Poznań: Konferencja o wartościach w polityce

[2010-09-30 14:40:44]

W dniach 28-29 września w siedzibie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się III Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa - Polityka w życiu człowieka pt. "Wartości w świecie polityki". W sesji plenarnej wykłady wygłosili prof. dr hab. Maciej Serwański ("Racja stanu - element legitymizacji władzy politycznej w czasach nowożytnych") i prof. dr hab. Jacek Sobczak ("Aksjologiczne podstawy konstytucji RP a system wartości Unii Europejskiej"), prof. dr hab. Edward Jeliński ("O autorytecie w świecie polityki i nie tylko uwag kilka") i dr hab. Janusz Majcherek ("Hipertrofia moralności jako zagrożenie demokracji").

Majcherek powiedział w czasie wykładu, że hipertrofia wartości, a więc nadmierne powoływanie się na nie przez polityków może stanowić zagrożenie dla pluralizmu właściwego dla liberalnych demokracji. W dyskusji z naukowcem w koloratce argumentował, że relatywizm jest warunkiem wyjściowym, którego spełnienie jest niezbędne, aby w demokratyczny sposób mogły być realizowane różne doktryny polityczne, także te konserwatywne.

Pozostałe około czterdziestu wystąpień miało miejsce w pięciu sesjach panelowych. W ich trakcie analizowano wartości: w działaniach politycznych, w systemie demokratycznym, jako podstawę wyborów politycznych, a także w kontekście filozoficznym, prawnym i historycznym.

Prof. dr hab. Jolanta Miluska w referacie "Moralność a polityka - między autentyzmem a rolą" na wstępie przedstawiła dwie koncepcje moralności: naturalną i stanowioną, a następnie, wychodząc od wymiaru spostrzegania społecznego "moralność - sprawność", a także rozróżniając autentyczną i fałszywą autoprezentację, przedstawiła podstawowe cechy i społeczne konsekwencje funkcjonowania polityków moralnych i niemoralnych.

Dr Mariusz Pawlukiewicz z UAM przedstawił dane z badań, z których wynikało, że działacze partyjni są bardziej zorientowani na sprawność, a mniej na moralność niż bezpartyjni, przy czym najwyższy wskaźnik orientacji sprawnościowej wykazali działacze SLD, a orientacji moralnościowej - działacze PiS. W każdej partii przeważała jednak orientacja na moralność.

Dr Marcin Stencel z UMCS porównał system wartości deklarowany przez wyborców i przypisywany kandydatom, na których głosowali w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Zbieżność obu systemów wartości była silniejsza w przypadku wyborców Bronisława Komorowskiego niż w przypadku wyborców Jarosława Kaczyńskiego. Jedno z wyjaśnień tego nieco zaskakującego rezultatu odwołuje się do specyfiki badanej próby - byli to młodzi dorośli, podczas gdy typowi wyborcy Kaczyńskiego są nieco starsi.

Interdyscyplinarny charakter konferencji dobrze odzwierciedla różnorodność tematyczna wystąpień (pełny program dostępny jest tutaj). W dyskusjach panowała ożywiona atmosfera, a różnice zdań niejednokrotnie wykraczały poza dyskurs naukowy w ścisłym jego rozumieniu.

Warto podkreślić dużą sprawność organizacyjną zespołu, który przygotował konferencję (na jego czele stała prof. Miluska) i miłą atmosferę obrad, które miały miejsce w niedawno oddanej do użytku nowej siedzibie Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM (na zdjęciu).

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku