Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Ministerstwo obrony zapowiada pobór 200 tysięcy rezerwistów

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Lobby wojenne pcha nas do wojny.

Najpierw "zachęcili" wszystkich operatorów guzików do głosowania w Sejmie by jednomyślnie przeznaczyli 3 proc. PKB na złom wojenny (amerykański lub koreański), sukcesywnie drażnią i obrażają Rusów. Teraz specjalne szkolenia, a za chwilę może mobilizację ogłoszą?

Ja, choć już jestem stary dziad (68 lat) pójdę na wojnę, ale pod warunkiem że na pierwszej linii frontu znajdzie się cały ten mandarynat rządowy, wszyscy urzędnicy wszystkich ministerstw i wszyscy towarzysze PiS (razem z Ziobrą i jego kompanią), PO, SLD, PSL, Konfederaci i resztki Kukizowców.

Nie lepiej żyć wśród europejskich państw w zgodzie i w pokoju?

Grzegorz W. Kołodko swą najnowszą książkę zadedykował: "Tym, którzy walczą o pokój, nie szykując się do wojny" SZACUNEK dla takich ludzi.

autor: kaktusnadłoni, data nadania: 2022-12-08 16:10:38, suma postów tego autora: 441

...

Brawo! Wreszcie jakiś lewicowy i nieprowojenny komentarz. Prośba o więcej takich.
Być może teraz zacznie się powoli zmieniać nastawienie części polskich naiwnych promilitarystów do wojny, kiedy zobaczą, że im także może ona, i to co z nią związane, praktycznie zagrozić - na razie przynajmniej w formie ćwiczeń (i oby nic ponadto!)?
Podobnie jak to było i jest zresztą ostatnio wśród - części - Rosjan zmieniających zdanie na temat prowojennej polityki przy okazji sięgającej po nich mobilizacji. Skądinąd, wielu z owych nieszczęsnych zmobilizowanych Rosjan, a z drugiej strony Ukraińców, realnie ginie na froncie! Nie piszę w tym miejscu o samych gospodarczych skutkach wojny, które już wszyscy właściwie na całym świecie odczuliśmy.
Ciekawe jak się na ten pobór do ćwiczeń wojskowych zapatruje polska tzw. lewica parlamentarna spod znaku panów m.in. Czarzastego, Biedronia, Zandberga czy Koniecznego-Rozenka itd.? Oni - jako parlamentarzyści - przed ewentualnym poborem do wojska są zdaje się, wg tegorocznych regulacji, prawnie chronieni.

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-08 18:07:08, suma postów tego autora: 933

...

Dla zainteresowanych: https://www.google.com/amp/s/wiadomosci.onet.pl/kraj/wojsko-wzywa-na-cwiczenia-czy-mozna-zmienic-kategorie-wojskowa/1n9m9fs.amp

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-08 18:08:12, suma postów tego autora: 933

...

I: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/kto-moze-zostac-wezwany-na-cwiczenia-wojskowe-jedna-sprawa-budzi-najwiecej-emocji/krl4h0w,79cfc278

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-08 18:17:39, suma postów tego autora: 933

...

Europejska radykalna lewica przeciwko eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej w Parlamencie Europejskim - https://wolnemedia.net/krytyka-rosji-przez-zachod-to-przyganianie-kotla-garnkowi/ (świat zachodni i z
Rosja jako swoje "lustrzane odbicia"...?).

autor: jazi, data nadania: 2022-12-08 21:26:28, suma postów tego autora: 488

wśród części ludności ukraińskiej też

zwłaszcza wstrząsem były dla części ataki na cerkiew prawosławną, wyskoki aktywistów "hiperpatriotów", "patrole językowe" i wypowiedzi polityków wobec języka rosyjskiego i kultury rosyjskiej, oraz uwagi radnych z zachodu Ukrainy wobec tej ludności.
https://www.youtube.com/watch?v=PkGK0EMdefk (37:48)

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-09 11:19:48, suma postów tego autora: 2750

włóczykijas

Znacząca część ludzi w Nowej Lewicy, szczególnie młodych, jest przeciwna jakiemukolwiek przymusowemu poborowi.

Jeśli komuś zdarza się takie poparcie w NL to posłom przywiązanym do stołka (dziwne dla takich posłów jak Żukowska, która jest po raz pierwszy w sejmie, a wygranie po raz drugi mandatu nie jest wcale łatwe i gwarantowane) albo jakimś nielicznym ludziom z doświadczeniem mundurowym, którym mundur się jakoś kojarzy.

