współczesnej lewicy, z wyjątkiem Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej i nielicznych, zmarginalizowanych dziś partii komunistycznych.

Nie przypuszczałem, że ktoś wielokrotnie odwołujący się tutaj do wartości chrześcijańskich będzie bronił rewolucji, która z chrześcijaństwem nie miała praktycznie nic wspólnego.
Jeśli masz wątpliwości co do lewicowości tegoż portalu zawsze możesz przecież poszukać bardziej lewicowych, których przecież w Polsce całe multum. Prawda?

autor: lewicowiec, data nadania: 2017-11-09 10:21:01, suma postów tego autora: 500

jacekx

Szkoda, że swojej tezy o lewicowości nie stosujesz w ogóle do SLD, którego członkostwem cały czas się tak szczycisz.

autor: lewicowiec, data nadania: 2017-11-09 10:23:48, suma postów tego autora: 500

nowy sondaz

Prowadzono natomiast na poczatku listopada sondaz po calej Rosji w sprawie wojny domowej. Na pytanie po ktorej stronie stal(a)bysz w czasie wojny domowej, powyzej 2/3 respondentow odpowiadalo po stronie czerwonych a mniej niz 1/3 po stronie bialych. A wiec Rosja i caly swiat stoi ogolnie duzo bardziej po stronie rewolucji po kontrrewolucji lat 1989/91 anizeli po 1815 r. w czasie pierwszego Swietego przymierza ...Wiec postep jest mimo chwilowego niepowodzenia ruchu rewolucyjnego. A sam Putin musial przyjac kilka tygodni temi w Soczi ogolnoswiatowy festiwal komunizujacej mlodziezy demokratycznej. Ludwik XVIII nie przyjalby nigdy swiatowego zjazdu jakobinow po 1815 r. !

autor: arianin, data nadania: 2017-11-10 09:02:47, suma postów tego autora: 11

airain

Czytajac Berdiajew mozna sie dowiedziec, ze rewolucja pazdziernikowa byla glownie wielkim zrywem glownie chlopsko-zolnierskim i istnie chrystusowym powstaniem przeciwko wlascicielom, popom i nowym kaplanom swiatyni co zawladneli religie przeciwko wierzacym ...co nie kazdy bolszewik zrozumial potem. Po calym swiecie, i nie tylko w Rosji, w Chinach i w Wietnamie, i nie tylko wsrod komunistow obchodzono godnie i masowo to stulecie mimo milczeniu mainstreamowych mediow. Bo dzieki wielkiemu Pazdziernikowi kobiety dostaly ostateznie po raz pierwszy prawo glosu ogloszonego w Finlandii na fali rewolucji 1905 i w Rosji i panstwach osciennych jak Polska 1917, socjal-demokraci mogli dojsc do wladzy inaugurujac proces "panstw opiekunczych" w wielu krajach gdzie burzuazja zaczela panikowac przed bolszewikiem z nozem w zebach a narody kolonialne po raz pierwszy uzyskaly wsparcia. Nie mowiac o tym, ze narody imperium carskiego uzyskaly wtedy prawo do istnienia. Trudnie wiec przeceniac konsekwencje wielkiego Pazdziernika, co klasy, narody, kraje i wszystkie do dzis grupy uposledzone wiedza.

autor: arianin, data nadania: 2017-11-10 09:17:28, suma postów tego autora: 11

@lewicowiec

Ale artykuł nie mówi nic o tym, że rewolucja jest kłopotliwa dla lewicy, tylko mówi, że jest kłopotliwa dla władz rosyjskich.

autor: Mandark, data nadania: 2017-11-10 09:45:03, suma postów tego autora: 731

Mandark

Tak ten artykuł zrozumiał jacekx, rozciągając swoją interpretację nawet na poglądy samej redakcji. Skoro lewicowe partie i nawet, jakże lewicowa partia jackax nie obchodziła w żaden sposób tej rocznicy, to wniosek jest taki, że także dla nich jest ona kłopotliwa.

autor: lewicowiec, data nadania: 2017-11-10 11:18:36, suma postów tego autora: 500

To po co Lewica.pl...promuje takie teksty ?

promuje artykuł jakieś zachodniej dziennikarki

a tak nawiasem

Wielka Październikowa nie może być kłopotliwa dla jakiegokolwiek
Lewicowca...

w tym dla członka SLD a nawet chrześcijanina, bo wybuchła ona w obronie i w proteście przed nędzą zwykłych ludzi.

Nic mi nie też wiadomo by ta Rewolucja Październikowa był kłopotliwą dla SLD...
Jeszcze trochę a dowiem się, że to ja mam takie kłopoty z kłopotliwością tak jak ta dziennikarka do oceny Rewolucji Październikowej :) .

:) a może to ja wygrzebałem ten artykuł w zachodniej prasie by go nagłośnić na Lewica.pl.

Przy okazji z ciekawością też czasami czytam kuriozalne interpretacje i to często tzw. lewicowców tu w komentarzach tego portalu jakoby

PIS był lewicowy
a SLD prawicowe.

Dlatego nie dziwi mnie stwierdzanie kłopotliwości Rewolucji Październikowej przez część tzw. prawdziwej lewicy, do której tu na tym portalu niektórzy sami się zaliczają...


Tak przy okazji Chrześcijaństwo do którego ja się zaliczam było i jest rewolucyjne .
Szczególnie jest Ono rewolucyjne poprzez promowanie Miłości Bliźniego
a nie miłości siebie samego
jak to jest popularne wśród współczesnych elit politycznych zarówno z Lewa jak i Prawa w RP.

Ja się nie szczycę, że należę do SLD ja tam jestem to raz
a dwa zawsze byłem i jestem ideowym lewicowcem to dwa.

autor: jacekx, data nadania: 2017-11-10 21:33:27, suma postów tego autora: 3088

Dodaj komentarz