Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Wciąż szybki wzrost cen

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

.

dziwne. last week na straganie ulicznym i to w samiutkim centro della città bo na czarnowskiej kupowałem banany po 2 złote z ogonkiem a w marketach leżą po plus minus cztery czyli po tyle co zawsze zresztą i w markecie trafiłem je koniec maja też coś po 2 zł zdaje się wie ich mich erinnern kann po 2,5 zł. no a łachy w galeriach przecenione w każdej sieci od polskich po hiszpańskie czasami do 80 proc. w hiszpańskiej kupiłem bejsbolówkę z 50 zjechaną na 10 zł.

autor: motyl, data nadania: 2020-07-15 13:37:19, suma postów tego autora: 1881

Wsadzę trochę kij w mrowisko ...

inflacja 3,3% wysoka ? - relatywnie, bo na tle innych krajów UE

wyobraźmy sobie inflację 30% w skali rocznej, czyli 2,5% rocznie
czy jakoś specjalnie byłaby zauważalna na co dzień, gdyby ceny większości produktów rosły w takim tempie ... no chyba niespecjalnie...

tak naprawdę potencjalny kłopot z 30-proc. inflacją jest taki, że firmy i państwo musiałyby w podobnym tempie zwiększać wynagrodzenia, jeśli oczywiście armia bezrobotnych nie hamowałaby tego wzrostu

wysokiej inflacji (co nie oznacza jeszcze żadnej tam hiperinflacji) boją się przede wszystkim biznesmeni-zatrudnicieli i aparat państwa, głównie ten księgowy i ten marketingowy (markitengowcy muszą się więcej natrudzić, żeby rządząca w takich warunkach partia nie przerżnęła wybory)

oczywiście wielki plus wtedy, że da się zarobić na oszczędzaniu w banku (procenty), choć jeśli masz kredyt, to zdzierają z ciebie lichwę

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2020-07-15 17:07:34, suma postów tego autora: 1371

Errata

wyobraźmy sobie inflację 30% w skali rocznej, czyli 2,5% miesięcznie (licząc jako średnie tempo od podstawy początku roku, bo nie chodzi tu o procent składany)

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2020-07-15 17:10:26, suma postów tego autora: 1371

No, nie panie Rysz, ceny dla ludzi pracy i emerytów wzrosły ogromnie!

To nie 3,3% ale, w koszyku wydatków na żywność i inne podstawowe artykuły i usługi, o około dziesięciu .
Nie liczyłem ale to mi przypomina komunikaty o inflacji w PRLu, gdzie wzrost cen był mały, bo podkłady kolejowe staniały.
PiS płynie w tej sprawie przetartym już szlakiem i niech uwaza żeby tej zadowolonej z reelekcji prez. Dudu ludnosci szlag nie trafił!
Na te osławione 500+ wydano już 100 mld złótych i one wpłynęły na rynek podstawowych cen żywnosci, bo musiały - tylko ludzie pokroju pana Adrem63 zaprzeczali temu mechanizmowi.
Ale bedzie jeszcze gorzej, bo najprawdopodobniej te 100 mld
to dobrze ukryty kredyt powiekszajacy nasz dług publiczny.
Wystarczy nie kraść i już bedzie dobrobyt zapewniały władze Pisu.
Chyba sie "troszke" pomylily!

autor: tarak, data nadania: 2020-07-15 22:20:03, suma postów tego autora: 2854

Bury, zwany motylem

Jak powszechnie wiadomo, przeciętna polska rodzina żywi się bananami i czapkami baseball'owymi ...

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2020-07-17 13:37:03, suma postów tego autora: 6128

@Sumienie Narodu 2020-07-17 13:37:03

odniosłem się jak zresztą zawsze do newsa. a nie do czegokolwiek innego. w nim zasię mowa jest między innymi o owocach i odzieży. nie ma natomiast o rodzinie. i to w zasadzie wyjaśnia wszystko. aha. wzrosły ceny różnych usług. np. fryzjerskich. tamten miesiąc zapłaciłem bez mała dwa razy tyle co rok temu. choć z drugiej strony machnąłem się na cezara. co może i wymagało więcej pracy.

autor: motyl, data nadania: 2020-07-17 16:58:08, suma postów tego autora: 1881

Duda daje...

i PiS daje - daje; daje -
- nie przestaje...
A Polacy wniebowzięci,
głosują jak pie*******ci (autocenzura)

Jak już porozdaje wszystko,
Straci władzę "łże" PiSisko.
Lecz za późno będzie już
- kiedy z Polski: gówno+.

"Prezydent podpisał bon turystyczny. 500 zł na wakacje na każde dziecko"

:)

autor: abangel666, data nadania: 2020-07-18 03:07:06, suma postów tego autora: 356

Dodaj komentarz