Bolesław K. Jaszczuk: Tadżykistan i Kirgizja obawiają się powtórki z Egiptu

[2011-02-20 08:35:28]

Wydarzenia w Egipcie mogą mieć swe reperkusje również w poradzieckich republikach w Azji Środkowej. Tam również w ostatnich miesiącach miały miejsce znaczące podwyżki cen żywności. Np. w Tadżykistanie w ciągu ostatniego pół roku cena mąki wzrosła o 80%, a cukru o 25%. Spowodowane to było przede wszystkim wzrostem cen na rynkach światowych, co ma swój wpływ przede wszystkim na kraje uzależnione od importu żywności. W Tadżykistanie zaledwie 48% zapotrzebowania na mąkę pokrywane jest przez krajową produkcję. Na wzrost cen, w tym artykułów żywnościowych, istotny wpływ miało również podwyższenie przez Rosję z dniem 1 lutego o 30 proc. cła eksportowego na produkty naftowe. Jak wiadomo zwyżka cen ropy powoduje podniesienie kosztów transportu, a co za tym idzie także i cen detalicznych. Dla większości Tadżyków wiele towarów stało się niedostępne, ocenia komentatorka rosyjskiego dziennika "Niezawisimaja Gazeta", Wiktoria Panfiłowa.

Wzrost cen żywności szczególnie uderza w biedną większość mieszkańców tych państw. Np. w liczącej nieco ponad 5 milionów mieszkańców Kirgizji około 1,5 miliona ludzi żyje w nędzy. W Tadżykistanie ponad 70% ludności żyje poniżej minimum socjalnego. Minimalna płaca wynosi tam równowartość 20 dolarów, podczas gdy koszyk podstawowych artykułów konsumpcyjnych wyceniany jest na 45 USD.

I właśnie w tych dwóch krajach władze postanowiły podjąć działania mające na celu zapobieżenie społecznym niepokojom na tle socjalnym. Aby zahamować wzrost cen władze Tadżykistanu podjęły decyzję o wypuszczeniu na rynek strategicznych zapasów mąki, gryki i cukru. Jak informuje tadżycka agencja informacyjna Azja-Plus, w ostatnich dniach z rezerw państwowych sprzedano 384 tony mąki. Ponadto mer stolicy kraju - Duszanbe, Machmadsaid Ubajdułłojew polecił udzielenie z miejskiego budżetu dla firmy odpowiedzialnej za stołeczny handel i rynek rocznego nieoprocentowanego kredytu na zakup artykułów pierwszej potrzeby. Równocześnie postanowiono opracować projekt jednorazowej pomocy finansowej dla internatów, domów dziecka i domów starców oraz wprowadzić surową kontrolę dostawę produktów żywnościowych do tych obiektów.

W Kirgizji problemem zahamowania wzrostu cen zajął się I wicepremier Omurbek Babanow. Na zwołanej w tym celu 14 lutego naradzie skrytykował poszczególne resorty za niedostateczne wypełnienie poleceń w tym zakresie. Na poprzedniej naradzie wydałem szereg poleceń ministerstwom i resortom, lecz z niewiadomych powodów polecenia te do tej pory nie zostały wykonane bądź też wykonane w stopniu niezadowalającym, stwierdził Babanow. W związku z tym poszczególnym resortom zostały wydane nowe dyrektywy. Kompleks rolniczo-przemysłowy otrzymał zadanie opracowania w ciągu trzech dni programu interwencji na krajowym rynku mąki. Ministerstwu Regulacji Gospodarczych zlecono opracowanie projektu zniesienia ceł przywozowych na artykuły rolne oraz ograniczeń w ich przywozie. Ministerstwo Rolnictwa ma w przeciągu trzech dni opracować plan struktury powierzchni uprawnych na rok 2011 oraz zabezpieczyć dostawę nasion trzciny cukrowej dla rolników indywidualnych i gospodarstw rolnych. Ponadto wicepremier Babanow polecił władzom administracyjnym poszczególnych regionów i miast organizowanie cotygodniowych jarmarków, gdzie mieszkańcy mogliby zaopatrywać się w produkty żywnościowe po niskich cenach bezpośrednio u lokalnych producentów z pominięciem pośredników.

Z nieco odmienną sytuacją mamy do czynienia w sąsiednich krajach. W Turkmenii ceny wzrosły wprawdzie o 20-25 proc., lecz jednocześnie o 25 proc. zwiększyły się płace. W Uzbekistanie jeszcze w grudniu ubiegłego roku podwyższono płace i zasiłki socjalne, a w tym roku podrożała jedynie benzyna. Wzrost cen w Kazachstanie wyniósł przeciętnie 12,8 proc. Jednakże Kazachstan dysponuje pochodzącymi ze sprzedaży nośników energii rezerwami dewizowymi, które mogą zostać użyte w sytuacji kryzysowej.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:WARTOŚCI RODZINNE I PRAWICOWA POLITYKA NIENAWIŚCI
ZOOM
8 lipca (środa), godz. 18.30
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas

Więcej ogłoszeń...


10 lipca:

1941 - Pogrom ludności żydowskiej w Jedwabnem.

1966 - USA: W Chicago Martin Luther King rozpoczął kampanię na rzecz godnych warunków mieszkaniowych.

1985 - Nowa Zelandia: Francuskie służby specjalne wysadziły statek "Rainbow Warrior" należący do Greenpeace, aby obrońcy środowiska nie przeszkadzali w testach atomowych na Polinezji. Zginął działacz Greenpeace.

1993 - Sylvie Kinigi została pierwszą kobietą-premierem Burundi.


?
Lewica.pl na Facebooku