Stulecie Dnia Kobiet

[2010-03-08 07:21:08]

Z okazji Dnia Kobiet składam wszystkim czytelniczkom najlepsze życzenia. Przede wszystkim życzę aby dzień kobiet był dla nich codziennie.

Życzę im również aby walczyły o swoje prawa pracownicze i obywatelskie, bo tylko walcząc można wygrać, a nie nabierały się na politykierskie pomysły mówiące że problemy zostaną rozwiązane przez zagwarantowanie większego udziału kobiet w systemie ucisku ekonomicznego i oligarchii politycznej.

Piotr Ciszewski

8 marca przypada setna rocznica ustanowienia na zorganizowanym w ramach działań II Międzynarodówki Zjeździe Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w 1910 roku Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Było to upamiętnienie demonstracji amerykańskich robotnic domagających się w 8 marca 1908 pod hasłem "chleba i róż" praw pracowniczych oraz obywatelskich.

Demonstracje pod hasłami walki o prawa kobiet, zorganizowane przez Socjalistyczną Partie Ameryki odbyły się również 8 marca 1909 roku.

Po roku 1911 Międzynarodowy Dzień Kobiet upamiętniał również ofiary pożaru fabryki sukien Triangle w Nowym Jorku, podczas którego, w wyniku niedostatecznych zabezpieczeń, na których dyrekcja zakładu chciała zaoszczędzić, zginęło 146 osób, głównie zatrudnionych w fabryce kobiet.

Przez sto lat Międzynarodowy Dzień Kobiet był symbolem walk społecznych prowadzonych przez kobiety.

Na zdjęciu Meksyk - demonstracja kobiet wspierających Zapatystów, przeciwko obecności wojsk rządowych w stanie Chiapas.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Jaka Polska po POPiSie?
Wrocław. Tajne Komplety, przejście Garncarskie 2
27 czerwca (czwartek), godz. 17.30-19.30
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

19 czerwca:

1782 - Urodził się Hugues-Félicité-Robert de Lamennais, francuski filozof, pisarz polityczny, ksiądz; rzecznik odnowy Kościoła katolickiego, teoretyk socjalizmu chrześcijańskiego, zwolennik rewolucji społecznej, 1841 zerwał z Kościołem i poświęcił się polityce.

1790 - Zniesienie tytułów i dziedzicznego szlachectwa we Francji

1935 - Początek masowych strajków protestacyjnych przeciwko narzuconej przez sanacyjną większość sejmową nowej ordynacji wyborczej do parlamentu. Akcję prowadziły PPS, KCZZ, KPP i partie socjalistyczne mniejszości narodowych.

1937 - Julian Leszczyński-Leński, sekretarz generalny KPP, członek prezydium Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej, uczestnik rewolucji październikowej na wezwanie Stalina przybywa z Paryża do Moskwy, niebawem aresztowany i zabity.

1957 - Urodziła się Anna Lindt, szwedzka polityk socjaldemokratyczna. Minister środowiska w latach 1994–1998 i minister spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona w latach 1998-2003. Zamordowana.

1993 - Zakończył się dwutygodniowy strajk górników ukraińskich, który objął ponad 1 mln pracowników w 214 kopalniach węgla.

2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania Białego Miasteczka.


 
Lewica.pl na Facebooku