Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Warszawska SLD chce odwołania Czarzastego

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Oby SLD

weszła do tzw. koalicjo obywatelskiej i rozpuściła się w szeregach PO i Nowoczesnej, aparat siedzący w spółkach komunalnych, mażący o spółkach skarbu państwa nie ma nic wspólnego z lewicą. Szeregowi i ideowi działacze SLD powinni dać sobie spokój z tą partią

autor: polak17, data nadania: 2018-11-25 21:07:42, suma postów tego autora: 1296

@polak

Albo spróbować ją przejąć. Choć pewnie takie próby były. Niewykonalne przy takim betonie. Zresztą w innych jest podobnie.

autor: motyl, data nadania: 2018-11-26 18:36:55, suma postów tego autora: 2165

nie znam sprawy

Na kolegę Czarzastego głosowałem i jak na razie mnie nie zawiódł.

Choć uważam, że Kolega Czarzasty mógłby być czasami bardziej wyrazisty ideowo.
Najważniejsze pozbierał Kolega Czarzasty Partię dlatego mamy szansę wrócić do Sejmu a myślę, że my mu ideowcy pomożemy...

Warunek jest taki powinien nas ideowców wspierać i nami się otaczać
a nie wiązać się z ludźmi takimi jak Kolega Krzysztof Gawkowski uciekinier z "uszkodzonej łodzi SLD" .
Przykre ale wybrał takie rozwiazanie coś tak jak były Kolega Napieralski.

Ideałów niestety nie ma.

Z autposji jednak wiem nawet u nas w mojej lokalnej organizacji, że są ludzie co przypadkowo przykleili się kiedyś do nas dla kasy oraz kariery i mieszają.

U nas w Gdańsku była nawet próba rokoszu w stronę PIS... kilku "kolegów" coś tak jak ala Adrem63.

autor: JJC, data nadania: 2018-11-27 00:20:55, suma postów tego autora: 1582

Czy SLD kiedyś ogłosi ...

Czy SLD kiedyś ogłosi, że np. wszyscy lub prawie wszyscy bezrobotni powinni mieć prawo do zasiłku, przynajmniej jakiś odpowiednik 500 plus? Czy ogłosi, że nie tylko pracownicy jako kategoria rozmyta, ale pracownicy np fizyczni są ważną częścią społeczeństwa, ważniejszą niż np przedsiębiorcy. Czy jakoś odda siebie klasowo, czy tylko nadal będzie stawiać przy wyborach na byłych funkcjonariuszy i urzędników, którzy umierają już od dłuższego czasu, oraz na kilka nieźle uprzywilejowanych grup zawodowych, jak nauczyciele, policjanci?
Czy nie czas już powiedzieć, że "Solidarność" to była za PRL i teraz robotnicy nie muszą już występować przeciw lewicy, ale powinni się z nią dogadać?
Skoro elektorat "nowolewicowy" jest w Polsce głównie przy partiach liberalnych czy nawet konserwatywno-liberalnych oraz przy socjalnym, ale elitystycznym w stylu, wielkomiejskim Razem, to może SLD powinno, w przeciwieństwie do całej plejady partii, nie stawiać tylko na wzór mało liczebnej partii kadrowej, wywodzącej się z białych kołnierzyków, ale spróbować rozeznać się wśród klasy niebieskich kołnierzyków, którzy nie muszą stać w trakcie wyborów przy PiS czy Kukizie (na wsi też może przy PSL), jak przy najjaśniejszym Panie.

O ile na zachodzie nastąpił trend przejścia klasy robotniczej z pozycji socjaldemokratycznych na skrajnie prawicowe czy populistyczno-nowocentrowe, to w Polsce czegoś takiego nie było, bo większość robotników przeszła "na prawicę" już w momencie demokracji (a w zasadzie nieświadomie już w latach 80.), kiedy Solidarność otwarcie zaczęła zwalczać pomysły i środowiska lewicowe, kontynuując swój proamerykanizm, klerykalizm itp.

Mając świadomość odrębności polskich trendów, SLD nie powinna czekać na to, co nowego mogą wymyśleć na zachodzie, ale próbować efektywniej szukać sympatyków wśród młodszej części klasy robotniczej, osób upośledzonych ekonomicznie itp. Nowolewicowa klasa pół-średnia czy wielkomiejski prekariat jest bardzo podzielony wyborczo. Wątpię, by dało się tutaj udomowić wiele elektoratu. Ponadto, pomimo swojego względnego konserwatyzmu obyczajowego, klasa robotnicza jest nie tylko socjalna, ale też dosyć antyklerykalna, co wynika z jej dużego dystansu (zwłaszcza w młodym pokoleniu klasy robotniczej) do systemu kapitalistycznego i jego oboczności, do których w Polsce należy też wysoka pozycja kręgów duchowieństwa i wysokie opłaty dla wiernych. Można tu wiele ugrać, a SLD może to wypróbować, byleby inteligentnie podchodzić do wielu spraw, zamiast wybierać między uległością, a niezdecydowaniem czy strachem ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2018-11-27 12:19:45, suma postów tego autora: 1703

@tomek rysz

Czy SLD kiedykolwiek ogłosi? Nie, w tym kraju nigdy tak nikt nie uczyni, nie tylko SLD, ale nawet PiS. Jest to bowiem kraj o mentalności robolskiej, id est, wyjaśniam, taki, gdzie robota, czy niech tam będzie praca, decyduje o wartości człowieka. Znam takich, którzy z domu wyściubiają nos dopiero koło godziny jakiejś 16 czy 17, by nikt nie zauważył, że nie pracują.

autor: motyl, data nadania: 2018-11-27 14:56:58, suma postów tego autora: 2165

.

Po dołączeniu do KO SLD praktycznie przestanie istnieć. No ale parę osób z partii może się na coś załapie.

Najbardziej optymistyczny scenariusz na wybory do Parlamentu Europejskiego to koalicja SLD + Razem (+ Zieloni). Ale pewnie i w Razem, i w SLD będzie przeciw temu opór części działaczy.

autor: Mandark, data nadania: 2018-11-27 16:27:16, suma postów tego autora: 731

X lat temu ...

Byłem bezrobotny przez dłuższy czas kilka lat temu i próbowałem zorganizować demonstrację, sprosić ludzi, odpowiedziała jedna osoba ...

Ten/"nasz" (ale zaraz, zaraz, na jakiej zasadzie ma być nasz) kraj to jest taki, że chcesz coś zorganizować, to wszystko się rozbija o indywidualne pierdoły np z dzieckiem nie można przyjść na demonstrację, tylko trzeba z nim siedzieć w domu ...

Druga rzecz, że "lud" mamy przeto wcale nie tak dobry zestawiając go z elitami. Przykład z mojej pracy: pracownik pracownika pogania, krzyczy, że normy "trza" wyrabiać, że trzeba robić w stopniu większym niż liderzy brygad czy kadra zarządzająca. Przy takiej mentalności nie dziw, że do związku zawodowego zapisało się ledwie kilkadziesiąt osób

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2018-11-27 16:36:34, suma postów tego autora: 1703

@rysz 16.36

To, o czym mówisz, tzn. te normy, też, i to jak najbardziej, składają się na ową robolską mentalność. Albo jak kto woli niewolniczą, co wychodzi na jedno. Takiż to jest ten nasz cały LUD. Ja z nim nie tylko nie wiążę żadnych nadziei, ale obawiam się, że w razie czego ten lud stanąłby właśnie przeciwko nam. Ewentualnie jedyne, co by go przed tym wstrzymało, to jego bierność. Tak, ten kraj to nie FRANCJA czy ITALIA.

autor: motyl, data nadania: 2018-11-27 18:55:28, suma postów tego autora: 2165

SLD na eurowybory

Jeśli z Razem się nie uda, to powinni spróbować z Zielonymi, a przede wszystkim z PSL. Koalicja z PSL może spowodować, że rzeczywiście wiele się uda i z większości województw uda się kogoś wyłonić i stać się widocznym dla elektoratu przed wyborami samorządowymi ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2018-11-27 18:57:50, suma postów tego autora: 1703

@tarak

Nie chcę się mieszać w nie swoje sprawy, ale przez kilka lat życia miałem do czynienia z ludźmi związanymi z PSL (ja oczywiście nie miałem z tym nic wspólnego). I akurat oni byli antyklerykalni i antykościelni, i to mocno, ot coś jakby na kształt ongisiejszego PSL Lewica czy PSL Wyzwolenie. Ba, więcej, klerykalizm zarzucali właśnie SLD. Ale to tak tylko btw.

autor: motyl, data nadania: 2018-11-28 11:00:54, suma postów tego autora: 2165

Pisze pan Rysz:"Jeśli z Razem się nie uda, to powinni spróbować z Zielonymi,...

...a przede wszystkim z PSL. "
*
Źle to Pan planuje.
SLD już był w koalicji z ludowcami i to właśnie oni, jako partia ludowa, uniemożliwiała podjęcie ważnych dla Polski reform sekularyzacyjnych co spowodowało odpłyniecie bardzo licznego elektoratu.
Kościół zawsze "gra na kilku fortepianach" i trzeba to uwzględnić w planowaniu.
PSL jest także ( tak jak PiS) przykościelny i nie ma co zaprzeczać!

Z drugiej strony za Solidarnością od samego początku stał Kościół Katolicki, który po upadku PRL, popierał stopniowo coraz to bardziej prokatolickie partie, które się z niej wyłoniły: Unia Demokratyczne, Unia Wolności, AWS a teraz (wygląda na to że docelowo) - partia PiS.
Można ubolewać, że w Polsce partie postępowe nie znajdują zrozumienia w oczach wyborców ale tego nie da się w tym pokoleniu zmienić.
PSL ponownie uwikła SLD w cuchnące kompromisy z Kościołem i diabli wezmą cały ten wysiłek!


autor: tarak, data nadania: 2018-11-27 23:39:13, suma postów tego autora: 3227

Przepraszam Koledzy

Przepraszam Koledzy
ale partia stała się już po części partię emerytów, rencistów oraz byłych członków innych partii mam tu na myśli Kolegę Rozenka i Kolegę Elsnera...
Zostali głównie w Partii Ci wierni Koalicji SLD a młodych to na palcach rąk policzysz choć są.

Jeśli na miasto Gdańsk z ponad 2000 działaczy gdy SLD było przy władzy zostało nas 100 Spartan ...
To też jest efekt działań PO, Palikota, Ogórek oraz prawdziwej Lewicy czyli 100 kanap.

Ja trafiłem do Partii gdy ta była już w rozsypce łudząc, że spotkam takich jak co chcą ją ratować przekształcając ją tak by miała bardziej ideowy kręgosłup i wstąpili do niej teraz...
Wiem jak trudno stworzyć nową partię bez pieniędzy od podstaw bo próbowałem uczestniczyć w tworzeniu nowych prawdziwych lewic.

Cóż co mnie spotkało za taki pomysł wstąpienia do Partii by ją odrodzić i przekształcać w lewicę prospołeczną tu na Lewica.pl ?
Co mnie spotkało - obśmianie a nawet wywalenie z bloga lewica.pl.

Dlaczego takich jak Tomek Rysz czy bambosz0, lewicowiec a nawet motyl nie spotkałem wśród nowych członków a takich co liczą, że SLD zdobędzie 5% i w wyniku tego 20- 30 z RK będzie w Sejmie.

RK a nawet Rady Miejskie są tak szczelne na Nowych...często "starzy" z czasów świetności nami rządzą .
Nie mają niestety pomysłu na odrodzenie partii oraz na sukces wyborczy i tak sukces, że udało się powstrzymać rozsypkę Partii.
W kołach zostali w najlepszym przypadku 50-60 latkowie... :(.

Dodatkowo pojawiają się tacy frustraci typu Adrem63 dla których Prawica czy Lewica to obojętne byle władzy, władzy...
Tu mam na myśli próbę rokoszu w Warszawie.

*** cytat z Wiki

Po samorozwiązaniu PZPR część działaczy podjęła decyzję o założeniu dwóch nowych partii socjaldemokratycznych. 9 lipca 1991 podczas spotkania organizacji młodzieżowych z Aleksandrem Kwaśniewskim i Włodzimierzem Cimoszewiczem podjęto decyzję o utworzeniu koalicji wyborczej. 16 lipca do porozumienia wyborczego przystąpiły Polska Partia Socjalistyczna (PPS), Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej (SdRP), Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ), Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (ZSMP), Demokratyczna Unia Kobiet, Komitet Obrony Bezrobotnych i organizacje lokalne. Głównymi siłami tworzącymi koalicję spośród nich były SdRP i OPZZ.

Pod koniec lipca został zarejestrowany blok wyborczy. Hasło wyborcze koalicji SLD brzmiało: Tak dalej być nie może...***


Pozdrawiam trwam nadal w strukturach partii wierząc, że Koledzy z RK przestaną się bać

zwykłych członków SLD i

choć pozwolą na początek - na zbudowanie Agory Internetowej dla Nowych Członków a także starych wiernych Wiarusów
czyli stworzenia naszego ogólnodostępnego Forum Partyjnego przy SLD.org.pl .

Tak bym nie musiał tylko tutaj na lewicy.pl w sumie niszowym portalu
bronić koncepcji sprawnej socjaldemokracji i proponować koncepcji
skoku do przodu

czyli realizacji treści hasła "Wolność, Równość, Braterstwo, albo Śmierć" (fr. Liberté, Égalité, Fraternité, ou la Mort)... jako jej zwykły członek

autor: JJC, data nadania: 2018-11-28 02:08:33, suma postów tego autora: 1582

@jjc 28 nov.

Dzięki Jacek. Ale ja się do tego nie nadaję. Jsou indywidualistą. No, oczywista nie w tegoż liberalnym znaczeniu (nieporozumieniu). Jeśli zaś już o tym mowa, to dość bliskie, choć bynajmniej nie tożsame, jest mi postrzeganie indywidualizmu przez Martina Edena (ty znasz literaturę, także us-amerykańską, tedy wiesz o kim i o czym die Rede).

autor: motyl, data nadania: 2018-11-29 00:19:30, suma postów tego autora: 2165

Dzięki motyl za odzew na mojego posta

znam troszku literaturę us jak napisałeś ale...
niestety głównie kojarzę ją z twórczością Marka Twaina, Jacka Londona, E.A. Poe

no i oczywiście harlekiny :) które uwielbiam , zdziwisz się też bo
lubię powieści...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Danielle_Steel

czy też powieść Paragraf 22 Joseph Heller ktą czytałem 2 razy
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4862755/paragraf-22


Powiem jednak, że nie zachwycam się literaturą amerykańską jako całością
tu ma u mnie palmę pierszeństwa literatura rosyjska i rosyjskojęzyczna.

Uwielbiam np. takie perełki współczesnej literatury rosyjskiej

jak Moskwa Pietuszki Wieniedikta Jerofiejewa.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Moskwa_%E2%80%93_Pietuszki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wieniedikt_Jerofiejew
Tak w sumie lubię wszystkie jego książki które czytałem w polskich przekładach. polskich przekładach.

autor: JJC, data nadania: 2018-11-29 23:17:11, suma postów tego autora: 1582

@JJC 2018-11-29 23:17:11

To w tym przypadku nie jest odzew na twój post jako całość, lecz na uwzględnienie mej skromnej osoby ("Dlaczego takich jak Tomek Rysz czy bambosz0, lewicowiec a nawet motyl nie spotkałem wśród nowych członków").

autor: motyl, data nadania: 2018-11-30 12:19:57, suma postów tego autora: 2165

Twain London Kłębowisko żmij

Dobrze jest czytać. Tylko po co? Tym którzy nie czytają jest na tym świecie lepiej. I to znacznie lepiej. Ilu ja takich znam? Ot, samo ciśnie się na usta, miliony was chamy miliony... Co my z wami zrobimy. A co my z nimi zrobić możemy? Prędzej oni nas eksterminują.

autor: motyl, data nadania: 2018-11-30 20:51:59, suma postów tego autora: 2165

Errata JJC

Powieść Paragraf 22 Josepha Hellera, którą czytałem 2 razy.

Tak przy okazji tej erraty...Joseph Heller ma fantastyczny ogląd
historii i jej absurdów...

Nie pozostawia w Paragrafie 22 a także w drugiej powieści Ostatni rozdział, czyli paragraf 22 bis
https://www.legimi.pl/ebook-ostatni-rozdzial-czyli-paragraf-22-bis-joseph-heller,b85842.html

suchej nitki na sensie wojny ogólnie rozumianej ...

Co do…
Wieniedikta Jerofiejewa polubiłem szczególnie po jego analizie literatury rosyjskiej... niestety nie pamiętam, w której to książce napisał...

Coś w tym stylu pisarze rosyjscy czasami głupieją gdy piszą za długo będąc na emigracji...
Do pisania Rosjaninowi potrzebny jest kontakt fizyczny z ziemią rosyjską.
To mnie zawsze fascynowało bo wielu dziełach literackich rosyjskich autorów czuć tą wielką wspaniałą rosyjską przestrzeń...

Moja dobra Koleżanka z pracy rodowita Rosjanka mówiąca bezbłędnie po Polsku powiedziała mi kiedyś w chwili szczerości... Polakom ( mój komentarz - a może i innym nacjom) trudno zrozumieć Rosję i Rosjan bo tam jest wszystko wielkie - wielkie bogactwo a z drugiej strony wielka nędza.

autor: JJC, data nadania: 2018-11-30 22:01:10, suma postów tego autora: 1582

sorry motyl

nie znam tej powieści ... czy chodziło Ci o

Kłębowisko żmij François Mauriac

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/65585/klebowisko-zmij

sorry ale ja też z chamów jestem :)

***
miliony was chamy miliony... Co my z wami zrobimy. A co my z nimi zrobić możemy? Prędzej oni nas eksterminują.
***

autor: JJC, data nadania: 2018-11-30 22:08:23, suma postów tego autora: 1582

@jjc 30.11.

Ważne, i to ważne jedynie, jest kim się JEST, a nie się "pochodzi". Skoro czytasz, to chamem nie jesteś. W tym kontekście użyłem tego słowa. I będę go używał wszędzie tam, gdzie ono pasuje.

autor: motyl, data nadania: 2018-11-30 23:48:45, suma postów tego autora: 2165

a czy ty wiesz motyl dlaczego cham ?

słowo ma na ogół negatywne znaczenie ?

Ja słyszałem taką taką wersję...cham ma znaczenie negatywne bo...

Dawno , dawno temu ... Noe ojciec miał synów Sema,Jafeta i Chama.

Któregoś razu najadł się sfermentowanej winorośli ala wino i upił się.

Nagi zasnął i w takiej sytuacji zastał go syn Cham... zaczął się z niego naigrywać na to weszli synowie Sem i Jafet i okryli nagość ojca swojego.

Cham naigrywając się z Ojca stał się chamem przez małe ch...

choć są i inne wersje dlaczego Cham stał chamem...

https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,1575,cham-syn-noego.html

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=4641

Ja wolę jednak moje opowiadanie... :)

Stare zaś przysłowie sarmackie...brzmi

"Tu Sem ora, Cham labora, Jafet rege et protege"

autor: JJC, data nadania: 2018-12-01 01:29:06, suma postów tego autora: 1582

.Czarzasty czy ktokolwiek

nie w tym problem. Myślę ze skostniała politycznie SLD powinna przestać mizdrzyć sie do prawicowych ugrupowań i wreszcie zrozumieć że kręgosłup utrzymuje w pionie całe ciało.Kłamliwo- protekcjonalne hasełko G.W. ze Lewicy mniej wolno ale my im pozwolimy na bycie atrapą to wredna polityka wtedy przegrywającej prawicy która broniła zdobytych na klasie robotniczej "dóbr nienależnych" i w rezultacie jak teraz brzydko określa sie takie działanie "wydymała ją ". Jeśli SLD chce być partią lewicową musi "myśleć i mówić o swym programie naprawczym "jak zwykły zjadacz chleba".Przestańcie się bać że w kościołach będą źle o was mówić. Nie walczcie o stanowiska a o ELEKTORAT" który rozumiecie, który będzie ZAWSZE mógł liczyć na was bo NIGDY nie sprzedacie się .Nie starajcie się o protekcjonalne poklepywanie po plecach by coś uzyskać kosztem waszych wyborców. Połowa wyborców nie rusza się nawet z domu gdy nie ma na kogo oddać głos. Zaden wyborca nie lubi wybierać mniejszego zła. ON chce wybrać SWOJEGO przedstawiciela a nie karierowicza.Czy naprawdę niczego wasza "równia pochyła " ze ślizgiem do niebytu nie nauczyła? czego wam nie wolno? być PIS bis...

autor: bambosz0, data nadania: 2018-12-01 11:20:20, suma postów tego autora: 1835

@JJC

Bądź łaskaw nie katować ludzi swym "pochodzeniem". Powód to ani do "wstydu", ani do "chluby". Ani też w ogóle temat do jakichkolwiek rozważań na płaszczyźnie indywidualnej (czym innym oczywiście charakterystyka tego naszego chamowato-chamskiego społeczeństwa jako całości).

autor: motyl, data nadania: 2018-12-01 11:26:43, suma postów tego autora: 2165

pisze pani bamboszO:".Przestańcie się bać że w kościołach będą źle o was mówić. Nie walczcie o ...

.... stanowiska a o ELEKTORAT" który rozumiecie, który będzie ZAWSZE mógł liczyć na was bo NIGDY nie sprzedacie się ."
*
To nie takie proste - ze zdaniem Kościoła liczą się bardzo liczne grupy społeczne a im stopa życiowa wyższa tym liczniejsze, bo można stracić to, co się już ma.

Tak to już jest, że jedynie prawdziwy głód może popchnąć ludzi do ryzykownych wyborów a póki co ( mimo powszechnych narzekań), poziom życia szerokich mas ( o które przecież tu chodzi) stale się podnosi. Może nie w skali naszych marzeń ale głodu na pewno nie ma.

No i ten zarzut o karierowiczostwie.
Może i kogoś tam dotyczy ale proszę nie uogólniać.
Trzeba też zrozumieć że narzędziem do sprawowania władzy są stanowiska, państwowe czy samorządowe, bez objęcia których nie można w ogóle rządzić.

I jeszcze ta sprawa wiarogodności.
Dopóki SLD nie uzyskałby mandatu do SAMODZIELNEGO rządzenia , dopóty musiałby chodzić na różne kompromisy, bo alternatywą byłby zamach stanu a tego nikt na lewicy nie chce, prawda?

autor: tarak, data nadania: 2018-12-01 17:48:18, suma postów tego autora: 3227

ja nie katuję motyl

ja sem jest Cham , Komuch oraz Sierota po PRL

i jestem z tego dumny...ja się tak czułem, czuję i będę czuł

bo jestem uparte chłopskie dziecko choć inteligent.

Jest ponoć Demokracja i mogę tak się czuć demokratycznie : )


Pozdrawiam

autor: JJC, data nadania: 2018-12-01 21:07:27, suma postów tego autora: 1582

"uparte chłopskie dziecko"

Upór a tym bardziej jego derywat w postaci upartości nie jest zaletą. Odwrotnie. Jest wadą. Jak dla mnie dodatkowo też dość obrzydliwą.

autor: motyl, data nadania: 2018-12-02 19:43:51, suma postów tego autora: 2165

przepraszam motyl

może to i wada ale chyba znasz ten tekst i piosenkę

https://www.youtube.com/watch?v=PD0UT-KaLu0

Pozdrawiam i wybacz upartemu :(

autor: JJC, data nadania: 2018-12-03 22:24:21, suma postów tego autora: 1582

@JJC 2018-12-03 22:24:21

Chłop żywemu nie przepuści
https://www.youtube.com/watch?v=PD0UT-KaLu0

Ohyda, ohyda. Poza tym, a właściwie przede wszystkim i nade wszystko, vor allem und allen voran, kompletnie nie pojmę, jakie to niby miałoby z tego płynąć przesłanie. Moim zdaniem jest to naigrywanie się, i bardzo ale to bardzo prymitywne, z kultury ludowej, co nb. w Polsce, nomen omen ludowej, było powszechne, jak najbardziej także w oficjalnym przekazie.

PS. Skoro już linkujemy sobie youtube to mam coś jak sądzę ładnego. So oder so mnie eta oczień nrawitsja. Choć szczerze mówiąc sam nie bardzo wiem dlaczego (cóż człowiek sam siebie do końca nie zna).

Wsio napominaiet o tiebie
https://www.youtube.com/watch?v=jXNxKaBQ15A

i do toho jeden z komentarzy:
"bożie, ja płacziu, sssr, gdie my byli tak scziastliwy, budi prokljaty tie kto nas lisził etawa scziastja".

autor: motyl, data nadania: 2018-12-04 14:37:46, suma postów tego autora: 2165

errata 2018-12-04 14:37:46

oczywiście "nap-A-minaiet".

autor: motyl, data nadania: 2018-12-04 18:56:12, suma postów tego autora: 2165

chcesz ładnych pieśni Kolego motyl

chcesz ładnych pieśni Kolego motyl
to dedykuję Ci 4 pieśni mojego ukochanego Barda


a) Biała łaźnia - Włodzimierz Wysocki

https://www.youtube.com/watch?v=CPyVnM1MVQ8

https://www.tekstowo.pl/piosenka,wlodzimierz_wysocki,_1041_1072_1085_1100_1082_1072___1087_1086_1073_1077_1083_1086_1084_1091_.html


cytat***

Tłumaczenie:

Rozpal piec i nie żałuj ogniowi drew,
niech z kamieni rozejdzie się żar,
niechaj para wytopi mój żal i gniew,
i ten mróz, który w ciało się wżarł.

Powspominam po prostu minione dni,
zimnej wody zaczerpnę na dłoń
i tatuaż z lat kultu jednostki mi
tu, na piersi, nabiegnie znów krwią.

Ile łagrów i kopalń poznałem tam,
ile lasu tam padło, i nas...
Popatrz - profil Stalina pod sercem mam,
a tu, z prawej - Marinka en face.

Rozpal piec, jeszcze więcej kamieni wnieś,
niech gorącym owioną mnie tchem,
może wtedy przez gardło mi zdoła przejść,
co widziałem, przeżyłem i wiem...

Za niewinność, za wiarę w ten cały raj
rajskie życie zgotował mi sąd;
tajgę, tundrę i step po najdalszy skraj
przemierzyłem wśród śniegów i błot.

Przyszli rankiem dlaczego, czort jeden wie.
Próżno matka błagała, i brat
i powieźli z Syberii na Sybir mnie
okrągłych dwadzieścia pięć lat.

Rozpal piec, jeszcze więcej kamieni wnieś,
niech gorącym owioną mnie tchem,
może wtedy przez gardło mi zdoła przejść,
co widziałem, przeżyłem i wiem...

Potem w smrodzie baraków niejedną noc
w skórę znaną wkłuwaliśmy twarz,
tuż przy sercach, by słyszał ich gniewny głos -
że wciąż biją, że jeszcze są w nas.

Zostaw piec, bo gorąco wyciska łzy,
nie polewaj kamieni - już dość,
rozkrochmale się w cieple za bardzo i
niepotrzebnie opowiem ci coś...

Rozpal piec, jeszcze więcej kamieni wnieś,
niech gorącym owioną mnie tchem,
może wtedy przez gardło mi zdoła przejść,
co widziałem, przeżyłem i wiem...

Od tych wspomnień na nowo ogarnia lęk,
myśl się tłucze o czaszkę jak ćma -
niech więc para gorąca spowije mnie
i wypali koszmary do cna.

Tylko z NIM mnie do śmierci połączył los,
tatuażu nie zmyje już nic,
ot, miotełką brzozową w znajomy wąs
mogę sobie najwyżej go bić...

Rozpal piec, jeszcze więcej kamieni wnieś,
niech gorącym owioną mnie tchem,
może wtedy przez gardło mi zdoła przejść,
co widziałem, przeżyłem i wiem...

Tłum. Michał B. Jagiełło

***

b) Włodzimierz Wysocki - On nie powrócił z boju

https://www.youtube.com/watch?v=oQpsOz21hgQ



c) Piosenka o wędrówce dusz - Władimir Wysocki

Владимир Высоцкий - Спасите наши души
https://www.youtube.com/watch?v=tWS6JA3Sk9c




https://www.tekstowo.pl/piosenka,henryk_rejmer,piosenka_o_wedrowce_dusz__wysocki_.html



d) Pieśń o przyjacielu W.Wysocki

https://www.youtube.com/watch?v=4VHujocVGMQ

autor: JJC, data nadania: 2018-12-05 00:13:48, suma postów tego autora: 1582

Brawo warszawskie SLD!!!

Ja też jestem za szeroką koalicją ugrupowań neoliberalnych. Działacze SLD poczują się tam jak ryba w wodzie, paru wodzusiów załapie się na posadki, a sama partia już nigdy powróci jako odrębny byt.

I to jest słuszny kierunek, "towarzysze" - przestać udawać, że chodzi o coś innego niż dorwanie się do żłobu.

autor: fancom, data nadania: 2018-12-06 04:30:29, suma postów tego autora: 1423

a ja ci napiszę

fancom, że niemądry politycznie jesteś
bo w celu osunięcia PIS od władzy prawie każda koalicja poza koalicją z narodowcami i faszystami ma sens...

Koalicja to nie jest zmiana tożsamości partii.


Działacze zaś z Warszawy to fakt tylko myślą o żłóbkach niestety nie Bożonarodzeniowych atakując Kolegę Przewodniczącego Partii wybranego demokratycznie przez członków SLD.
O tym świadczy atak na Kolegę Czarzastego.

autor: JJC, data nadania: 2018-12-07 00:11:28, suma postów tego autora: 1582

Dodaj komentarz