Amnesty International: Spada liczba egzekucji na świecie

[2007-04-27 21:23:11]

Według najnowszego raportu Amnesty International spada liczba wyroków śmierci na świecie. W roku 2005 odbyło się 2148 egzekucji, a w zeszłym roku wykonano 1591 wyroków.

Na konferencji prasowej w Rzymie, gdzie opublikowano raport, sekretarz gen. AI Irene Khan zaapelowała do włoskiego premiera, Romano Prodiego, o utworzenie światowej koalicji przeciw karze śmierci. Której celem byłoby dążenie do powszechnego moratorium.

Świat bez kary śmierci jest możliwy, jeśli rządy wpływowych państw miałyby zamiar dać innym sygnał politycznego przywództwa - zadeklarowała Khan.

Raport podaję, że 91 proc. egzekucji dokonano w sześciu krajach: W USA, Chinach, Iranie, Iraku, Pakistanie oraz Sudanie.

Irak dołączył do tej "listy liderów kary śmierci", ponieważ od czasu okupacji bardzo drastycznie wzrosła tam liczba wykonywanych wyroków. W 2006 roku stracono 65 osób, w tym Sadama Husajna, wraz z jego najbliższymi współpracownikami.

Brakuje dokładnych danych co do Chin, gdyż liczba wyroków śmierci jest tajemnicą państwową. Jednak według szacunków AI, dokonuję się tam zdecydowanie najwięcej egzekucji. Organizacja dodarła do informacji o co najmniej tysiącu straconych, co nie oznacza, że nie było ich więcej.

Należy wyrazić życzenie, by zbliżająca się olimpiada w Pekinie była okazją do stosowania dalszych nacisków na chińskie władze – oświadczyła Khan.

Bartosz Wójcik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:CZY KLASA PRACOWNICZA XXI WIEKU MOŻE OBALIĆ KAPITALIZM?
Warszawa
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


18 sierpnia:

1906 - Wanda Krahelska z OB PPS dokonała nieudanego zamachu bombowego na generała-gubernatora warszawskiego G. Skałona.

1919 - Wybuch strajku powszechnego w Zagłębiu Dąbrowskim; żądania ekonomiczne i polityczne - w tym uwolnienia 186 członków Rady Delegatów Robotniczych.

1920 - W więzieniu we Wronkach strażnicy dotliwie pobili więźniarki-komunistki, m.in. Marię Koszutską.

1944 - W obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie został zamordowany Ernst Thälmann, niemiecki polityk, działacz komunistyczny.

1971 - Australia i Nowa Zelandia wycofały swoje wojska z Wietnamu.

1979 - Kanclerz RFN Helmut Schmidt (SPD) złożył oficjalną wizytę w Polsce.

1980 - Rozpoczął się strajk w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie.


?
Lewica.pl na Facebooku