Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Andrzej Szahaj: Chrześcijański socjalizm

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

***

nie bardzo wiem, co krótko komentować; może tylko dwa uzupełnienia:
* nie należy mylić głęboko ludzkiego chrześcijaństwa /światopoglądu przypisywanego Chrystusowi/ z mafią instytucjonalną Kościoła rzymsko-katolickiego; to jak białe/czarne... oksymoron;
** tak samo, używanych powszechnie, jako zamienniki słów: wiara i religia; to też zupełnie co innego.

Krk to prawica, religia, władza, najbardziej zbrodnicza w historii ludzkości - chrześcijaństwo to raczej wiara, idea /deizm, komunizm, 300 tys. lat wspólnoty-komuny pierwotnej h. sapiens/;
potem pojawiła się władza: osiadły tryb życia, a z nim własność ziemi, majątku, króle, kościoły, klechy, pieniądze, banki, drukowanie pieniędzy, inflacja, państwa i ich prawa stanowione...
np. obecne USA.... :)

autor: abangel666, data nadania: 2023-07-26 00:51:03, suma postów tego autora: 411

polemique

"* nie należy mylić głęboko ludzkiego chrześcijaństwa /światopoglądu przypisywanego Chrystusowi/ z mafią instytucjonalną Kościoła rzymsko-katolickiego; to jak białe/czarne... oksymoron;"

Nie należy, ale z drugiej strony, gdy ta czarna mafia "trzymała świat", to atomizm nie był takim problemem jak dziś. Zasadniczy problem, jaki ma lewica z ateizmem, jest taki, że przeważnie odrywa on ludzi od szerszej wspólnoty i wiąże się z wyznawaniem darwinizmu społecznego. Nie dotyczy to oczywiście większości intelektualistów-ateistów, którzy przez swój złożony światopogląd często bronili dużych wyzyskiwanych mas społeczeństwa. Ale w Polsce młodzi ludzie często z ateizmem przyjmują bardzo pogardliwy stosunek do wsi, ludzi słabiej wykształconych. Zauważam to bardzo mocno, bo sam jestem "wtopionym" ateistą na wsi i nikomu to nie przeszkadza, natomiast wielu facebookowych ateistów prezentuje swój pomysł na życie, jak np. świadoma bezdzietność, która skończy się tym, że świadomie gównie z ich ateizmu wyjdzie (bo niezapominajmy, że nawracanie innych na ateizm innych jest trudniejsze niż wychowywanie w nim własnych dzieci).

"Krk to ... najbardziej zbrodnicza w historii ludzkości"
Jakieś dowody na to, że tak jest lub było ? Jak mierzyć tę zbrodniczość ? Moim zdaniem zbrodniczość można mierzyć odsetkiem ludzi, którzy zostali zgładzeni z jakiejś populacji. Myślę, że KK jest daleko choćby do imperiów Czyngis Chana czy Timura, których wojska urządzały rzeź dużych ówcześnie miast jak Samarkanda.

"potem pojawiła się władza: osiadły tryb życia, a z nim własność ziemi, majątku, króle, kościoły, klechy, pieniądze, banki, drukowanie pieniędzy, inflacja, państwa i ich prawa stanowione...
np. obecne USA.... :)"
To dowodzi tylko rozwoju cywilizacji

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2023-07-29 16:04:21, suma postów tego autora: 1706

Hugo Chavez

byl chrzescijaninem, afiszwal sie z wizerunkiem Jezusa.

autor: Wilkinson, data nadania: 2023-07-30 00:35:59, suma postów tego autora: 458

re-polemique

O zbrodniach Krk, tak w skrócie.

Nie wziąłeś po uwagę długości trwania Krk /1700+ lat/.
* niewolnictwo /zatwierdzone, za biblijną przyczyną, że Murzyni to podludzie, bo plemię Kaina o czarnych twarzach/;
* wojny religijne z europejskimi heretykami;
* ludobójstwo wszystkich Indian w Amerykach;
* na Arabach wyprawy krzyżowe;
* palenie czarownic; kobiety;
* i wiele innych, Indochiny, kolonializm, neokolonializm, wyspy Pacyfiku...

a może, coś mniej wiekowego? nowszego w stylu "twojego" Dżyngis Chana czy Timura ?
* 40 mln. zakażonych na HIV/Aids w Afryce Środ. spowodowanych _tylko_ przez antykondomową obsesję Wojtyły... z ONZ wg raportu wspólnego: Lekarzy Bez Granic i Reporterów Bez Granic...

jak Ci się chce Tomaszu, to uzupełniaj sobie listę zbrodni, największego zbrodniarza: Krk;
ale sam... bo nie chce mi się przekonywać; że tyranosaur jest gorszy od kameleona, choć oba to jaszczury.... ;)

ps. BTW; coś z teraz, apropopo ostatnich naszych rozmów:
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/1073299/skandal-na-meczu-ekstraklasy-kibice-wyciagneli-antyukrainskie-transparenty
- tytuł, jest oczywiście kłamstwem, bo te transparenty nie są anty-ukraińskie... ale już tu pisałam, że w tym temacie __wszystko__ w polskich mediach jest propagandowym kłamstwem.

autor: abangel666, data nadania: 2023-07-30 19:45:56, suma postów tego autora: 411

pisze pan Rysz:" Myślę, że KK jest daleko choćby do imperiów Czyngis Chana czy Timura, których ...

... wojska urządzały rzeź dużych ówcześnie miast jak Samarkanda."
*
Może i daleko ale w przeciwnym kierunku niż pan Rysz myśli.
Nie chce mi się za bardzo rozwijać tej myśli, bo w rzeczywistości mało kogo interesują takie sprawy ale wspomnę jedynie że Mongołowie NIGDY nie zabijali kobiet i dzieci "do wysokości osi koła ", tzn gdzieś o wzroście 1,2 - 1,4 metra a bogobojni katolicy mniej więcej w tym samym czasie wymordowali setki tysięcy katarów w południowej Francji .
I nie martwili się takimi drobiazgami jak Mongołowie, bo wytłukli wszystkich co do jednego.
No i nie mieszaj Mongołów, panie Rysz, z Tamerlanem bo to całkiem inna opowieść.

autor: tarak, data nadania: 2023-07-31 18:40:01, suma postów tego autora: 3242

Dodaj komentarz