Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

PPS: Senyszyn nową przewodniczącą koła

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

...

104 lata temu zmarła Róża Luksemburg, polsko-żydowsko-niemiecka idealistka (chyba trochę utopistka) lewicowo-komunistyczna, krytycznie nastawiona zarówno wobec demokracji burżuazyjnej (liberalnej), jak i leninowskiego - autokratycznego - tzw. centralizmu demokratycznego. Jej poglądy sytuowały ją jako zwolenniczkę czegoś pośredniego między komunizmem rad, a przedstawicielską demokracją robotniczą, niewykluczone, że i z pewnymi elementami centralistycznymi. Pacyfistka, zagorzała przeciwniczka udziału militarnego Niemiec w I wojnie światowej. Została brutalnie zamordowana w ramach akcji stłumienia rewolty robotniczej w Berlinie, na zlecenie rządzącej wtedy partii SPD, której sama wcześniej była członkinią (następnie związana z KPD). W okresie NRD odrodzono częściowo pamięć o Róży, do dziś wiele miejsc na terenie dawnej NRD, w tym w Berlinie Wschodnim, nosi jej - i często też m.in. Karla Liebknechta - imię.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-15 19:46:12, suma postów tego autora: 843

...

Luksemburg reprezentowała nieco inny nurt, niż przedwojenna PPS.
Ale czy współczesna partia PPS ma coś wspólnego z tą przedwojenną, oprócz nazwy (vide - tzw. Program Radomski z 1937 r.)?

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-15 19:51:41, suma postów tego autora: 843

...

Tekst prof. Witolda Modzelewskiego: https://wolnemedia.net/polska-rusofobia-jest-czescia-obowiazujacej-poprawnosci/

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-15 23:35:15, suma postów tego autora: 843

włóczykij

* Myślę, że nie potrzeba tu autorytatywnych stwierdzeń prof. Modzelewskiego. Lepiej zna się na podatkach (w tym w doradzaniu, jak ich unikać), jak na polityce zagranicznej. Ma prawo do własnej opinii ws. Rosji, zwłaszcza podtrzymującej linię "Myśli Rosyjskiej" (zwanej "Myślą Polską"), gdzie postanowił zostać publicystą. W praktyce stosunki międzyludzkie są o wiele lepsze niż relacje z reżimem Putina. Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego wciąż jeżdżą do Polski po tańsze zakupy, bo z powodu izolacji i częściowej blokady tego regionu w sklepach pojawiły się braki, a ceny wzrosły.
* Koło PPS dotrwa więc do końca kadencji, ale PPS bez osób w kole PPS w Sejmie pójdzie do wyborów z listy Nowa Lewica-Razem

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2023-01-17 10:30:57, suma postów tego autora: 1696

...

Prof. Witold Modzelewski jest także autorem wielu publikacji książkowych na temat relacji polsko-rosyjskich.
Skądinąd, na bezsens wszelkich wojen narodowościowych wskazywała także wyżej wspomniana, przy okazji rocznicy jej męczeńskiej śmierci, rewolucjonistka Róża Luksemburg (z innego oczywiście "bieguna" politycznego).

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-17 17:04:28, suma postów tego autora: 843

Spotkanie lewicy i prawicy patriotycznej

W promocji wydarzenia pomogli nam koledzy z prawej (Konfederacji Korony Polskiej) i lewej strony sceny politycznej (Polskiego Ruchu Lewicowego)

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Jana Młotkowskiego ukazująca w jak okrutny sposób szowiniści ukraińscy mordowali ludność polską na Kresach Wschodnich. Jest to wystawa wyklęta, w kilku miejscach nie pozwolono Patriotycznemu Związkowi Organizacji Kresowych i Patriotycznych jej pokazać. Tak stało się między innymi na Jasnej Górze. Uczestnicy spotkania z goryczą komentowali fakt, że nie znalazło się miejsca na ukazanie martyrologii Polaków a jest tam śpiewana „Czerwona kalina”.Na spotkanie przybyli przedstawiciele różnych środowisk, zarówno z prawej (Konfederacja Korony Polskiej, Partii Nowej Nadziei czy b. Stronnictwa Narodowego), jak i lewej strony (Polski Ruch Lewicowy, Stowarzyszenie „Pokolenia” i SLD-owskiej frakcji w Nowej Lewicy). Znany działacz lewicy czasów Leszka Millera stwierdził, że dzisiaj bliżej mu do tego co mówią endecy niż jego macierzystej partii.

https://myslpolska.info/2023/01/18/w-katowicach-o-polsce-i-ukrainie/

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-19 14:30:46, suma postów tego autora: 2687

czerwony nieczerwony

"Znany działacz lewicy czasów Leszka Millera stwierdził, że dzisiaj bliżej mu do tego co mówią endecy niż jego macierzystej partii."

A to chyba J. Filipek z Rzeszowa. Który porzucił doktrynę swojej partii, oskarżył ją o bycie antypolską, a zajął się walką z Ukrainą, internetowym popieraniem Jackiem Międlara i ludzi podobnych ...

Oj, z tym patriotyzmem to już przesadzacie towarzyszu. O internacjonalizmie zapomnieliście

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2023-01-19 19:30:34, suma postów tego autora: 1696

Jeśli lewica ma być ograniczona do lgbt

albo sorosowcy z poparciem dla USA/NATO to dla mnie to nie jest lewica. Niedawno w Rumunii odbyło się spotkanie na podobny temat czyli sprzeciw wobec NATO i eurobiurokracji , anglosaskiej oligarchii oraz przeciw dostawom broni w spotkaniu brali udział członkowie SOS Romania, Zjednoczona Bukowina, przedstawiciele AUR, ÎNAINTE ROMÂNIA, Partii Wielkiej Rumunii, Rumuńskiej Partii Narodowej, Patria noastră, a więc ugrupowania od prawicy do skrajnej prawicy część silnie powiązana z prawosławiem, a z drugiej strony byli członkowie Rumuńskiej Partii Komunitariańskiej, Rumuńskiej Partii Socjalistycznej czyli lewica.

W Bułgarii wspólne demo organizowali w podobnym klimacie ludzie z Komunistycznej Partii Bułgarii oraz VMRO–BND i ATAKA czyli radykalna lewica i skrajna prawica silnie powiązana z prawosławiem.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-20 13:56:15, suma postów tego autora: 2687

Pod flagami NRD

Wiec przeciw eskalacji konfliktu na Ukrainie organizowany przez AfD, a tu pod flagami NRD członkowie KPD i FDJ. Czy to oznacza że nie są lewicowcami.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-20 15:35:17, suma postów tego autora: 2687

AfD i Die Linke za suwerennością

wspólnie zajmują stanowisko antymilitarystyczne i przeciwne wykonywania rozkazów USA, postawę bezwzględnego posłuszeństwa USA i jastrzębiego militaryzmu zajmują wspólnie CDU-CSU,FDP i Zieloni, w SPD jest rozłam, część jest militarystyczną część antymilitarystyczna.


a tak na marginesie w konferencji na temat Zakarpacia którą współorganizowała współrządząca węgierska Chrześcijańsko Demokratyczna Partia Ludowa brali udział przedstawiciele skrajnie prawicowego Ruchu Naszej Ojczyzny a także członkowie Węgierskiej Partii Robotniczej, czy to oznacza że nie są lewicowcami.

W takim razie co z tą całą "lewicą" która bierze granty od oligarchy Schwartza/Sorosa

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-20 17:06:50, suma postów tego autora: 2687

@ czerwony93

Masz w ogóle świadomość, że niektóre z tych partii (choć na szczęście zwykle prawicowe) są bezpośrednio wspierane przez Rosję? A może zupełnie Ci to nie przeszkadza, bo przeszkadza ci tylko mniej lub bardziej realne wsparcie "zgniłego" Zachodu?

autor: V.C., data nadania: 2023-01-21 10:22:39, suma postów tego autora: 1122

...

Niektóre są prawicowe, a niektóre lewicowe. Stanowisko antywojenne - antymilitarystyczne dość wyraźnie zaznacza się wśród części lewicy w wielu krajach świata, np. takż
w jednym ze skrzydeł wspomnianej powyżej centrolewicowej Partii Demokratycznej we Włoszech.
Tymczasem polska lewica parlamentarna mówi w tym temacie praktycznie jednym głosem (propagandy) z pozostałymi partiami obecnymi w parlamencie, w tym zwłaszcza z - nadającą ton - formacją rządzącą Zjednoczonej Prawicy.
A np. taki "niszowy" portal Lewica.pl - podobnie do medialnego main-streamu w Polsce - tylko w niewielkim bardzo stopniu informuje o stanowiskach zagranicznej lewicy, które często są właśnie antymilitarystyczne. Oczywiście nie zawsze, gdyż w niektórych ugrupowaniach lewicowych i centrolewicowych na świecie (np. wspomniana wcześniej SPD, ale też Die Linke) panuje w tej kwestii rozłam/różnica zdań... Choć wprawdzie i w głównonurtowych mediach w Polsce można już napotkać - choć wciąż b. rzadko - doniesienia o tego rodzaju antymilitarystycznych stanowiskach czy wystąpieniach. A najlepiej czytać "Przegląd" (choć mie tylko) oraz źródła anglojęzyczne (w razie czego posiłkując się np. tłumaczem Google).

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 11:07:02, suma postów tego autora: 843

...

Niektórzy w trakcie I wojny światowej nazwaliby pewnie antymilitarystkę Różę Luksemburg - "ruską onucą”.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 11:08:31, suma postów tego autora: 843

@ włóczykijas

Przyrównujesz wojnę rosyjska-ukraińską do I wojny światowej? A czemu nie do drugiej? Czy ówczesna lewica też przeciwstawiała się pomocy zbrojnej dla prawicowych reżimów Czechosłowacji, Polski, Finlandii, Grecji itd.? A może jakaś nieznana lewicowa partyjka przeciwstawiała się pomocy dla hiszpańskich Republikanów?

autor: V.C., data nadania: 2023-01-21 13:52:15, suma postów tego autora: 1122

włóczykij

"Niektórzy w trakcie I wojny światowej nazwaliby pewnie antymilitarystkę Różę Luksemburg - "ruską onucą".

Biorąc pod uwagę, że chciała, aby Królestwo Polskie pozostało pod władzą Rosji, byłoby to nawet słuszne - tj. nazwanie jej ruską onucą.

Właśnie te uwagi to podstawowy błąd polityczny Róży Luksemburg (bo od strony teoretycznej wiele da się uzasadnić), co nie zmienia tego, że ogólnie (w 80%) mam o niej dobre zdanie

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2023-01-21 14:10:03, suma postów tego autora: 1696

włóczykij

"A np. taki "niszowy" portal Lewica.pl - podobnie do medialnego main-streamu w Polsce - tylko w niewielkim bardzo stopniu informuje o stanowiskach zagranicznej lewicy, które często są właśnie antymilitarystyczne."

Poprę każdy antymilitaryzm, który zmusi Putina do ustępstw !
Na razie jednak tzw. antymiltaryści za moskiewskie pieniądze widzą tylko amerykańską pomoc dla wojsk Ukrainy, a nie zdążyli zauważyć rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku

Szkoda, że NATO nie wkroczyło (wykorzystując wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu) na Ukrainę dzień później - bardzo prawdopodobne, że pokój mielibyśmy już dziś i nie musielibyśmy o nim mówić. Byłby to niesamowity szach-mat wobec posunięć Putina

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2023-01-21 14:18:09, suma postów tego autora: 1696

...

