Leszek Miller zakłada Instytut Europejski

[2010-02-16 22:59:22]

Były premier Leszek Miller zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni - przy współpracy z Sojuszem Lewicy Demokratycznej - założony zostanie przez niego Instytut Europejski, zajmujący się m.in. problematyką przyszłości Unii Europejskiej. Chęć współpracy z Millerem zadeklarował już m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Miller w styczniu został ponownie przyjęty do SLD. Wcześniej, w latach 1999-2004 pełnił funkcję przewodniczącego partii, a w latach 2001-2004 premiera z jej rekomendacji. W związku z drastycznym spadkiem zaufania do rządu i koalicji SLD-UP, Miller poświęcił się działalności wykładowej oraz publicystycznej (m.in. w Woodrow Wilson International Center for Scholars w Waszyngtonie czy na łamach tygodnika "Wprost"). W latach 2005 - 2007 był etatowym pracownikiem SLD. W 2007 r. wyszedł również z projektem założenia w ramach partii Platformy Socjallliberalnej, której celem miało być propagowanie liberalizmu ekonomicznego.

Odszedł z partii przed wyborami parlamentarnymi w 2007 r., kiedy jej ówczesne kierownictwo z Wojciechem Olejniczakiem na czele - nie zgodziło się, aby kandydował do Sejmu z poparciem Sojuszu. Został jednak wpisany na 1. miejsce na liście wyborczej Samoobrony RP w okręgu łódzkim. W wyborach otrzymał niespełna 1 proc. głosów w tym okręgu, nie uzyskując mandatu.

W styczniu 2008 r. założył partię Polska Lewica i został jej przewodniczącym. Wraz z niedawnym, ponownym przyjęciem do SLD, zrezygnował jednak z członkostwa w tym ugrupowaniu.

Działalność obecnie powoływanego przez Millera Instytutu - ma być nowym pomysłem na funkcjonowanie w ramach Sojuszu. Instytut - według Millera - miałby zająć się przede wszystkim przyszłością UE i lewicy w Europie. Powinniśmy skupić się na trzech problemach: po pierwsze dalszy rozwój integracji europejskiej, to wszystko co jest związane z przyszłością Unii Europejskiej, po drugie: socjaldemokracja europejska i jej problemy i po trzecie: polityka wschodnia, przede wszystkim Ukraina i Rosja - podkreślił były premier.

Instytut miałby jednoczyć polityków, również tych europejskich, którzy odegrali istotną rolę w procesie integracji europejskiej. Miller liczy tu przede wszystkim na współpracę z byłym komisarzem UE ds. rozszerzenia, Günterem Verheugenem, który mógłby wejść w skład specjalnej Rady Instytutu.

Miller chciałby na działalność Instytutu pozyskać fundusze SLD i środki europejskie - z Parlamentu lub Komisji Europejskiej.

Przewodniczący Sojuszu Grzegorz Napieralski nie ukrywa aprobaty dla działalności Millera. Zapowiedział w rozmowie z PAP, że SLD chętnie skorzysta z ekspertyz i zaplecza intelektualnego Instytutu. Uważam, że wokół partii politycznych powinno powstawać jak najwięcej takich instytutów, żeby ludzie, którzy pełnili ważne funkcje w Polsce - byli premierami, prezydentami, żeby zakładali fundacje, stowarzyszenia, po to, żeby dzielić się wiedzą, doświadczeniami - podkreślił Napieralski.

Przypomniał, że to rząd Millera w 2004 roku wprowadził Polskę do UE. Chciałbym więc, aby pan premier Miller, już nie w taki polityczny, a bardziej merytoryczny sposób, opowiadał o tym, co się wtedy działo, ale też pokazywał nowe szanse dla Unii Europejskiej i Polski w UE - stwierdził.

Poza tym Miller ogłosił zamiar popierania kampanii prezydenckiej Jerzego Szmajdzińskiego, którego uważa za asa w prezydenckiej talii.

Według doniesień medialnych (m.in. "Polska Times" z 16 lutego), SLD obecnie tworzy zespoły eksperckie, jako podstawę planowanego "gabinetu cieni". Ich celem ma być przygotowanie partii na wypadek powstania koalicji PO-SLD. Jest wiele pytań, które zadaje sobie Donald Tusk, a my znamy na nie odpowiedzi - podkreślił przewodniczący Napieralski.

Formują się zespoły polityków i ekspertów związanych z SLD, w poszczególnych dziedzinach (są wśród nich: były minister gospodarki - Marek Kosowski, były minister gospodarki i pracy - Jacek Piechota, były minister zdrowia - Marek Balicki, poseł Jarosław Matwiejuk, byli premierzy - Leszek Miller i Józef Oleksy). Zespoły te mają przygotować SLD do rządzenia. Politycy Sojuszu mają nadzieję, że po przyszłych wyborach albo już w tej kadencji parlamentarne - rozpadnie się koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, w związku z czym PO będzie musiała zawrzeć sojusz z SLD.

Politycy PO zapewniają jednak, że nie zamierzają zrywać koalicji z PSL. Mamy jak najlepsze doświadczenia, jeśli chodzi o koalicjanta. Nic nie wskazuje na to, żeby ta miłość się skończyła - powiedział Waldy Dzikowski, wiceprzewodniczący klubu PO.

Rzecznik prasowy SLD - Tomasz Kalita podkreślił, że Grzegorz Napieralski kilka razy w tygodniu spotyka się ze wszystkimi zespołami. - Przewodniczący zwołuje spotkania i kieruje pracą programową tych zespołów - zaznaczył Kalita.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku