Jemen: Opozycja wzywa do niepłacenia podatków

[2011-04-16 06:41:32]

Jemeńska opozycja, która odrzuciła plan przedstawiony przez państwa Zatoki Perskiej pokojowego rozwiązania kryzysu politycznego, wyznaczyła prezydentowi Alemu Abdullahowi Salihowi dwutygodniowy termin na podanie się do dymisji. Równocześnie rozpoczęła akcję rozdawania ulotek, w których nawołuje do zaprzestania płacenia podatków oraz innych świadczeń na rzecz państwa, chcąc w ten sposób wymusić ustąpienie prezydenta. Opozycję poparli wykładowcy szkół religijnych i przywódcy plemienni. W wydanym 14 kwietnia wspólnym oświadczeniu żądają natychmiastowej dymisji prezydenta oraz opuszczenia przez jego krewnych stanowisk państwowych oraz w wojsku i aparacie bezpieczeństwa.

Na przeciwległym biegunie znaleźli się zwolennicy Saliha. Według telewizji Al-Dżazira, 15 kwietnia na wiecu poparcia przed pałacem prezydenckim zgromadziły się dziesiątki tysięcy jego zwolenników. Zwracając się do nich Salih stwierdził, że te tłumy dają klarowny przekaz dla tych w kraju i tych zagranicą co do legitymizacji jego konstytucyjnej władzy. Podczas przemówienia zaapelował do opozycji o podjęcie dialogu w celu zapewnienia stabilizacji sytuacji politycznej. Wzywamy opozycję do przewartościowania swojej świadomości i podjęcia dialogu oraz osiągnięcia porozumienia na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa kraju - mówił Salih. Zgodnie z wypróbowaną przez siebie taktyką Salih jednocześnie nazywa opozycjonistów kłamcami i bandytami. Wtórują mu jego zwolennicy. Jak powiedział telewizji Al-Dżazira jeden z popierających go demonstrantów Farid Toshi, opozycja to bandyci i sabotażyści, oni odrzucają dialog, ponieważ chcą przejąć władzę w drodze zamachu a nie za pomocą kartki wyborczej.

Ponadto prezydent Salih stwierdził, iż opozycja nie powinna dopuszczać do wspólnego przebywania na wiecach nie spokrewnionych ze sobą kobiet i mężczyzn, gdyż jest to sprzeczne z zasadami islamu.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


6 lipca:

1884 - W Bernie zmarł Szymon Dickstein (Diksztajn), pseud. Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1902 - Urodził się Tomasz Alfons Pilarski, śląsko-polsko-niemiecki działacz organizacji syndykalistycznych.

1907 - Urodziła się Frida Kahlo, meksykańska malarka o poglądach socjalistycznych.

1918 - W Moskwie doszło do nieudanej próby wzniecenia rebelii lewicowych eserowców przeciw bolszewikom.

1934 - Do Berezy Kartuskiej trafili pierwsi więźniowie.

1974 - Polska zajęła 3. miejsce na Mistrzostwach Świata w RFN, pokonując Brazylię 1 - 0. Zwycięską bramkę zdobył Grzegorz Lato, który został Królem Strzelców tego turnieju.

2000 - Zmarł Władysław Szpilman, kompozytor i pianista. Twórca przeboju „Autobus czerwony”. Na kanwie jego wspomnień wojennych „Pianista”, powstał słynny film R. Polańskiego, nagrodzony Oscarem.


?
Lewica.pl na Facebooku