Warszawa: Debata lewicowych i prawicowych organizacji studenckich na UW

[2012-01-14 22:07:56]

12 stycznia w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie odbyła się debata „Studencka lewica vs prawica”. W debacie wzięli udział przedstawiciele Demokratycznego Zrzeszenia Studenckiego, Koła Polityki Gospodarczej SGH, ASK Soli Deo, Centesimus Annus i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Debatę moderował dr Kazimierz Wóycicki, wykładowca UW i honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Studentów Polska 2030 +. Tematem dyskusji była sytuacja młodych ludzi we współczesnej Polsce.

Zasadnicza linia sporu zarysowała się między Łukaszem Drozdą z DZS a przedstawicielami Soli Deo, Centesimus Annus i NZS. Przedstawiciele prawicy bronili umów cywilno-prawnych (tzw. „umów śmieciowych”), wskazując na trudną sytuację polskich przedsiębiorców. Dowodzili, że ze względu na niezwykle wysokie koszty pracy, polskie przedsiębiorstwa (zwłaszcza małe i średnie) nie mogą sobie pozwolić na zaoferowanie młodym ludziom umów o pracę.

Tomasz Matynia z Centisimus Annus uznał, że głównym problemem polskiego rynku pracy są zbyt wysokie oczekiwania młodych ludzi, wynikające z infantylizacji młodzieży i braku autorytetów. Dodał, że między pracownikami a pracodawcami nie istnieje żadna różnica interesów. Z kolei przedstawiciel NZS stwierdził, że polski rynek pracy jest przeregulowany, czego dowodzi ogromna liczba „zawodów zamkniętych”. Wszyscy przedstawiciele prawicy odwoływali się do dziedzictwa „Solidarności” i kategorii „dobra wspólnego”. Za najważniejsze przejawy słabości polskiego państwa uznali powolną procedurę sądowniczą, słabość armii i – przede wszystkim – katastrofę smoleńską.

Przedstawiciel DZS odpowiedział na te zarzuty stwierdzając, że „umowa o pracę” nie jest nagrodą za dobre sprawowanie, ale prawem, zdobytym w toku kilkusetletnich walk pracowniczych. Zaznaczył, że takie pojęcia jak "konflikt", czy "klasa" - zawłaszczone przez poprzedni system - są dziś niezwykle aktualne, ponieważ najlepiej opisują obecną rzeczywistość społeczną. Nawiązując do przywoływanych przez reprezentantów prawicy „21 postulatów” przypomniał, że dotyczyły one m.in. budowy żłobków i przedszkoli przy zakładach pracy, zaś pierwsza „Solidarność” była ruchem pracowniczym. Odpowiadając na pytanie, czy państwo powinno być prawicowe czy też lewicowe, stwierdził, że powinno być „społeczne”, tzn. powinno reprezentować interesy większości obywateli (a zatem, przede wszystkim, pracowników). Przywołując przykład niemieckiej, powojennej chadecji, wskazał również, że prawica nie zawsze była niewrażliwa społecznie.

Wyraził również wątpliwość, czy najważniejszym problemem młodych ludzi w Polsce jest system sądownictwa, katastrofa smoleńska czy stan armii, dodając, że obecność polskich żołnierzy w Afganistanie nie tylko kosztuje budżet ponad 1 mld zł (w sytuacji niedofinansowana edukacji czy służby zdrowia), ale również wiążę się z aktami barbarzyństwa. Takimi jak ujawniony niedawno fakt bezczeszczenia zwłok afgańskich partyzantów przez sojuszników polskiej armii.

Do dyskusji włączyła się również publiczność. Dyskutanci, powołując się na dane Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych zauważyli, że – wbrew temu co mówili prawicowi studenci - koszta pracy w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE są bardzo niskie. Inni zwracali uwagę na ciężką sytuację małych i średnich przedsiębiorców. Jeden z uczestników dyskusji, powołując się na Rafała Ziemkiewicza, stwierdził, że w Polsce 65% majątku znajduje się w rękach zagranicznych firm, a zatem nasz kraj znajduje się w sytuacji neokolonialnej zależności.

Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Polska 2030+.

Mateusz Piotrowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku