Dębski: Walczyli jak nigdy, przegrali jak zawsze

[2006-06-20 15:11:35]

Nasi piłkarze walczyli oczywiście w jednym tylko meczu, dlatego wracają do domu równie szybko, jak przed czterema laty ludzie Engela (chętnie oceniającego dzisiaj – krytycznie – trenera Janasa). Mimo to nie zamierzam przyłączać się do twórców atmosfery narodowej histerii.

Nie jestem i nigdy nie byłem dziennikarzem sportowym. Ale bywam czasem na stadionie Legii, gdzie nie zasiadam dostojnie w loży prasowej, lecz obok zwykłych, jak ja, kibiców. Piłkę nożną oglądam więc z innej niż koledzy redaktorzy perspektywy. Dlatego właśnie dziwię się ich „dogłębnym” analizom mundialowej przygody. Po środowej konferencji prasowej Pawła Janasa dochodzę do wniosku, że nasze dziennikarstwo sportowe nie odbiega zbytnio od poziomu polskich piłkarzy. Głównym problemem stała się dymisja Janasa, to on ma stać się łupem, na który rzuciły się wszystkie media. Kto pierwszy ten lepszy, komu trener powie: "tak, odchodzę", ten będzie miał dobry tytuł na czołówkę gazety. To zwykłe molestowanie przypomina podobne z programu „Teraz my” (TVN 24), gdy Tomasz Sekielski robił wszystko, aby posłanka Joanna Senyszyn właśnie w jego audycji przeprosiła za cytowanie papieża. Obie sytuacje były równie żałosne.

Ja jednak, prosty kibic, pamiętać będę, że polska reprezentacja narodowa przez 16 lat w ogóle nie potrafiła zakwalifikować się do finałów mistrzostw świata! A na dwóch kolejnych Mundialach (czyli za wyklinanej przez wszystkich prezesury Listkiewicza) polscy piłkarze jednak byli. Inna sprawa, że ich zapał wygasał zaraz po eliminacjach. To ważna kwestia – dlaczego nasi piłkarze (ale przecież i my wszyscy) po osiągnięciu jakiegoś celu pośredniego zapominają, że coś jeszcze jest do ugrania. Najważniejsze, po awansie, staje się dla nich skonsumowanie sukcesu. Te wszystkie kontrakty reklamowe, to wyjeżdżanie do jakiegokolwiek klubu (choćby i katarskiego), byle tylko zaliczyć na koncie trochę więcej kasy. Przecież tak było i tym razem, mało który reprezentant kraju zastanawiał się, jak zmiana barw klubowych wpłynie na jego pozycję sportową, liczył się tylko dobry kontrakt. Zasilali więc kluby zachodnie, często drugoligowe, w których grzali ławę. A wspaniałe ligi, w których mieli się rozwijać, okazywały się zwykłą europejską przeciętnością. Dlatego właśnie zawiedli Krzynówek, Żurawski, Szymkowiak, Jop i pozostali. Spisał się jedynie Smolarek, ale on wychował się na zachodzie, nie ma nic z polskiej mentalności. Kompletnemu blamażowi zapobiegli ci, którzy w eliminacjach nie grali: Boruc, Jeleń, Bosacki... Jeżeli więc szukać przyczyn porażki, to ja umiejscowiłbym je właśnie w sferach mentalnych.

Nie chcę bronić Janasa, mało mnie też obchodzi, kto ewentualnie zajmie jego miejsce. Każdy następny trener skazany będzie na porażkę, dopóki nie dorobimy się piłkarzy chcących walczyć o wyższe niż tylko awans do Mundialu cele.

Wiesław S. Dębski


Artykuł pochodzi z dziennika "Trybuna".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku