Zachodni Brzeg Jordanu: Wzrost popularności Cháveza

[2009-01-15 11:32:46]

W trakcie protestów, które w ostatnich dniach odbyły się w Betlejem, Ramalli i Hebronie na Zachodnim Brzegu przeciw obecnej inwazji Izraela na Strefę Gazy, widoczne stały się flagi Wenezueli i portrety prezydenta Hugo Cháveza.

6 stycznia zadecydował on o wydaleniu z Wenezueli izraelskiego ambasadora Szlomo Cohena. Wenezuela stała się wówczas jedynym poza Mauretanią krajem świata, który zdecydował się na taki krok. Dopiero 14 stycznia prezydent Boliwii Evo Morales ogłosił, że jego kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Morales zapowiedział też starania na rzecz postawienia premiera Izraela Ehuda Olmerta i innych wysokich przedstawicieli władz izraelskich przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym pod zarzutami ludobójstwa.

Decyzja Cháveza spotkała się z dużą aprobatą rządzącego w Strefie Gazy Hamasu, który określił ją mianem odważnej. Z kolei sekretarz generalny libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah, wezwał przywódców arabskich, by wzięli przykład z Wenezueli i jej lewicowego prezydenta.

Chávez spotkał się również z aprobatą części partii Fatah, z którą związany jest prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. Jej deputowany Mohammed al-Lahham stwierdził, że Chávez jest tak jak Che Guevara symbolem walki o wolność. To odróżnia go od innych prezydentów na świecie. Wedle al-Lahhama, jego sprzeciw wobec inwazji USA – lojalnego sojusznika Izraela – na Irak, oraz potępienie w 2006 roku izraelskiej inwazji na Liban, czynią Cháveza symbolem dla wszystkich prowadzących opór i walczących z okupacją ludów.

Chávez uzasadniał swą decyzję, mówiąc o dokonywanym przez Izrael holokauście Palestyńczyków, z kolei kilka dni później nazwał Izrael morderczym ramieniem Stanów Zjednoczonych. Wskazał też na odpowiedzialność prezydenta-elekta USA Baracka Obamy za rozwiązanie kryzysu w Strefie Gazy.

Wenezuelski minister spraw zagranicznych Nicolás Maduro w wywiadzie dla katarskiej telewizji al-Dżazira potępił rządzących Izraelem zbrodniarzy, którzy od 60 lat dokonują holokaustu na Palestyńczykach.

14 stycznia kuwejcki deputowany islamistyczny Walid al-Tabtabaj stwierdził podczas poświęconej izraelskiej inwazji na Gazę debaty parlamentarnej, że Chávez jest bardziej arabski od wielu Arabów. Podobne opinie – szczególnie wobec stanowiska prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i wielu innych przywódców krajów arabskich, odbieranego często jako jawnie proizraelskie – cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Zachodniego Brzegu. Mahmud Zuare, burmistrz graniczącego z Betlejem ośmiotysięcznego al-Masar, stwierdził: Chciałbym móc wręczyć Chávezowi palestyński paszport, by stał się obywatelem palestyńskim. Moglibyśmy go wtedy wybrać na naszego prezydenta. Decyzję o wydaleniu Cohena uznał on za prawidłową odpowiedź na dominację północnoamerykańskiego mocarstwa. Tu każdy go [Cháveza] zna. Coraz więcej ludzi prosi mnie o jego fotografie, by móc je nieść podczas demonstracji.

Kierujący protestami przeciwko murowi separacyjnemu na Zachodnim Brzegu w Betlejem Mohammed Bridże stwierdził z kolei, że odpowiedź Cháveza ma większą wartość niż odpowiedź ONZ, która robi tylko to, czego zechce Izrael. Wyraził też on swe pragnienie przywódców tak mocnych jak Hugo Chávez. Z kolei Zuare mówi, że nie mamy przywódcy z jasną strategią i misją.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku