USA: Poparcie dla kary śmierci spada, z wyłączeniem stanów południowych

[2007-04-29 00:30:21]

Stracony 24 kwietnia James Filiaggi (41 lat) był 14 osobą, na której wykonano wyrok śmierci w tym roku i 1071 od wznowienia egzekucji po 10-letnim moratorium w 1977.

Skazaniec był ponadto drugą straconą w tym roku poza Teksasem (drugim jest Oklahoma) oraz pierwszą w Ohio od października 2006.

Stan Ohio, od wznowienia egzekucji w 1999, ma na koncie największą ich liczbę (25) ze wszystkich innych spoza południa kraju. Wszystkie, poza ostatnią, odbyły się za rządów poprzedniego gubernatora, republikanina Boba Tafta.

Jego następca (od stycznia), demokrata Ted Strickland, który poprzednio wstrzymał trzy inne nadchodzące egzekucje, odmówił tego w tej sprawie.

Obecnie zwraca się uwagę, iż wiele stanów zaczyna odchodzić od stosowania najwyższego wymiaru kary. Nie figuruje w kodeksach karnych dwunastu (Alaska, Dakota Północna, Hawaje, Iowa, Maine, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Rhode Island, Vermont, Wirginia Zachodnia oraz Wisconsin), w dwóch, tj. Nowym Jorku i Kansas, stanowe sądy najwyższe uznały przepisy za niezgodne z konstytucją. Moratorium na egzekucje obowiązuje w Illinois i New Jersey. Z powodów proceduralnych zostały również bezterminowo wstrzymane na Florydzie i w Missourii.

W Maryland legislatura jest bliska uchwalenia ustawy znoszącej karę śmierci. Sadząc po poparciu gubernatora, demokraty Martina Malleya, którego podpis będzie decydujący w wypadku pomyślnego wyniku głosowania, Maryland może być pierwszym od wielu lat stanem, który zniósł karę śmierci. Legislatura Montany także wyraziła poparcie dla podobnej ustawy.

Podobne poparcie prawodawców i gubernatora abolicja ma także w Nowym Jorku. Kara śmierci została w nim przywrócona w 1995, ale od 1963 nikt nie został stracony.

Inaczej przedstawia się sytuacja w Nowym Meksyku, gdzie, mimo większości w legislaturze, gubernator Bill Richardson (demokrata i kandydat w wyborach prezydenckich najprawdopodobniej zastosuje prawo weta.

Projekt zniesienia kary śmierci upadł swego czasu w New Hampshire(ostatnia egzekucja w 1939) również na skutek weta. Ostatnio legislatura Nebraski odrzuciła zniesienie kary głównej przewagą jednego głosu.

Sceptycy przypominają, że mimo malejącej liczby egzekucji w całym kraju, drodze do zniesienia jej w niektórych stanach, oraz dużej liczbie zwolnienia niewinnych z cel śmierci, ów trend nie dotyczy konserwatywnych stanów południa (jak Teksas), gdzie problem i stosowanie kary śmierci wręcz narasta i gdzie wykonano zdecydowaną większość egzekucji.

Badania opinii publiczne odnotowują spadek poparcia dla kary śmierci w kraju, ale w stanach południowych tendencje są cały czas wzrostowe.

Ogółem kodeksy 38 stanów na 50 zezwala na stosowanie kary śmierci, podobnie jak prawo federalne. Okręg stołeczny Waszyngton i terytorium Portoryko zniosły ją.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:CZY GROZI NAM WOJNA ? (debata)
Wrocław, Przejście Garncarskie 2, Cafe-księgarnia >TAJNE KOMPLETY<
Czwartek, 25.11.2021, h. 17.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Na kongresie w Poznaniu utworzono Unię Związków Społdzielczych w Polsce.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.


?
Lewica.pl na Facebooku