Irlandia: 67,13 proc. za Traktatem Lizbońskim

[2009-10-04 11:09:12]

2 października w Irlandii odbyło się powtórzone referendum w sprawie przyjęcia Traktatu Lizbońskiego. Za dokumentem zagłosowało 1 milion 214 tysięcy 268 osób (67,13 proc.), zaś przeciw 594 tysięcy 606 osób (32,87 proc.)

Największe poparcie dla Traktatu Lizbońskiego było w okręgu Dublin South, gdzie za jego przyjęciem zagłosowało blisko 81,7 proc. głosujących. Przeciwnicy dokumentu zwyciężyli w okręgach Donegal North East i Donegal South West gdzie na "nie" zagłosowało odpowiednio 51,5 i 50,3 proc. głosujących.

Komentując wyniki premier (taoiseach) Irlandii Brian Cowen z centroprawicowej partii Fianna Fáil stwierdził, że jego rząd będzie pracował ze wszystkimi partnerami nad tym aby reformy które przynosi Traktat Lizboński zostały jak najszybciej wdrożone. Podziękował także partiom opozycyjnym - Fine Gael i Partii Pracy (Labour Party/Páirtí an Lucht Oibre) za poparcie dokumentu.

Lider koalicyjnej Partii Zielonych (Green Party/Comhaontas Glas) John Gormley powiedział, że traktat umożliwi postęp w dziedzinie ekologii, w tym m.in. w sprawie zmian klimatu. Z kolei przewodniczący Fine Gael Enda Kenny ocenił wybór Irlandczyków jako dojrzały, a szef Partii Pracy Eamon Gilmore podkreślił, że głos na "tak" był właściwy.

Do wyników odnieśli się też działacze partii i organizacji przeciwnych przyjęciu traktatu. Lider Libertasu Declan Ganley uznał zwycięstwo zwolenników "tak" za bardzo przekonujące i życzył wszystkiego najlepszego premierowi. Eurodeputowany trockistowskiej Partii Socjalistycznej (Socialist Party/Páirtí Sóisialach) Joe Higgins podkreślił, że przyjmuje ten wynik do wiadomości, dodając, że kampania przeciwników dokumentu była przeprowadzona bardzo dobrze.

Przewodniczący partii Sinn Féin Gerry Adams przypomniał, że irlandzki establishment zignorował pierwszą decyzję wyborców w sprawie traktatu, zaś wiceprzewodnicząca ugrupowania Mary Lou McDonald dodał, że wynik referendum nie oznacza poparcia dla partii wspierających rząd. Z kolei rzecznik prasowy konserwatywnej organizacji Cóir Richard Greene stwierdził, że w wyniku takiego głosowania płace i warunki pracy w Irlandii znacznie się pogorszą, dodając, że wojna z traktatem będzie kontynuowana.

W pierwszym referendum, które odbyło się 12 czerwca, Irlandczycy wypowiedzieli się przeciwko Traktatowi Lizbońskiemu. Na "nie" zagłosowało 53,4 proc. (862 415 osób), zaś za traktatem głosowało 46,6 proc. (752 451 osób).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki
Zapraszam

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

23 maja:

1842 - W Suwałkach urodziła się Maria Konopnicka, poetka i nowelistka, krytyczka literacka, publicystka, tłumaczka.

1863 - Ferdynard Lassalle powołał do życia Powszechny Niemiecki Związek Robotniczy, będący prekursorem SPD.

1871 - Na barykadzie rewolycyjnego Paryża zginął Jarosław Dąbrowski, polski generał, powstaniec styczniowy, komunard paryski; pochowany na cmentarzu Pere Lachaise.

1920 - Powstała Komunistyczna Partia Indonezji (PKI).

1924 - Urodził się Karlheinz Deschner, niemiecki pisarz, krytyk Kościoła katolickiego.

1926 - Urodził się Joe Slovo, południowoafrykański prawnik i lewicowy działacz polityczny.

1931 - Początek XXII Kongresu PPS w Krakowie; lewe skrzydło partii krytykuje taktykę Centrolewu.

1978 - W Warszawie zmarł Stanisław Bieniek, ps. Szela, partyzant GL i AL, lewicowy polityk i działacz spółdzielczy.


 
Lewica.pl na Facebooku