Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Adrian Zandberg: Nowy wizerunek Europy

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Jest nadzieja

Adrian Zandberg prezentuje tu poglądy z którymi się zgadzam. Nie interesowałem się wcześniej partią Razem.
Co do problemu Unii Europejskiej dodałbym jeszcze, że polega on dzisiaj na narzucaniu państwom członkowskim pewnej ideologii, która jest im duchowo obca. Poza tym tempo konwergencji jest zbyt słabe, a państawa silniejsze bardziej dbają o swój interes narodowy niż o dobro wspólne. Silniejsza integracja nie następuje, bo to proces długotrwały wymagający cierpliwości i pracy. W kontekście toczącej się walki ekonomicznej i politycznej rośnie nieufność i animozje.

Lepsza integracja jest możliwa tylko w klimacie prawdziwych przyjacielskich stosunków unijnej biurokracji i rządów państw polegających nie na obściskiwaniu się, całowaniu i i poklepywaniu urzędników unijnych i niektórych (słusznych i posłusznych) jednomyśnych przedstawicieli rządów tylko na uznaniu praw rządów państw członkowskich do realizacji własnej wizji rozwoju zwłaszcza jeśli wynika to z kultury, potrzeb i dążeń społeczeństwa kraju członkowskiego.

Współczesny zamordyzm prezentowany przez unijnych biurokratów musi ustąpić postawie wyrozumiałej akceptacji przy poszanowaniu zasad ustanowionych w traktatach i prawie państw członkowskich. Mam wrażenie, że zaczasów istnienia bloku państw socjalistycznych i hegemonii ZSRR państwa członkowskie miały większą swobodę działania niż te w UE. Z wyjątkiem oczywiście kierunku politycznego.
Kiedyś partyjnym przywódcom krajów członkowskich zarzucano *odchylenie prawicowe*, dzisiaj w UE zarzuca się Polsce i Węgrom faszyzm, co budzi we mnie, a myślę że i u wielu innych głęboką odrazę, bo widzę tutaj nic innego tylko wyjątkowo podłą politrukowską manipulację. Stąd też wniosek, że UE powinna staranniej dobierać (przede wszystkim na czytelnych demokratycznych zasadach) swoich wysokich urzędników i unikać politycznej urawniłowki pod kierunkiem jakiejś jedynie słusznej ideologii.
Nie wiem czy to nie zbyt duże wymagania.

Adrianowi Zandbergowi życzę powodzenia w jego pracy i dobrych wyników w tegorocznych wyborach. Jest dla mnie pewną nadzieją na odbudowanie lewicy na scenie politycznej w Polsce.

autor: Adrem63, data nadania: 2019-04-19 09:13:00, suma postów tego autora: 1972

Perfumowanie trupa

No właśnie, wizerunek. Czyli wszystko po staremu. Wszystkie siły polityczne, od lewa do prawa, za podstawę biorą stabilny kapitalizm i dopiero na jego gruncie "spierają" się o wizje przyszłości. Siła, który odrzuci jakikolwiek kapitalizm (nawet ten urojony stabilny) będzie mogła pełnoprawnie mówić o nowej Europie.

autor: lemski, data nadania: 2019-04-19 12:09:19, suma postów tego autora: 311

Jak zwykle głos Zandberga to głos publicysty a nie polityka

Myślę że wyborców mniej interesuje co Zandberg ma do powiedzenia, a bardziej ile z tego może zrealizować. A ścieżki dojścia do władzy jak zwykle brak. Tu jest pies pogrzebany, a nie w szczegółach programowych (notabene nie jestem pewien czy Zandberg do końca wie o czym mówi, np. w kwestii tanich mieszkań na wynajem: w Warszawie mieszkanie dwupokojowe można bez problemu wynająć za jakieś 1700 miesięcznie, w tym opłata za użytkowanie lokalu, czyli jeśli wynajmuje para to najemcy muszą zapłacić właścicielowi po 500-600 zł ze swoich pensji miesięcznie - to jest drogo?).

autor: west, data nadania: 2019-04-19 19:59:25, suma postów tego autora: 6564

west

1700 zł za dwupokojowe w samej W-wie? Naprawdę? I twierdzisz, że 2 x 500 zł daje 1700 zł? Czemu jeszcze nie mieszkam w W-wie?! To się opłaca. Jeszcze 700 zł zostaje w kieszeni np. na waciki ;-)

autor: lewicowiec, data nadania: 2019-04-19 20:53:32, suma postów tego autora: 442

lewicowiec: tak, naprawdę

Opłata za użytkowanie takiego lokalu to jakieś 500-600, w porywach 700 zł. Tyle i tak musisz zapłacić czy mieszkasz w swoim, wynajmowanym czy należącym do kogoś bliskiego mieszkaniu. Czyli pozostałe 1000-1200 to koszt najmu. To dużo?

autor: west, data nadania: 2019-04-19 21:12:05, suma postów tego autora: 6564

Ceny nieruchomości

Zadaniem lewicy w kapitalizmie powinno być w kwestii mieszkaniowej obniżenie czynszów do 10-15% wynagrodzenia netto oraz taka organizacja mieszkalnictwa, by nie dochodziło do spekulacji (czyli co tu mówić, radykalne ograniczenie sektora prywatnego w mieszkaniówce, a póki on jest, to narzucenie mu ustawowego obowiązku powiązania cen z wynagrodzeniami lokartorów i rejestracja takich usług). Jak nie będzie to sektorowi prywatnemu nie pasowało (najpewniej z chęci osiągania określonej rentowności), to tym bardziej pojawi się dowód, iż tym powinno zająć się państwo

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2019-04-19 23:28:00, suma postów tego autora: 987

west

>Myślę że wyborców mniej interesuje co Zandberg ma do powiedzenia, a bardziej ile z tego może zrealizować.<
Nie wymądrzaj się west, gdyby tak było to musiałby milczeć, albo wycofać się z polityki :). Mnie interesuje to co ma do powiedzenia, a zwłaszcza to chciałby realizować gdyby doszedł do realnej władzy. Wyborcę także, w przeciwnym wypadku pozostałby do wyboru tylko PIS i antypis.

>A ścieżki dojścia do władzy jak zwykle brak. Tu jest pies pogrzebany, <
Zgadzam się, ale Zandberg nie musi opowiadać o swojej strategii wyborczej, zresztą ją widać, stara się łączyć z innymi partiami o podobnym profilu politycznym. Chciałbym żeby weszli do Sejmu, bo lewica powinna mieć tam swoją reprezentację.

>a nie w szczegółach programowych<
Taka rozmowa jednak powinna ukazywać pewne szczegóły programowe chociaż zdajemy sobie sprawę, że co innego programy, a co innego rządzenie.
Niedawno pochwaliłem tutaj program SLD Czarzastego, ale przecież wiemy dlaczego ten program jest tak dobry, bo Czarzasty wie, że nie będzie musiał go realizować. Realne wygląda tylko *przywrócenie normalności* czyli neoliberalnego bagna.

>w kwestii tanich mieszkań na wynajem:>
Tanio raczej nie będzie. Mieszkanie jest elementem gospodarki rynkowej, tu są pośrednicy którzy muszą zarobić. Powrót do spółdzielczości mieszkaniowej z PRL wydaje się trudny z uwagi choćby na silne lobby deweloperskie. Dlatego Zandberg używa tylko określenia publiczny program mieszkaniowy, który niewiele mówi. Podaje jednak myśl o dofinansowaniu budownictwa mieszkaniowego z funduszy europejskich. To wygląda nawet na możliwe.

W Niemczech wynajem mieszkania kosztuje mniej więcej 1/3 średniej pensji, ale w przypadkach niskich dochodów można wynająć taniej mieszkanie z dofinansowanego ze środków publicznych zasobu mieszkań, albo uzyskać dopłatę mieszkaniową (Wohngeld).
Jednak te mieszkania trzeba najpierw zbudować i tutaj widać niedostatki myśli organizacyjnej i prężności gospodarczej Polaków. Budownictwo mieszkaniowe mogłoby się stać lokomotywą rozwoju gospodarczego Polski zamiast być nadmiernie obciążonym wagonem.

autor: Adrem63, data nadania: 2019-04-20 08:46:22, suma postów tego autora: 1972

Dodaj komentarz