Nie znam szczegółowo stanowisk partii lewicowych w okresie II w.św., jednak nawiązując do polskich wydarzeń - uzasadniona wydaje się np. decyzja polskich władz o kapitulacji w październiku 1939 r., wobec dużej przewagi militarnej nazistowskiego agresora. Natomiast późniejsza decyzja o organizacji Powstania Warszawskiego przyniosła wybitnie krwawe żniwa (wieleset tysięcy ofiar w ludziach) i, choć wciąż podtrzymujemy pamięć o Powstaniu, to jednak wówczas nie całe polskie podziemie niepodległościowe (np. krakowskie) opowiadało się za tamtą decyzją. Otóż nie każda, straceńcza i brzemienna w krwawych skutkach, walka militarna jest dobra (o ile w ogóle jakakolwiek).
W okresie II wojny ówczesne władze ukraińskie były lub przynajmniej próbowały być raczej sojusznikami III Rzeszy (OUN, UPA, SS Galizien i inne), niż Polski. Natomiast wojna domowa w Hiszpanii była starciem dwóch obozów politycznych - militarno-faszyzującego i republikańskiego (wewnętrznie zresztą także prowadzącego walki), przy udziale czynników zewnętrznych. Wielu było wówczas bojowników szczerze i zaciekle walczących "o sprawę", a nawet oddających za nią życie (jak podczas każdej wojny), ale źle się to wszystko skończyło i współcześnie takie militarystyczne wzory nie wydają się generalnie być godne powielania. Pamięci może tak, ale nie - powielania.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 14:49:46, suma postów tego autora: 843

...

Np. w tej publikacji można znaleźć ogólne wprawdzie wzmianki o ruchach i nastrojach pacyfistyczno-antymilitarystycznych, także na lewicy, przed i w obliczu II wojny - https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.ejournals.eu/pliki/art/20248/&ved=2ahUKEwj6hp3R59j8AhXCsaQKHVD5ApkQFnoECAwQAQ&usg=AOvVaw3bgOf40ANFUi5SkIozNWK1 . Źródeł i publikacji jest na pewno więcej. Oczywiście, postawy były różne.
Ruch pacyfistyczny stał się także stosunkowo silny po II w.św. i w obliczu tzw. zimnej wojny, ruch państw niezaangażowanych itd.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 14:56:05, suma postów tego autora: 843

Tomasz

Mówienie w takiej dyskusji o "moskiewskich pieniądzach" jest tak samo absurdalne jak np. mówienie - w drugą stronę - o amerykańskich czy unijnych pieniądzach. To, że ktoś ma inne zapatrywania - nie oznacza od razu, że bierze od kogoś pieniądze.
Nie wiem co by było po ew. wkroczeniu przed niespełna rokiem wojsk NATO na teren Ukrainy, ale niewykluczone, że byłaby to w rezultacie eskalacja konfliktu, a nawet wojna z użyciem broni nuklearnej.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 15:13:26, suma postów tego autora: 843

...

Znaczy tu była wspomniana (pod poprzednim newsem) frakcja antywojenna spod znaku Elly Schlein we włoskiej Partii Demokratycznej - https://www.tygodnikprzeglad.pl/jestem-elly/

;)

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 15:19:35, suma postów tego autora: 843

rusofobia odbiera rozum

Problem w tym że każda osoba nie ziejąca atawistyczną rusofobią co zazwyczaj jest związane z serwilizmem wobec USA jest określana mianem "ruskiej onucy". Kiedy na początku lat 90 członkowie Żelaznego Wilka organizowali burdy przeciw miejscowym Polakom, wileńscy Polacy byli oskarżani w mediach gównego nurtu o prorosyjskość, bo porozumieli się z miejscowymi Rosjanami aby przeciwstawić się przekrętom miejscowych władz przy prywatyzacji ziemi i nieruchomości.

Nie wiem czy te partie są finansowane przez Rosję, tak jak inne prowojenne przez USA oraz prywatnie przez amerykańskich oligarchów poprzez granty fundacji.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-21 16:08:38, suma postów tego autora: 2687

***

No cóż w Polsce mamy "lewicę" pro NATO, pro Azov, pro OUN, pro Prawy Sektor, nic już nie dziwi, to tak jak na marszu lgbt wykrzykiwane zawołanie banderowskie. Ot taka specyfika.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-21 16:18:49, suma postów tego autora: 2687

co do Powstania Warszawskiego

to miejscowi narodowcy z niescalonej NSZ przystąpili raczej wbrew sobie, uważając że w obliczu tragedii ludności cywilnej nie można stać z boku. Podobne stanowisko choć z innych powodów mieli komuniści, lewica socjalistyczna i syndykaliści, dwa ostatnie nurty podporządkowały swoje formacje zbrojne AK i choć by z tego powodu poparli powstanie, chociaż polityczni przywódcy mieli obawy.

Polityka wielkich nie zna sentymentów USA i Wielka Brytania poświęciła AK w imię swoich globalnych interesów. ZSRR poświęcił ELAS w imię swoich interesów.


ps. NATO nie jest narzędziem pokoju, jest podmiotem de facto kontrolowanym przez USA potrzebnym do dominacji nad blokiem zachodnim i ekspansji.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-21 16:32:59, suma postów tego autora: 2687

***

Do poczytania


"Zachód przygotowywał się już do wojny z Rosją w 2015 roku. Nie miał zamiaru przekonywać Ukrainy do zakończenia walki z separatystycznym regionem rosyjskojęzycznym."

https://myslpolska.info/2023/01/19/12914/

Notabene w propagandzie pomajdanowej mówi się o wojnie z Rosją prowadzonej od 2014.

Skoro tak to ofensywa rozpoczęta 24 II 2022 jest tylko kolejnym etapem tej wojny.
Władze kijowskie nigdy nie uznały konfliktu na Donbasie za wojnę domową.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-21 16:39:27, suma postów tego autora: 2687

...

A w 1939 r. agresorem wobec Polski byli oczywiście Niemcy (naziści), ale i do spółki z Rosjanami (stalinistami).

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 17:51:12, suma postów tego autora: 843

...

Generalnie, to nie jest tak, że więcej wojsk, broni, działań wojennych przyniesie więcej pokoju. Powinno się stawiać bardziej na różnego rodzaju działania, negocjacje, pertraktacje i naciski dyplomatyczne, a poza tym na oddolne działania społeczne (niekoniecznie militarystyczne "ruchy oporu") itd.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 20:57:28, suma postów tego autora: 843

@ czerwony93

Rusofilia jak widać również odbiera. Cierpiący na jej odporną na wszelkie fakty odmianę zasłaniają się swoim rzekomym pacyfizmem. Szkoda, że ten pacyfizm dotyczy tylko jednej strony konfliktu. Drugiej wolno wszystko.

autor: V.C., data nadania: 2023-01-21 21:41:36, suma postów tego autora: 1122

...

Strony konfliktu są dwie, obie bezwzględnie mordują przeciwników. To w polskich mediach jest taka dość jednostronna narracja typu - Kolejny sukces! Ukraińcy unieszkodliwili 100 rosyjskich żołnierzy" (czyt.: zabili). A każda śmierć, po obu stronach walki, jest smutna i właściwie niepotrzebna. To są ludzie (Ukraińcy, Rosjanie) bezsensownie wciągnięci w konflikt przez Putina, ale też Zełenskiego i ich popleczników. Wg takiej medialno-politycznej ukrainofilskiej narracji, to Ukraińcom rzekomo wolno wszystko. Ale tak naprawdę nikomu - ani Rosjanom, ani Ukraińcom - nie powinno być wolno zabijać. Są ludzie protestujący przeciwko wszelkim wojnom, przynajmniej od czasu tej w Iraku, a więc ich antywojenne poglądy trudno nazywać "rzekomymi". Teraz już mniej ważnym pytaniem jest kto zaczął tę wojnę. Ważniejszym jest kto (czy, kiedy i jaką drogą) ją wreszcie skończy? Trzeba przede wszystkim naciskać na międzynarodowe negocjacje.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-21 22:22:34, suma postów tego autora: 843

...

"- Nie mogę zaakceptować stanowiska, że wojna w Ukrainie jest wojną wartości, gdzie najwyższą wartością jest pokój i życie ludzkie. Dostarczenie broni do Kijowa oznacza gaszenie pożaru benzyną, oznacza przyznanie, że ofiar będzie znacznie więcej - powiedział Rumen Radew w wywiadzie dla radia Darik.
Stwierdził także, że przekazanie broni Ukrainie oznacza "zaakceptowanie stanowiska, że ​wojnę trzeba prowadzić aż do całkowitego upadku jednej ze stron, co nieuchronnie i stopniowo popycha nas w kierunku globalnego konfliktu z możliwością samozniszczenia nuklearnego"."

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-prezydent-bulgarii-apeluje-nie-dostarczajcie-broni-ukrainie,nId,6548882#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-22 10:32:14, suma postów tego autora: 843

Zachód zapędził się ślepy zaułek,stając się stroną w tej wojnie ukraińskiej

Bo załóżmy, że Rosja zostanie pokonana i rozpadnie się na małe państewka zależne od Ameryki - to co mogą zyskać na tym np. Francja czy Niemcy? - wzmocnienie dotychczasowego hegemona ze wszystkimi tego skutkami handlowymi. Żegnaj dobrobycie europejski - wszyscy działamy dla dobra Stanów Zjednoczonych a oni mają całkiem inne priorytety.
W Ramstain Niemcy nie walczą o wstrzymanie dostaw swoich czołgów a o zachowanie choć szczątkowej niezależności ekonomicznej.
I warto o tym wiedzieć.

autor: tarak, data nadania: 2023-01-22 12:53:10, suma postów tego autora: 3207

kto zyskał po 17 września terytorialnie

to Litwa, Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-21 23:00:22, suma postów tego autora: 2687

to nic nowego

Podczas wojen jugosłowiańskich zachód spuścił na Serbów swoją machinę propagandową, podczas gdy Chorwatom, Bośniakom, Albańczykom pozwolono na wszystko, byli i pozostali praktycznie bezkarni bo działali w interesie osi USA-Niemcy.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-22 18:03:55, suma postów tego autora: 2687

***

Wiktor Miedwiedczuk (ur. 1954) – ukraiński polityk, szef Administracji Prezydenta Ukrainy w latach 2002-2005, parlamentarzysta, lider Opozycyjnej Platformy za Życie, zdelegalizowanego ugrupowania opozycyjnego. Były więzień polityczny, pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego dekretem prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego.

"Jeśli posłuchać wielu zachodnich polityków, zupełnie nie sposób zrozumieć sensu i mechanizmów konfliktu we współczesnej Ukrainie.

Prezydent Joe Biden odżegnuje się od bezpośredniego udziału amerykańskich wojsk w konflikcie, a jednocześnie na każdym kroku przypomina, że Stany Zjednoczone wysyłają do niej wartą miliardy dolarów broń. Skoro te miliardy przeznacza się na obronę Ukrainy, wydawać by się mogło, że ukraińskie interesy są dla Stanów Zjednoczonych niezwykle istotne. Choć nie na tyle ważne, by walczyli tam amerykańscy żołnierze. Czym są więc te warte grube miliardy dostawy broni? Bezzwrotną pomocą? Korzystnym interesem? Inwestycją? Jakąś kombinacją polityczną? Odpowiedzi brak, błądzimy jak we mgle.

Weźmy jeszcze ostatnie wypowiedzi byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w których stwierdziła ona, że Porozumienia Mińskie miały jedynie dać czas Ukrainie, z czego wynika, że nikt nie miał zamiaru zabiegać skutecznie o pokój. Wychodzi na to, że Rosję w ten sposób oszukano. Lecz w jakim celu? Żeby bronić Ukrainy, czy samemu zaatakować? Po co było oszukiwać, skoro można było po prostu zrealizować to, za czym opowiadały się też Niemcy? "......

https://myslpolska.info/2023/01/22/miedwedczuk-syndrom-ukrainski/

autor: polak17, data nadania: 2023-01-22 22:47:05, suma postów tego autora: 1295

Pisze pan polak17

"Weźmy jeszcze ostatnie wypowiedzi byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w których stwierdziła ona, że Porozumienia Mińskie miały jedynie dać czas Ukrainie, z czego wynika, że nikt nie miał zamiaru zabiegać skutecznie o pokój. Wychodzi na to, że Rosję w ten sposób oszukano. Lecz w jakim celu? Żeby bronić Ukrainy, czy samemu zaatakować? Po co było oszukiwać, skoro można było po prostu zrealizować to, za czym opowiadały się też Niemcy? "......
*
Chyba źle Pan zrozumiał wypowiedź pani Merkel.
Ten czas był dla Ukrainy, by zdążyła uporać się z rosnącym w siłę skrajnie nacjonalistycznym, populizmem Prawego Sektora, który posługując się szantażem moralnym popychał Ukrainę do konfrontacji z Rosją.
Ten Prawy Sektor był wtedy słabiutki i wydawało się, że rząd rozumiejąc skutki wojny z Rosją odsunie ich od wpływów.
Ale nie udało się, stało się odwrotnie i teraz mają wojnę ze wszystkimi strasznymi jej skutkami, bo pamiętajmy że nie ma, i nigdy nie było, wojen humanitarnych - wojna to przeciwieństwo humanitaryzmu.
Kanclerz Merkel rozumiała co to jest wojna i poprzez Porozumienia Mińskie próbowała temu zapobiec.

autor: tarak, data nadania: 2023-01-24 00:04:57, suma postów tego autora: 3207

A kto to miał zrobić

Jaceniuk, Poroszenko, oni na odczłowieczaniu ludności Donbassu budowali swoją politykę. Kołomojski finansujący nazbaty.

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-27 12:53:26, suma postów tego autora: 2687

to wypowiedź ukraińskiego polityka

Wiktora Medwedczuka

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-27 13:08:51, suma postów tego autora: 2687

...

https://tvn24.pl/swiat/kraje-ameryki-lacinskiej-nie-chca-przekazywac-broni-ukrainie-6717911

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-01-31 08:36:36, suma postów tego autora: 843

****

Poza tym, NATO jest paktem obronnym, przynajmniej tak twierdzi. Ale przypomnijmy sobie prawosławną Wielkanoc 1999 roku, gdy lotnictwo NATO skorzystało za zgodą tchórzliwego prezydenta Emila Constantinescu i równie tchórzliwego rządu z naszej przestrzeni powietrznej i zbombardowało cerkwie w miastach serbskich w byłej Jugosławii, zabijając dzieci i rodziców bombami z napisem Happy Easter! Po angielsku. NATO zrobiło to w Wielkanoc. Czy w Polsce się o tym pamięta? My, Rumuni, pamiętamy, bo nigdy nie zgodzilibyśmy się na mordowanie naszych serbskich braci, wśród których żyją również etniczni Rumuni. Sama mam korzenie jugosłowiańskie, z pogranicza Macedonii i Serbii. Morderstwo zawsze pozostanie morderstwem.

https://myslpolska.info/2022/11/10/diana-sosoaca-nasze-dzieci-to-nie-mieso-armatnie/

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-31 21:12:45, suma postów tego autora: 2687

SOS Rumunia przeciw represjom na Ukrainie

SOS Rumunia
Najostrzejsza krytyka padła z ust senator Diany Șoșoacă (zob. – wywiad dla „Myśli Polskiej), przewodniczącej partii SOS Rumunia, która stwierdziła, że „osoby narodowości rumuńskiej były wśród pierwszych poległych”.

„W podzięce za to, jak przywitaliśmy i przyjęliśmy uchodźców prezydent Zełeński uznał, że można zakazać naszej mniejszości używania języka rumuńskiego i prześladować prawosławnych duchownych. Biorąc pod uwagę pomoc, jaką Rumuni przekazali Ukrainie, to dość oryginalne podziękowanie nam przez Ukraińców” – stwierdziła Șoșoacă.
Problemy zaczęły się po 2014 roku. Choć właściwie rumuńscy obywatele Ukrainy kłopoty mieli zawsze. Nikt tego teraz nie widzi? Pierwszymi poległymi na froncie byli ludzie narodowości rumuńskiej. Jak mogłabym na to reagować spokojnie?” – pytała senator.Dodatkowo powinniśmy zażądać od Ukrainy zwrotu naszych ziem bezpodstawnie przejętych przez Ukrainę: historycznego Marmaroszu, Hercy, Budziaku i Bukowiny Północnej”.Znany prezenter telewizyjny Robert Turcescu stwierdził w swoim programie, że wrogie stanowisko Kijowa staje się oczywiste, szczególnie w kontekście przyjętej w grudniu ustawy.

„Ukraińcy z otoczenia Zełeńskiego w rzeczywistości nami gardzą. Ustawa o mniejszościach wyraźnie tego dowiodła. My całujemy ich w tyłek i uznajemy za najodważniejszych i najwspanialszych w całej Europie Wschodniej, a tymczasem Ukraina – jeszcze raz to powtarzam – jest krajem dogłębnie skorumpowanym. W czasie wojny, teraz, gdy to mówimy, oni wciąż kradną. A Zełeński nie jest nawet w stanie podziękować za wszystko rumuńskim idiotom” – mówił na antenie Turcescu.

https://myslpolska.info/2023/01/31/kijow-przeciwko-mniejszosci-rumunskiej/

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-31 20:11:33, suma postów tego autora: 2687

***

Pojechałam na przejście graniczne do Seretu i sama widziałam, jak ukraińscy milionerzy w luksusowych samochodach, z walizkami pieniędzy płacili ukraińskim pogranicznikom, by wypuścili ich z kraju, a tymczasem Rumuni zmuszani byli do wyrzeczeń w imię wsparcia Ukrainy. Nie dam się oszukać. Miałam mnóstwo informacji z obu krajów, w tym od Rumunów z Ukrainy i gdy usłyszałam, jak rumuński premier apeluje do młodych ludzi o dołączanie do armii, powiedziałam „dość”. Nasze dzieci nie będą umierać za cudze interesy. Zrozumiałam, że bez zdecydowanej akcji, nie uda się ich powstrzymać przed wysyłaniem naszej broni na front, który nas nie dotyczy. Na dodatek mamy historyczne tereny, którymi zawładnęła Ukraina: Bukowinę Północną, Hercę, historyczne ziemie Marmarosz i Budziaku. Nasi rodacy są tam terroryzowani, nie mają prawa do posługiwania się językiem rumuńskim, zlikwidowano rumuńskie szkoły, zakazano modlitw i liturgii, nie maja praktycznie żadnych praw. I to oni pierwsi, jako mięso armatnie, zmobilizowani zostali na wojnę. W 2020 roku prezydent Ukrainy, Zełeński, oświadczył, że bezprawnie kontrolowaliśmy Bukowinę Północną, że nie ma tam Rumunów i nie należą im się żadne prawa.

SOS Rumunia przeciw amerykańskim imperialistom i ich kompradorom

autor: czerwony93, data nadania: 2023-01-31 21:11:49, suma postów tego autora: 2687

...

https://wolnemedia.net/powstal-polski-ruch-antywojenny/

autor: jazi, data nadania: 2023-02-05 13:55:31, suma postów tego autora: 476

...

Zabezpieczcie sobie odpiwiednio portal, bo żaden szanujący się portal nie może sobie pozwolić na 2-3 miesiące niebytu, tak jak to było ostatnio.
Czytelnikom należałby się też jakiś komunikat / wyjaśnienia na ten temat...
*
A swoją drogą Senyszyn to już jest zdaje się w innym kole...

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-04-13 23:11:31, suma postów tego autora: 843

Dodaj komentarz