Londyn: Strajk pracowników metra

[2007-09-04 21:27:38]

Ponad dwa tysiące związkowców ze zrzeszającego w całym kraju 75000 pracowników brytyjskiego Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Kolei, Gospodarki Morskiej i Transportu (RMT) prowadzi od poniedziałku akcję strajkową na londyńskiej kolei podziemnej. Protestujący domagają się gwarancji utrzymania zatrudnienia oraz dotychczasowych zasad emerytalnych, a także renacjonalizacji spółki Metronet, w której pracują. Strajk ma trwać aż do piątku.

Działają tylko trzy spośród dwunastu linii metra istniejących w brytyjskiej stolicy, co powoduje paraliż komunikacyjny, utrudniając dotarcie do pracy milionom londyńczyków oraz powodując ogromne kolejki na przystankach autobusowych.

Wielu mieszkańców Londynu nie kryje oburzenia z powodu tak drastycznej akcji strajkowej, bardzo krytycznie wypowiedział się też na jej temat lewicowy burmistrz miasta Ken Livingstone, który uznał, że jest to "najbardziej bezcelowy strajk, jaki kiedykolwiek ogłoszono". Jego zdaniem, postulaty dotyczące bezpieczeństwa zatrudnienia i emerytur zostały już spełnione. Podobne stanowisko zdają się zajmować dwa inne związki zawodowe pracowników transportu, które zrezygnowały z prowadzenia wspólnej akcji protestacyjnej z RMT ze względu na dotychczasowe, satysfakcjonujące - ich zdaniem - uzgodnienia.

Metronet odpowiada za dozór techniczny, remonty i modernizację większości linii kolei podziemnych w Londynie. Od lipca tego roku firma posiada zarząd komisaryczny. Jest to efekt poważnych tarapatów finansowych, w które wpadła po tym, jak "Transport dla Londynu", czyli kierowana przez burmistrza miasta publiczna organizacja sprawująca nadzór nad londyńskim systemem transportowym, odmówiła renegocjacji pierwotnego kontraktu oraz spełnienia dodatkowych, wielomilionowych żądań finansowych, które miałyby umożliwić kontynuowanie prac. Krytycy Metronetu przypominali wtedy, że inna firma o nazwie "Tube Lines" (Linie Metra) działająca na podobnej zasadzie tzw. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), wykonała znakomitą większość swoich prac uzgodnionych z "Transportem dla Londynu" na czas, nie wychodząc przy tym poza pierwotnie uzgodnione ramy budżetowe.

RMT zapowiada kolejny, trzydniowy strajk na nadczodzący poniedziałek.

Krzysztof Kobrzak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

KAPITALIZM A EKOLOGIA
Wrocław. ul. Kołłątaja 31
22 marca (czwartek), godz. 18.00
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
DLACZEGO POLACY SIĘ NIENAWIDZĄ?
premiera 22 listopada (środa)
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Najnowszy numer "Dalej! pismo socjalistyczne"
www.dalej.org
wiosna-lato 2017
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

17 marca:

1832 - W Paryżu utworzono Towarzystwo Demokratyczne Polskie, przez wielu uznawane za pierwszą polską partię polityczną. TDP istniało przez 30 lat. Przez ten czas przez jego szeregi przewinęły się 4 tys. osób.

1921 - Po krwawych walkach, kosztem kilku tys. zabitych i rannych wojska Tuchaczewskiego zdobyły Kronsztad, który zbuntował się przeciwko zawłaszczaniu rewolucji przez bolszewików; ponad 2 tys. marynarzy zostało skazanych na śmierć.

1921 - Została uchwalona konstytucja marcowa.

1922 - W Warszawie odbył się I Zjazd Związku Komunistycznej Młodzieży w Polsce; sekretarzem Komitetu Centralnego wybrano Alfreda Lampego.

1932 - Obniżenie o 38% zasiłków dla bezrobotnych i skrócenie okresu ich wypłacania.

1932 - Podczas strajku w Pabianicach w starciach z policją zginęło 5 osób.

1936 - Rozpoczął się strajk okupacyjny w fabryce wyrobów gumowych "Semperit" w Krakowie.

2003 - Przewodniczący brytyjskiej Izby Gmin i minister bez teki Robin Cook ustąpił z rządu Tony Blaira w proteście przeciwko zbliżającej się interwencji militarnej w Iraku.

2011 - Urugwaj uznał Państwo Palestyńskie w granicach sprzed 4 czerwca 1967 r.


 
Lewica.pl na Facebooku