Amnesty International: Spada liczba egzekucji na świecie

[2007-04-27 21:23:11]

Według najnowszego raportu Amnesty International spada liczba wyroków śmierci na świecie. W roku 2005 odbyło się 2148 egzekucji, a w zeszłym roku wykonano 1591 wyroków.

Na konferencji prasowej w Rzymie, gdzie opublikowano raport, sekretarz gen. AI Irene Khan zaapelowała do włoskiego premiera, Romano Prodiego, o utworzenie światowej koalicji przeciw karze śmierci. Której celem byłoby dążenie do powszechnego moratorium.

Świat bez kary śmierci jest możliwy, jeśli rządy wpływowych państw miałyby zamiar dać innym sygnał politycznego przywództwa - zadeklarowała Khan.

Raport podaję, że 91 proc. egzekucji dokonano w sześciu krajach: W USA, Chinach, Iranie, Iraku, Pakistanie oraz Sudanie.

Irak dołączył do tej "listy liderów kary śmierci", ponieważ od czasu okupacji bardzo drastycznie wzrosła tam liczba wykonywanych wyroków. W 2006 roku stracono 65 osób, w tym Sadama Husajna, wraz z jego najbliższymi współpracownikami.

Brakuje dokładnych danych co do Chin, gdyż liczba wyroków śmierci jest tajemnicą państwową. Jednak według szacunków AI, dokonuję się tam zdecydowanie najwięcej egzekucji. Organizacja dodarła do informacji o co najmniej tysiącu straconych, co nie oznacza, że nie było ich więcej.

Należy wyrazić życzenie, by zbliżająca się olimpiada w Pekinie była okazją do stosowania dalszych nacisków na chińskie władze – oświadczyła Khan.

Bartosz Wójcik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Konferencja "Związki zawodowe w II RP (1918-1939)"
Warszawa, X Pawilon Cytadeli
3 grudnia (sobota), godz. 12.00-15.00
Lewica po neoliberalizmie
Wrocław, Wydział Nauk Społecznych Uniwersyteu Wrocławskiego
25.11.2022 (piątek), od godz. 10.00
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


1 grudnia:

1929 - W Warszawie ukonstytuowało się Robotnicze Towarzystwo Służby Społecznej powstałe z inicjatywy Centralnego Wydziału Kobiecego CKW PPS.

1934 - W Leningradzie zamordowano na polecenie Stalina członka Biura Politycznego i sekretarza KC WKP(b) Siergieja Kirowa; początek represji przeciwko działaczom partyjnym i kadrze Armii Czerwonej.

1955 - Czarnoskóra Rosa Parks nie ustąpiła białemu miejsca w autobusie w Montgomery (Alabama). Początek bojkotu autobusów, który trwał 381 dni i uczynił Martina Luthera Kinga przywódcą ruchu na rzecz równouprawnienia czarnej ludności w USA.

1987 - Zmarł James Baldwin, pisarz afroamerykański. Aktywnie wspierał działalność Martina Luthera Kinga i ruch praw obywatelskich.

1996 - Zmarła Zofia Wasilkowska, polityk polskiej lewicy, wieloletnia sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, pierwsza kobieta-minister w historii Polski.

2011 - Zmarła Christa Wolf, niemiecka pisarka, czołowa postać literatury NRD.

2011 - Ałmazbek Atambajew (SDPK) został prezydentem Kirgistanu.

2018 - Andrés Manuel López Obrador (MORENA) został prezydentem Meksyku.


?
Lewica.pl na Facebooku