Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Agnieszka Mrozik: Rewolucja seksualna nie zaczęła się na Zachodzie

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Czechosłowacka Republika Socjalistyczna

Autorka "zapomniała" dodać, że w Czechosłowacji przede wszystkim przeprowadzono kolektywizację oraz dokończono de-klerykalizacje. Z kułacką wsią i panującym klerem nie byłoby żadnego równouprawnienia kobiet albo miałoby bardzo ograniczony zasięg, jak w PRL, gdzie kościołów było więcej niż w faszystowskiej Hiszpanii.
Porównywanie do Zachodu też bezsensowne. W kapitalizmie walka o prawa kobiet oznacza walkę o prawo do bycia pełnoprawną burżujką, czyli coś co w socjalizmie traktowane jest jako przestępstwo.

autor: lemski, data nadania: 2019-02-22 12:53:28, suma postów tego autora: 368

.

Tak, tak, zaczęła się nie na Zachodzie, nie powiedzmy w Stanach Zjednoczonych, lecz w jakiejś tam Czechosłowacji (Czechosłowacyjce, jak miał jeden z historyków na UW). A zaczęła się w owej CSRS, bo tak "zbadała" jakaś tam pracowniczka jakiejś tam uczelni, na dodatek pewnie w tychże Czechach bądź ew. ich ogonie Słowacji. Swoją drogą zależy co za ową rewolucję seksualną uważamy. To jak w każdym przypadku kwestia zdefiniowania albo przyjęcia jakichś ram. Mało mnie to co prawda obchodzi i rzecz jasna niczego takiego nie "badałem", wydaje mi się jednak, że, jeśli już w ogóle o tym mowa, można by wziąć pod uwagę też ZSRR.

autor: motyl, data nadania: 2019-02-23 10:49:08, suma postów tego autora: 2165

lemski:

"W kapitalizmie walka o prawa kobiet oznacza walkę o prawo do bycia pełnoprawną burżujką, czyli coś co w socjalizmie traktowane jest jako przestępstwo."

W sumie chyba dokładnie tak. Stąd też tyle w temacie.

autor: motyl, data nadania: 2019-02-23 10:51:09, suma postów tego autora: 2165

To że realny socjalizm był liberalny obyczajowo

jest chyba oczywiste dla każdego kto się na niego "załapał" albo przynajmniej ma o nim jakie-takie pojęcie z lektur czy filmów.
Naprawdę nie potrzeba do potwierdzenia tego faktu naukawych feministycznych publikacji.

autor: west, data nadania: 2019-02-23 22:18:37, suma postów tego autora: 6707

Brak ZSRR

i lat 1917-25 za Lenina i wczesnego Stalina.

autor: polak17, data nadania: 2019-02-24 10:06:46, suma postów tego autora: 1296

Dodaj komentarz