Warszawa: Konferencja i demonstracja ruchów lokatorskich

[2010-03-08 09:39:19]

Około trzysta osób wzięło udział w zorganizowanej przez Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, Młodych Socjalistów oraz Fundację im. Róży Luksemburg konferencji ruchów lokatorskich, która odbyła się 6 marca w Warszawie.

Inaugurując konferencję Agata Nosal z KSS i Nowej Lewicy powiedziała że jednym z jej głównych celów jest organizowanie oporu przeciwko planowanemu przez Ministerstwo Gospodarki rozmontowywaniu ochrony praw lokatorów.

Piotr Ikonowicz z KSS i NL stwierdził, że jeśli zmiany nie zostaną powstrzymane, to ochrona praw lokatorów może stać się całkowicie fikcją. Dodał, że władze próbowały wprowadzić zmiany unikając rozgłosu, ale dzięki ruchowi lokatorskiemu im się to nie udało. Ikonowicz zachęcał też do zawiązania sieci organizacji lokatorskich.

Do zebranych zwrócił się również poseł Marek Balicki (niezrzeszony) który obiecał wspierać działania ruchu i stwierdził, że prawo do mieszkania to jedno z podstawowych praw człowieka. Dodał, że nawet w napisanym przez neoliberałów rządowym raporcie "Polska 2030" dotychczasowa polityka mieszkaniowa państwa została skrytykowana i stwierdzono, że Polska pod względem liczby mieszkań na 1000 obywateli jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.

Przedstawiciel MS, Maciej Łapski mówił o kuriozalnej sytuacji w której niszczeją pustostany, a władze tłumaczą, że brakuje im mieszkań, a dla eksmitowanych budują kontenery.

Przedstawiciel niemieckiej partii Lewica (Die Linke) Piotr Łuczak z Berlina mówił o sytuacji lokatorów w Niemczech.

Wśród występujących byli przedstawiciele ruchów lokatorskich z Krakowa, Warszawy, Wałbrzycha, Lublina i Nowej Soli. Przedstawili oni sytuacje lokatorów w tych miastach. Adam Zapyłkin z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów dodał, że w Polsce nie ma programu budownictwa społecznego, a mieszkania komunalne czy socjalne są likwidowane, co pozbawia ludzi biedniejszych prawa do dachu nad głową.

W konferencji wzięły udział między innymi KSS, WSL, Polska Unia Lokatorów, Komitet Obrony Lokatorów z Warszawy, Stowarzyszenia Obrony Praw Człowieka z Wałbrzycha i Forum Obrony Lokatorów z Krakowa.

Uczestniczyli w niej tez przedstawiciele MS, NL, Polskiej Partii Socjalistycznej i Lewicowej Alternatywy.

Uczestnicy konferencji podpisali też przygotowaną przez WSL i krakowskie organizacje lokatorskie petycję do Rady Europy, w której autorzy stwierdzają między innymi, że polskie prawo tworzy sytuację w której lokatorzy są poddawani przymusowemu wykluczeniu społecznemu.

Po konferencji odbyła się demonstracja. Protestujący przeszli pod Sejm skandując "Lokatorzy to nie towar!" i "Eksmitować polityków!".

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Walka z dekomunizacją oraz obrona historii ruchu robotniczego
Warszawa, ul. Kopernika 36/40
30 listopada (sobota), godz. 12.00-16.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

13 listopada:

1887 - Burzliwe demonstracje bezrobotnych i krwawe starcia z policją na Trafalgar Sq. w Londynie.

1904 - W Warszawie na placu Grzybowskim doszło do starcia między robotnikami, a carską policją usiłującą zdobyć sztandar PPS, niesiony w czasie demonstracji przez S. Okrzeję.

1918 - PPS zorganizowała w Warszawie wielką demonstrację przeciwko rządom Rady Regencyjnej.

1945 - We Francji gen. de Gaulle utworzył rząd w którym znalazło się po pięciu komunistów (PCF), socjalistów (SFIO) i postępowych katolików (MRP).

2016 - Igor Dodon (PSRM) wygrał w II turze wybory prezydenckie w Mołdawii.


 
Lewica.pl na Facebooku