Amnesty International: Spada liczba egzekucji na świecie

[2007-04-27 21:23:11]

Według najnowszego raportu Amnesty International spada liczba wyroków śmierci na świecie. W roku 2005 odbyło się 2148 egzekucji, a w zeszłym roku wykonano 1591 wyroków.

Na konferencji prasowej w Rzymie, gdzie opublikowano raport, sekretarz gen. AI Irene Khan zaapelowała do włoskiego premiera, Romano Prodiego, o utworzenie światowej koalicji przeciw karze śmierci. Której celem byłoby dążenie do powszechnego moratorium.

Świat bez kary śmierci jest możliwy, jeśli rządy wpływowych państw miałyby zamiar dać innym sygnał politycznego przywództwa - zadeklarowała Khan.

Raport podaję, że 91 proc. egzekucji dokonano w sześciu krajach: W USA, Chinach, Iranie, Iraku, Pakistanie oraz Sudanie.

Irak dołączył do tej "listy liderów kary śmierci", ponieważ od czasu okupacji bardzo drastycznie wzrosła tam liczba wykonywanych wyroków. W 2006 roku stracono 65 osób, w tym Sadama Husajna, wraz z jego najbliższymi współpracownikami.

Brakuje dokładnych danych co do Chin, gdyż liczba wyroków śmierci jest tajemnicą państwową. Jednak według szacunków AI, dokonuję się tam zdecydowanie najwięcej egzekucji. Organizacja dodarła do informacji o co najmniej tysiącu straconych, co nie oznacza, że nie było ich więcej.

Należy wyrazić życzenie, by zbliżająca się olimpiada w Pekinie była okazją do stosowania dalszych nacisków na chińskie władze – oświadczyła Khan.

Bartosz Wójcik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:GNIEW LUDOWY POZA PRAWICOWYMI POPULIZMAMI
Warszawa, Wspólny Pokój, ul. Jazdów 10/2,
19 stycznia, godz. 18.00-21.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


23 stycznia:

1793 - Konwencja podziałowa rosyjsko-pruska w Petersburgu w sprawie II rozbioru Polski, motywowana szerzeniem się "zarazy jakobińskiej".

1873 - W Błażkowej urodził się Karol Irzykowski, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, teoretyk filmu, współpracownik "Robotnika".

1891 - W Ales na Sardynii urodził się Antonio Gramsci działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1898 - W Rydze urodził się Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1940 - NKWD aresztowała we Lwowie grupę lewicowych pisarzy polskich, m.in. Władysława Broniewskiego, Aleksandra Wata, Tadeusza Peipera i Anatola Sterna.

1998 - W wyniku poparzeń zmarł Alfredo Ormando, włoski pisarz, który podpalił się na Placu św. Piotra w Watykanie w proteście przeciwko postawie i polityce Kościoła katolickiego wobec chrześcijan o orientacji homoseksualnej.

2002 - W Paryżu zmarł Pierre Bourdieu, wybitny francuski socjolog, twórca teorii władzy symbolicznej.

2003 - Została zarejestrowana Demokratyczna Partia Lewicy.

2007 - W Warszawie zmarł Ryszard Kapuściński, wybitny reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotografik.


?
Lewica.pl na Facebooku