Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Radosław S. Czarnecki: Zmierzch pojęcia „narodu wybranego”

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

...

Oj, wiele było w historii koncepcji "narodów wybranych"/nacjonalizmów. Także w historii Polski. Np. Sarmaci (szlachta) pochodzący rzekomo - wg własnych przekonań - od Sema, podczas gdy uciemiężone przez nich chłopstwo miało pochodzić od Chama. To był w ogóle częsty motyw, jeszcze w Biblii, w Torze, Kananejczykom - odwiecznym wrogom Hebrajczyków w walce o ziemie - przypisano pochodzenie od Chama. Podobnie np., w czasach nam bliższych, czarnym niewolnikom w Ameryce Północnej, co miało usprawiedliwiać ich eksploatację. ;]
W historii Polski pojawiła się później, pod zaborami, jeszcze inna, cierpiętnicza, koncepcja Polaków jako "Chrystusa narodów"/ew. Winkelrieda, będąca kontynuacją i zdegradowaną formą wcześniejszego sarmackiego wierzenia o Rzeczypospolitej, jako "przedmurzu chrześcijaństwa". Podobną "mesjańską" rolę przypisywano niedawno Ukraińcom w konfrontacji z rosyjskim najeźdźcą. Itd. itp.
W innych kręgach kulturowych i cywilizacyjnych też oczywiście funkcjonują często legendy - i całe ideologie - mówiące o "narodach wybranych". Jedną z najbardziej paskudnych, i skrajnych, były np. w I połowie XX wieku w Europie teorie rasistowsko-nacjonalistyczne Hitlera.
Dziś nacjonalizm, tym razem żydowski, odradza się także między innymi w zmilitaryzowanym państwie Izrael.

autor: wloczykijas, data nadania: 2023-12-27 07:50:05, suma postów tego autora: 933

Ma dużo racji Autor, czekają nas burzliwe czasy, ale to nie będzie burza po której wyjdzie słońce.

Tzw. świat zachodni użyje wszystkich zgromadzonych środków by przeżyć i tu bynajmniej nie chodzi tylko o hegemonię.
Po tej konfrontacji ( jeśli w ogóle ludzkość przetrwa) powrócimy do zbierania grzybów i jagódek, czyli do gospodarki naturalnej.
A dlaczego tak się stanie?-bo wszystkie te ideologie o "narodzie wybranym, czy " nie ma Boga prócz Allaha " i inne, są jedynie narzędziem do utrzymania stabilności świata, bo genetyczną cechą wszystkiego co żyje, nie tylko ludzi, jest walka o lepsze warunki dla własnych genów.
Nie zmienimy tego -życie to nieustanna wojna z konkurentem.

autor: tarak, data nadania: 2023-12-27 12:33:12, suma postów tego autora: 3265

Dodaj komentarz