Młodzi widzą, co jest w Bachmucie, przez media elektroniczne, których używają, od których bywają uzależnieni

Mamy już prawdopodobnie 100 tysięcy ofiar po obu stronach (kontrolowany wyciek do von der Leyen mówi o 100 tysiącach ofiar ukraińskich, co najmniej tyle samo jest rosyjskich - bo w obliczu zachodnich dostaw broni na Ukrainę - odpór jest dość skuteczny, szczególnie od kwietnia - poza tym atakujący słabiej znają teren)

Wczoraj sytuacja (ukartowana przez fsb ?) z podpitym Putinem, co może sugerować, że może on tracić kontrolę nad rozkazami (chyba że to tylko teatr dla zmyłki), a ktoś inny (najpewniej w FSB) przejmuje piłeczkę.

Pokój i przerwanie walk na terenie Ukrainy zależy w 80-90% od Putina i Bidena, lub od ich następców. Znaczenie samodzielnych ruchów (jakichkolwiek) Zełeńskiego i jego ekipy oceniam na 10%. Jeszcze skromniejszą rolę pełni UE, Francja, Niemcy ...

Na pewno pokój i sensowne ustalenia rozjemcze zgasiłyby po części pompowanie nastrojów militarystycznych w Polsce. Ale wiele zależy od tego, co będzie działo się na zewnątrz i kiedy nastąpi reset rosyjsko-amerykański

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2022-12-09 13:21:23, suma postów tego autora: 1713

Ja, ze względu na wykonywany zawód, jestem reklamowany od służby wojskowej,

ale młodych szkoda ...

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2022-12-09 18:10:02, suma postów tego autora: 6198

straty ukraińskie

w zależności od źródeł to straty od 100 000 do 300 000.

Co do liczby żołnierzy to Ruscy mieli na początku ok 180 000 (Armia Rosyjska + 2 Korpusy Donbassu + "Nadzwyczajny Wojskowy Kolektyw") podczas gdy Ukraińcy ok 300 000. Obecnie wojska FR to do 500 000, podczas gdy ukraińskie od 700 000 do 1 mln (armia, nacgwardia, najemnicy, terytorialsi.

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-09 18:34:44, suma postów tego autora: 2750

deepfake ?

"Wczoraj sytuacja (ukartowana przez fsb ?) z podpitym Putinem, co może sugerować, że może on tracić kontrolę nad rozkazami (chyba że to tylko teatr dla zmyłki), a ktoś inny (najpewniej w FSB) przejmuje piłeczkę"

Ja czytałem że to może być tzw. deepfake, a źródła można szukać w służbach specjalnych geopolitycznych wrogów

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-09 18:39:54, suma postów tego autora: 2750

...

Dziękuję Tomaszu za interesującą informację/opinię. Choć nie byłbym pewien co do dokładności i w ogóle możliwości aż tak precyzyjnego, co do procenta, określenia proporcji "decyzyjności" poszczególnych podmiotów międzynarodowych, które podałeś. Ale nie przeczę, że coś w tym jest.

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-09 18:59:43, suma postów tego autora: 933

co o sytuacji na Ukrainie

mówi przewodniczący zakazanego ukraińskiego Sojuszu Sił Lewicowych min. o oligarchach ,dyktaturze, konflikcie z lokalną nomenklaturą , represjach wobec prawosławia i lewicy

https://www.youtube.com/watch?v=emWOhUvTUmQ

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-09 19:44:10, suma postów tego autora: 2750

Zadeklarowani pacyfiści nie muszą służyć w armii?

"Art. 85. Obrona RP jako obowiązek obywatela
Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
1. Obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny.
2. Zakres obowiązku służby wojskowej określa ustawa.
3. Obywatel, któremu przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbywanie służby wojskowej, może być obowiązany do służby zastępczej na zasadach określonych w ustawie."
Dotyczy to m.in. wyznawców niektórych związków wyznaniowych czy stowarzyszeń deklarujących pacyfizm (np. Świadkowie Jehowy), choć norma odnosi się także do niereligijnych wyznawanych zasad moralnych. Skądinąd, teraz mogliby nią zdaje się zostać objęci nawet ew. ci katolicy (tych formalnie jest w Polsce wielu), którzy kierują się antywojennym nauczaniem społecznym papieża Franciszka, choć w praktyce jest ich jednak w tym kraju niewielu, a katolicyzm na ogół powierzchowny i jedynie obrzędowy... Nie wiem jednak jak to dokładnie jest interpretowane i traktowane w praktyce.
Natomiast wg ustawy o służbie zastępczej z 20O3 r.: "Służba zastępcza polega na wykonywaniu prac na rzecz ochrony środowiska, ochrony przeciwpożarowej, administracji publicznej, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, wymiaru sprawiedliwości, opieki nad osobami niepełnosprawnymi albo bezdomnymi."

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-11 11:53:25, suma postów tego autora: 933

...

I dalej art. 11 ustawy o służbie zastępczej: "Art. 11.
1. Poborowy, który został, na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późn. zm.3)), przeznaczony do odbycia zasadniczej służby wojskowej albo przeszkolenia wojskowego, może złożyć wniosek o przeznaczenie go do służby zastępczej.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien w szczególności zawierać:

1) oświadczenie o wyznawanych przekonaniach religijnych;

2) wskazanie w wyznawanej doktrynie religijnej podstawy wyłączającej możliwość odbywania służby wojskowej oraz wykazać rzeczywiste związki z wyznawaną doktryną religijną lub wskazać wyznawane zasady moralne, które pozostają w sprzeczności z obowiązkami żołnierza odbywającego służbę wojskową.

3. Poborowy, który złożył wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia tego wniosku nie może być powołany do służby wojskowej.

4. Poborowy, którego wniosek o przeznaczenie do służby zastępczej został rozstrzygnięty negatywnie ostatecznym orzeczeniem, może wystąpić z kolejnym wnioskiem w tej sprawie nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się tego orzeczenia. Wniosek skierowany do komisji wojewódzkiej przed upływem tego terminu nie podlega rozpoznaniu."
Natomiast wg art. 13 od od orzeczenia komisji wojewódzkiej przysługuje odwołanie do komisji do spraw służby zastępczej, a następnie ew. skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

https://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2003.223.0002217,ustawa-o-sluzbie-zastepczej.html

Czyli teoretycznie można wskazać np.brak przekonań religijnych i pacyfistyczne zasady moralne, co można udokumentować np.poprzez członkostwo w tego rodzaju stowarzyszeniach.

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-11 12:05:51, suma postów tego autora: 933

...

Jednak art.559-599 nowej ustawy o obronie ojczyzny z marca 2022 r. rozszerzyły jej definicję i może ona obejmować także służbę w formacjach uzbrojonych, niewchodzących w skład Sił Zbrojnych, które jednak mogą być w praktyce i tak zmilitaryzowane.

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-11 12:13:32, suma postów tego autora: 933

To se ne vrati...

Ww. ustawa o służbie zastępczej z 2003 r. została uchylona przez ową ustawę o obronie ojczyzny z marca 2022 r. ...

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-11 12:26:25, suma postów tego autora: 933

...

Warto byłoby zrobić taki kompleksowy przegląd tych obecnie obowiązujących przepisów i przygotować opracowanie / poradnik jakie prawa i ew.alternatywne możliwości przysługują osobom wzywanym do wojska itp.

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-11 13:13:29, suma postów tego autora: 933

Raszyści zmobilizowali znacznie więcej, niż 200 tysięcy

i dało im to tyle, że z Chersonia uciekali, jak z Afganistanu w 1988 r.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2022-12-11 18:06:34, suma postów tego autora: 6198

rusofobia

to niestety nieuleczalna choroba, nie pozwala spojrzeć na sprawy logicznie bez zacietrzewienia

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-12 13:58:00, suma postów tego autora: 2750

Rusofilia, chciałeś napisać

Klasyczna freudowska pomyłka ...

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2022-12-12 21:00:47, suma postów tego autora: 6198

Napięta sytuacja

w Prowincji Autonomicznej Kosowa i Metochiji

Tragiczna sytuacja Serbów w Kosowie

Od kilku dni słychać tam wybuchy i strzelaninę. Policja Albańska, w tym specjalne oddziały ROSA, dokonują aresztowań i brutalnych tortur ludności serbskiej. Bez podania powodów dokonuje się konfiskata mienia Serbów!

https://myslpolska.info/2022/12/12/tragiczna-sytuacja-serbow-w-kosowie/


Czy na Serbię spadną znów bomby demokracji, wolności, praw człowieka ?

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-12 22:23:27, suma postów tego autora: 2750

A czy Serbom po obejrzeniu zdjęć z Buczy

nie marzy się druga Srebrenica?

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2022-12-13 12:48:33, suma postów tego autora: 6198

Mało się mówi

np. o tym że albańska UCK była podzielona na trzy frakcje które prowadziły między sobą krwawe walki, a do tego między frakcjami UCK a albańską FARK, poza tym obok Serbów celem ataków terrorystów byli Romowie, Gorani a także pro-serbscy albańscy lojaliści

autor: guevarysta, data nadania: 2022-12-13 17:59:29, suma postów tego autora: 780

Serbskie siły specjalne

wkroczyły do Kosowa i Metochi min. dla tego że policja serbska została osłabiona odejściem albańskich policjantów którym UCK zagroziła śmiercią, wielu zresztą zabito, podobnie było z albańskimi listonoszami, pracownikami administracji, nauczycielami, wystarczyło oskarżenie o bycie informatorem. Oprócz tego oczywiście główny atak wymierzony był w Serbów, zabijano, podpalano cerkwie itd.

autor: guevarysta, data nadania: 2022-12-13 22:44:12, suma postów tego autora: 780

Bolszewicy też walczyli z cerkwiami, rozumiem że lewica ich za to potępia?

Obejrzyjcie sobie, towarzysze, zdjęcia z akcji wyburzenia Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2022-12-15 11:07:10, suma postów tego autora: 6198

Nasz Komendant Główny już w boju

Podłogę z granatnika w siedzibie KG Policji przebił: https://www.rmf24.pl/polityka/news-wybuch-w-komendzie-glownej-policji-media-to-komendant-przypa,nId,6474799#crp_state=1

myślę, że po tym nieudanym ćwiczeniu i nielegalnym wwiezieniu do Polski (w stylu niekontrolowanym VIP-owskim) powinien odbyć właściwe szkolenie na poligonie

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2022-12-15 19:27:26, suma postów tego autora: 1713

Kosowo i Metochia

jest okupowane, USA mają tam Camp Bondstill

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-15 21:15:27, suma postów tego autora: 2750

...

https://www.google.com/amp/s/dorzeczy.pl/amp/379690/braun-pobor-to-nie-branka-wazny-apel-konfederacji-do-rzadu.html

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-15 21:24:23, suma postów tego autora: 933

@ czerwony93

Czyli takie kraje jak Niemcy, Japonia czy Korea Południowa są cały czas okupowane przez USA?

autor: V.C., data nadania: 2022-12-16 07:48:05, suma postów tego autora: 1126

Panowie piewcy wojny

po co marnujecie czas na kanapie, front na was czeka, na ochotnika

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-17 14:01:45, suma postów tego autora: 2750

Niebezpieczne zabawy bronią...

https://tvn24.pl/swiat/ukraina-piotr-kapuscinski-ps-broda-oskarzany-o-grozby-kradzieze-i-handel-bronia-przez-czlonkow-miedzynarodowego-legionu-obrony-ukrainy-ustalenia-dziennikarskiego-sledztwa-6303626

autor: wloczykijas, data nadania: 2022-12-17 16:39:49, suma postów tego autora: 933

czerwony93

Ale Ukraińcy świetnie dają sobie radę z własowcami, nie trzeba im pomagać.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2022-12-18 21:45:31, suma postów tego autora: 6198

poprostu

Kwartał 95

autor: czerwony93, data nadania: 2022-12-19 23:19:00, suma postów tego autora: 2750

Lepszy Kwartał 95,

niż Gruz 200 ...

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2022-12-20 21:38:47, suma postów tego autora: 6198

Rozwiazanie?

A moze tak

https://www.youtube.com/shorts/dartNB4p4-o

autor: Rebel2, data nadania: 2023-01-08 02:41:53, suma postów tego autora: 3910

...

https://alternatywasocjalistyczna.pl/2022/12/20/dawid-kanski-sprawa-planowanych-powolan-na-cwiczenia-wojskowe-komentarz/

autor: jazi, data nadania: 2022-12-22 07:30:46, suma postów tego autora: 488

Dodaj komentarz